KİTAP ARKASI 

Yeraltı Saatleri 

Mathilde ve Thibault, Paris sokaklarındaki milyonlarca siluetten ikisidir.
Mathilde şehrin derinlerinde bir nakış gibi işlenmiş yeraltı dünyasında her gün aynı yolculuğa çıkar. Her gün aynı koridorlarda, aynı yollarda, adını ezberlediği aynı trenlerde, aynı hareketleri tekrarlayarak, artık kimsenin onu beklemediği, hiçbir işe yaramadığı, saatlerin geçmesini beklemekten başka hiçbir şey yapmadığı işine gider. Eşinin ölümünün ardından onu hayata döndüren bu iş, artık onun yıkım alanıdır.

Takım elbise giymiş, teneffüs ettikleri havanın ne kadar ağır olduğunu fark edemeyen insanlar arasında yavaş yavaş yok olan Mathilde; katlanabileceği, insanlığını kaybetmeden dayanabileceği son noktaya ulaşmıştır. Thibault, hastalıklarla mücadele eden insanların yardım çağrısına koşan bir acil servis doktorudur. Her gün Parisin dört bir yanında trafik sıkışıklığı ile boğuşarak gri ve pis şehre mahkûm olur. Aşkına karşılık vermeyen bir kadın, terk ettiği bütün kadınların cezası gibi onun çöküşünü hazırlarken, hızı, baş döndürücülüğü, değişen ruh halleri, kokuşmuş salgıları, sahte kibarlıkları, eğlence akşamları ve akşamdan kalma sabahları ile şehir onu boğmaya, sıkıştırmaya başlamıştır. Hikâyelerinin iç içe geçmişliğini, sonsuz sayıdaki yüzünü sevdiği şehir, artık kulakları sağır eden bir yalana dönüşmüştür.

Şefkatten yoksun bu dünya, etraflarını tüm kalabalığı ve karmaşası ile sararken, birbirini tanımayan bu iki insanın yolları her an kesişebilirdi.BENCE...

Kitabın konusunu tekrar anlatmayacağım, yukarıda kitap arkasında yazan özet bölümü gayet güzel anlatmış. Evet kitap hayatın içinden , beni, seni, bizi anlatıyor. Hepimiz özel hayatımızda olsun , iş hayatımızda olsun zaman zaman ya da her zaman zorluklarla sıkıntılarla karşılaşırız. Bazen öyle bir cendereye girersinki sanki hiç çıkamayacağını sanırsın, köşeye sıkışmış hissi vardır, bir mucize olmasını ve bu sıkıntılardan kurtulmayı hayatın tadını çıkarabilmeyi istersin, isterim, isteriz............ 
Bazen o mucize hiç gerçekleşmez bazense gerçekleşiyormuş gibi yapar, ya da kıyısından dönersin, futbol tabiriyle direkten dönersin :))) İşte bu romanda tam da o var. Okudum okudukça umutlandım, yer yer anlatım yavaşlasa da bir umut doğsun da şu insanların yüzleri gülsün diyorsunuz ama yazar öyle bir ters köşe yapmış ki valla ben sonunu söylemeyeyim bir anlamı kalmaz :) çokta beklentiniz olmasın, yine de tavsiye ederim, hayat her zaman mutlu sonla bitmiyor değil mi?  


İYİ BAYRAMLAR, İYİ OKUMALAR...

0 Yorumlar