Ramazan Bayramına sayılı günler kaldı. Tatil dokuz güne uzayınca herkes alternatif kısa bir tatil ve aktivite arayışına girdi. Hürriyet Seyahat değerli jüri üyelerinin katılımıyla küçük bir rehber hazırlamış. Bakalım size uygun olan neler varmış ;)

Biri mutlaka sizin için. Benim tercihlerim Muğla'da Yamaç Paraşütü ve Isparta'da Lavanta tarlaları olurdu. Ya sizinki ???

1

Bayramda yapılacak en iyi 10 aktivite

BABADAĞ’DA YAMAÇ PARAŞÜTÜ / MUĞLA.

Adrenalin tutkunları... Gün batımında Fethiye’nin en yüksek noktası olan Babadağ’daki üç pistten birinden atlayıp Ölüdeniz üzerinde havada süzülerek Belcekız plajına iniliyor. Organizasyonu düzenleyen bir kaç tane firma var.2

Bayramda yapılacak en iyi 10 aktivite

VİZESİZ CENNET: DİPKARPAZ / KIBRIS

Kuzey Kıbrıs’ın Hatay’a bakan burnundaki cennet el değmemiş doğası ve sessizliğiyle huzur vaat ediyor. Nilay Örnek, “Muhteşem Altınkum Plajı’nda tatilin tadını çıkarırken kumsaldaki evlerde konaklayabilirsiniz” diyor. Gelmişken Apostolos Andreas Manastırı’nı mutlaka gezin.3

Bayramda yapılacak en iyi 10 aktiviteGastronomi ve kültür: ANTAKYA GEZİSİ

Ramazanın ardından Türkiye’nin lezzet ve kültür başkentlerinden Hatay’a gitmeye ne dersiniz? 2 bin yıllık mozaiklerin bulunduğu Zeugma Mozaik Müzesi ve Habib-i Neccar Camii’ni gezerken künefe, muhammara, tahinli patlıcan gibi sayısız lezzet sizi bekliyor olacak.


4

Bayramda yapılacak en iyi 10 aktivite

Bulutların üzerinde: POKUT YAYLASI / RİZE

Yazın sıcaktan kaçıyorsanız sığınacağınız liman burası. 1800 metre yükseklikteki yemyeşil doğada, bulutların bir deniz gibi akıp gittiğini seyredin. Yakındaki Hazindak ve Sal yaylalarına da mutlaka uğrayın. Konaklamak için dört tesis var.


5

Bayramda yapılacak en iyi 10 aktivite


Mor dünyanın içinde: LAVANTA HASADI / ISPARTA

Büyüleyici güzellikteki mora boyanmış lavanta bahçelerinde dolaşmak ve hasadına katılmanın tam zamanı. Temmuzun sonuna kadar süren bu güzelliği görmek için Isparta’nın Kuyucak Köyü’ne gitmelisiniz. Burası Türkiye’nin lavanta ihtiyacının yüzde 93’ünü karşılıyor.

Bayramda yapılacak en iyi 10 aktivite
6

Bayramda yapılacak en iyi 10 aktivite


İmparatorlukların kalbi: TARİHİ YARIMADA GEZİSİ / İSTANBUL

Binlerce yıllık tarihiyle üç imparatorluğun kalbinde yolculuğa çıkın. Topkapı Sarayı, Süleymaniye Camii, Yerebatan, Ayasofya Müzesi ve Sultanahmet Camii akla ilk gelenler. Şehir hatları vapurunda günbatımında yarımadayı seyretmeden eve dönmeyin.


7

Bayramda yapılacak en iyi 10 aktivite

Rüzgârı hissedin: AKYAKA’DA KITEBOARD MUĞLA

Üç kilometrelik sahili, sığ suları, temiz suyu ve termal rüzgârıyla spor ve eğlence dolu kiteboard (rüzgâr sörfü) için Akyaka çok uygun.
Gün boyu süren eğlencenin ardından buz gibi Azmak’a dalıp serinleyebilirsiniz.


8

Bayramda yapılacak en iyi 10 aktivite


KAHVERENGİ TABELALARI KEŞFEDİN. 

Otomobilinize atlayıp Antalya ve Bodrum yönüne doğru yol alırken karşınıza çıkan kahverengi tabelaların peşinden giderek keşfedin. Bodrum güzergâhında Manyas Kuş Cenneti, Antalya’ya giderken ise Sagalassos Antik Kenti gibi sayısız eser var.


9

Bayramda yapılacak en iyi 10 aktivite


TOROSLAR’DA CİP SAFARİ / ANTALYA

Gözü yüksekte olanlar, dağa, tepeye, maceraya gönül verenler bu aktivite tam size göre! Toroslar’ın eşsiz manzarasında sevdiklerinizle 4, 6 ya da 8 kişilik ciplerle safari yapmak için harika rotalar var. Dilerseniz off-road cipleri siz sürün.


10

Bayramda yapılacak en iyi 10 aktivite


BİSİKLETLE GÖKOVA KÖRFEZİ / MUĞLA

Halikarnassos’tan başlayan 295 km’lik rota, eşsiz körfez manzarası eşliğinde Karia antik kentlerini, şimdi birer kültürel anıt olan çok eski yeldeğirmenlerini ve mükemmel doğasıyla gizli kalmış turkuvaz koyları geçerek Knidos’ta son buluyor.
0 Yorumlar