Yaşadığın şehir özgür değilse, sen de özgür kalamazsın!..

Byzantion'dan İstanbul'a uzanan heyecan yüklü, tarihsel bir serüven...

Yedi hükümdar, yedi kadim mekân, yedi gizemli olay ve yalın bir gerçek!

Ahmet Ümit'in beklenen romanı İstanbul Hatırası 1 Haziran tarihinde okurlarla buluşuyor. Romanlarında zengin arka planı polisiye kurgu içinde vermekteki ustalığı ile bilinen Ahmet Ümit'in bu romanı da yine peş peşe işlenen cinayetlerin çevresinde kurgulanmış. Ancak bu kitabı sıradan bir polisiye romandan ayıran birçok özellik var. Her şeyden önce zengin kadrosu ile İstanbul Hatırası, çeşitli kesimlerden İstanbulluyu bir araya getirerek içinde barındırdığı alt öykülerle zengin bir yapı sunuyor. Birbirine bağlanan bu alt öyküler bir yandan gerilimin etkisini artırırken bir yandan da romanı şenlikli ve çok yönlü bir yapıya ulaştırıyor. 

Kitabın bir başka önemli özelliği de İstanbul hakkında son derece detaylı bilgi içermesi. Kurgunun içine yerleştirilen bu bilgiler hem okumayı daha meraklı hale getiriyor hem de tarih aracılığıyla çok günümüzün dışındaki öykülerin de kurguya yerleşmesine imkan tanıyor. Böylece Ahmet ümit'in İstanbul Hatırası adlı romanı, başka başka dönemlerin öykülerinin eşliğinde, günümüz İstanbul'unun geniş bir panoramasını oluşturuyor. Tutucusundan modernine, eski İstanbullusundan yeni göç etmişine, milliyetçisinden gayrı Müslim'ine varana dek İstanbullu diye adlandırılabilecek herkes bu kitabın içinde kendi öyküleriyle birlikte İstanbul'un devasa çarklarının dişlilerini dile getiriyor. Binlerce yıllık tarihiyle İstanbul başrolü oluştururken romana girip çıkan her karakter de İstanbul'un nasıl İstanbul olduğunu aktarıyor. 

(Tanıtım Bülteninden)Ahmet Ümit'in bir solukta okunan polisiye romanlarından biri, ben okurken katil veya katillerin kim olduklarını sonlara doğru anladım, yazarımız okuyucuyu burada ters köşeye yatırıyor :)) Ayrıca İstanbul'un tarihi ile ilgili de çok faydalı bilgiler öğreniyorsunuz, tarih okumayı sevmeyenler için hem roman hemde İstanbul'un tarihi ile ilgili müthiş bir bilgi kaynağı, akılda kalıcı üstelik sıkılmadan....


3 Yorumlar

  1. Ben hala okuyamadım , yanımda taşıyıp duruyorum .Böyle yorumları okuyunca merakım artıyor :)))

    YanıtlaSil
  2. kesinlikle ters köşe. ben asla tahmin edemedim. kitabı okurken İst. da yaşamak istedim.

    YanıtlaSil
  3. Çok güzeldi gerçekten bir solukta okudum...

    YanıtlaSil