YAZAR: YEKTA KOPAN
YAYINEVİ: CAN YAYINLARI
SAYFA: 144


ARKA KAPAK


Yaşamın uzamış anlarından kurduğu öykülerini okura emanet eden bir yazar Yekta Kopan. Ruhumuza nereden sızdığını bilmediğimiz yüzleşmelerin izdüşümleri onun kaleminden bize ulaştığında kendi hesaplaşmalarımıza dönüşür. Farkına bile varmadığımız küçük anlarımız, yaşamımıza dağılır, genişler, sonra da hep sürer. Ya bir Yekta Kopan öyküsüdür onlar artık ya da unutulmuş bir yerde yazarlarını beklemişlerdir. 

Zam çok fena bir şey. Babam her sabah, “Allah belalarını versin, yine zam yapmışlar şerefsizler!” diyor. Sinirle atıyor gazeteyi yere. “Düzgün koysana şunu!” diyor annem, yerden kaldırıp katlıyor. Ona kalsa boş yere para veriyoruz bu kâğıt parçalarına, zaten hep insanın içini karartan haberler veriyorlar. “Bir zevkim var şu yalan dünyada, ona da karışma kadın!” diyor babam. Annem yeleğinin eteklerini çekiştiriyor. Öyle işte, dünya yalan. 
BENCE...


Kitap "Biraz Konuşabilir Miyiz?" ve "Daha Önce Tanışmış Mıydık?" adlarında 2 bölüm ve 11 öyküden oluşuyor.
Yazarın anılarının da içinde olduğu bir öykü kitabı bu. Okurken kendinizden mutlaka birşeyler bulacağınız bir kitap. Okuduğum öykülerde yaşamımızdan küçücük anlar var.Eminim birçok kişi de kendi yaşantısından anlar bulacaktır. Konuşma dili, olaylar, akış, bazen sonuç ve süregitmeler...
Her zaman derim öykü anlatımı daha zordur. Okuyucuyu o sayılı sayfalarda içine alıp olayı yaşatmalısın. Yazar bunu çok güzel yapıyor. Eleştiri yazılarında kitabın can alıcı üç öyküsünden olan "Öğretmen" adlı öyküsünü  okurken gözlerim doldu ne kadar kutsal bir meslek olduğunu birkez daha idrak ettim.
Kitaba adını veren "İki Şiirin Arasında" adlı öykü ise karısını deli gibi seven bir adamın karısı öldükten sonra O'na ithafen yazdığı mektuptan oluşuyor, çok etkileyici.


KEYİFLİ OKUMALAR


0 Yorumlar