Merhabalar,

Ben bu konunun uzmanı değilim , sadece ben de bir ANNEyim. Takip ettiğim blogger anneler var çok ta güzel yazılar yazıyorlar, deneyimlerini paylaşıyorlar.Zevkle okuyorum.Benim hamilelik dönemimde bloglarla bu kadar içli dışlı değildim, evde geçirdiğim doğum izni sürecimde farkındalığına ulaştım şimdi nur topu gibi dört tane blogum var ve hepsini çok seviyorum. Neyse konuyu dağıttım sanırım tekrar özüme döneyim :)) 

Yaklaşık 9 ay süren gebelik sonucu O mucize varlığı kucağınıza aldığınızda tüm sıkıntı ve çektiğiniz acıları unutuyorsunuz. Asıl süreç bundan sonra başlıyor çünkü. Bakımı, emzirmesi, aşıları v.s. Ve bebeklikten çocukluğa geçerken bırakılması gereken süreçler var. Örneğin emzirme çalışan annelerin çocukları maalesef bu süreci biraz daha erken noktalıyorlar. Sonraa emzik ve biberon kullananlarda bunların bırakılması zamanı geliyor, diş ve damak gelişimini olumsuz etkilememesi açısından, 6 aylıkken ek gıdalara yavaşça ve yumuşakça geçiş dönemi. Allah'a çok şükür ben bu dönemleri kolaylıkla atlattım. Eğer unuttuğum noktalar varsa lütfen yorum kısmına yazmanızı rica ediyorum.Şimdi gelelim asıl konumuza. Başlıkta da belirtmiş olduğum gibi benim için en önemlisi ve biraz zorlu olan süreç bezden kesip tuvalet alışkanlığını kazandırmaktı, sağlıklı bir şekilde. Artık elimizin altında internet dediğimiz koca bir ansiklopedi var uzmanların sesine hepiniz kulak vermişsinizdir ama bu öneriler herkes için uygun olmayabilir. Her çocuk farklıdır, alışma süresi, algılama, yatkınlık v.s. Uzmanlar derki tuvalet alışkanlığına 18-24 ay arasında başlamak gerekir, önce konuşulacak, anlatılacak, eğlenceli bir hale getirilecek çünkü bir kere çocuk korkarsa alışma süreci çok uzun sürebiliyor. Birde yaygın bir kanı var o da şu çevremde kız ve erkek çocuk sahibi eş, dosttan edindiğim izlenimlerden biri de kız çocuklarının erkek çocuklarına oranla bu alışkanlığı daha çabuk kazandıklarıydı. 

Benim oğlumda biraz geç alışanlardan geç olsunda güç olmasın derler ya.. 3 yaşında bu alışkanlığı kazandı. Bu yaz Haziran ayında ,sırf başında durayım ben öğreteyim diye yıllık iznimin bir haftalık kısmını kullandım o bir haftayı tahmin edebilirsiniz , evde yerler bir güzel gölet :)) ve mis gibi kokularla bezeniyor. Ama bir şekilde 1 hafta içinde bu alışkanlığı kazandırmayı başardım hem de gündüz ve geceyi aynı anda bıraktırarak, inanın böylesi çok daha kolay oluyor, çocuk artık hiçbir zaman diliminde bez takmayacağını biliyor. Sizlere aşağıda maddeler halinde aktaracağım, uyanda olacaktır elbette uymayanda ama birazcık faydalı olabilirsem ne mutlu bana :))) Şimdi sizleri listemle başbaşa bırakacağım, bunlar tamamen benim deneyimlediklerim.  • Öncelikle tuvalet alışkanlığına başlayacağım tarihten bir hafta önce işe oğlumla konuşmakla başladım. 1 hafta boyunca; 1 hafta sonra artık bezi çıkaracağımızı gece ve gündüz çişini artık tuvalete yapacağını, onun yaşındaki tüm çocukların artık bez takmadığını, artık marketlerin onun yaşındaki çocuklara bez vermediğini v.b. telkinlerde bulundum. • 1 hafta sonunda bezi çıkaracağımız cumartesinden bir gece önce yatırırken sabah kalktığımızda artık bezi çıkaracağımızı , altındaki bezin son bez olduğunu, başka olmadığını söyledim. Sabah kalktığımızda ilk söylediği şey hadi anne bezi çıkartalım oldu. Tabiki ilk seferler altına kaçırdı günde kaç kere üstbaş değiştimizi hatırlamıyorum. Ama 2 gün sonra çişini tuvalete yapmaya başladı. 4-5 gün sonrada kakasını tuvalete yaptı. 1 hafta sonunda zafer benimdi. Rahatlığına alışınca artık , bu sıcaklarda bacaklarını sıkan terleten birşey olmayınca onunda çok hoşuna gitti. Ama bir hafta tamamen alışana dek kabustu tabiki, anneler bilir.


 • Son birşey daha unutmuşum yazmaya. Planlı programlı olduğu için bu işler son aldığım bez paketini bir numara küçük almıştım :)) Çok işe yaradı. Çok rahatsız oldu çünkü bezin sıkmasından , bununda alışkanlığını kısa sürede kazanmasında rolü olduğunu düşünüyorum.BÜTÜN ANNELERE KOLAY GELSİN :)))3 Yorumlar

 1. Gercekten cok onemli ve yine sabir isteyen bir konu:) Siz 1 haftada bitirmissiniz ne guzel:) Darisi basimiza diyorum...

  YanıtlaSil
 2. İnşallah, sizlerinde kolaylıkla geçer, zor ama imkansız değil :))

  YanıtlaSil
 3. çok şeker:)takıbındeyım bende beklerım
  http://zuutrendss.blogspot.com/

  YanıtlaSil