KİTAP KÜNYESİ

ADI : DİSEKSİYON

YAZAR : MEHMET RIZA

YAYINEVİ : KOYU KİTAP

BASIM TARİHİ : 2016

SAYFA SAYISI : 520

TÜRÜ : POLİSİYE-MACERA

ARKA KAPAK

Yaşadığınızı sandığınız hayat bir başkasının kurgusuysa..!

Proseför Sebastian Rolf’un odasındaki çerçevede gördüğü ‘Sein’ sözcüğünün anlamını zamanla öğrenmişti. ‘Var olmak’ ya da ‘Onun olmak…’ O’nun olmaktan başka bir var olma seçeneği var mıydı ki! Bu kelimeyi bir zamanlar aşık olduğu adam için tanımlarken, şimdi gölgesi geceye karışmıştı. Kendisini bile terk etmişken, bir zamanlar ‘o’ vardı. Varoluş sebebi artık ‘yok’tu. Ancak ‘ol’mayacağına iman ettiği aşkın öznesi, kalbinde bir yara bırakmıştı. Gördüğü ihanetten sonra aşkı kalbine gömen Mayda, benliğini saran o boşlukta, artık teselliyi hastalarında arıyordu. Ya da kim bilir, hastalarının ona biçtiği kurtarıcı bir rolü benimsemişti. İnsanların hayatlarına dokunan bir hekim olmayı seçtiğinden beri, “O” idi ve “Onların” idi.  

KİTAPTAN ALINTI

Mayda, bu gece erken uyumak istiyordu fakat düşüncelerinin izin vereceğini sanmıyordu. Parmaklarını uyumakta olan kızının saçlarından tarar gibi geçirdi. Yanına uzandı. Yarın Salı idi, ne yapacağı konusunda hiç fikri yoktu. Henüz bitiremediği kitabı okumaya başladığında, büyülü sözlerin, değişmez sembollerin belagati uykusunu kaçırdı. Hayatındaki değişimleri aklından geçirdi. Yaşamın beklenmedik yüzüyle birden bire karşılaştığından beri sevdiği işini yapamıyor, konferanslara gidemiyor; ameliyatlara giremiyordu. Yelkeniyle az kalsın ölecekti. Evliydi ama kocası yanında değilken, inandığı bir aile huzuru kalmamıştı. Sanki kendi miracına yaklaşıyor, bütün hayatı ruhunun garip itirazlarıyla çalkalanıp duruyordu. 'Mademki ne olduğumuzu sandığımız rollerle avunuyorduk! Bu gözler, gerçeği göremeyen körlüğümüzle niçin böyle ve niçin daima parıldadılar?BENCE...

Mayda Ramazan sosyetik, başarılı, güçlü, oldukça zengin ve işinde başarılı bir kalp cerrahı. Mutlu ! bir evliliği ve bir kızı. Fakat bir zaman geliyor ve işler yolunda gitmemeye başlıyor. Birileri tarafından kendisinin olduğunu sandığı hayat aslında onun için yazılmış bir senaryo ve bir şekilde içine çekilmiş oynatılıyor. Fakat NEDEN? Asıl önemli soru bu neden??? Bu sorunun cevabını kitabı okuyunca çözeceksiniz sevgili polisiye macera okurları J Para, hırs, güç ve bu dünyada kazanılacak itibar bir insanın hayatına adım adım son verdirmeye gidiyorsa işte burda bir sorun var demektir.

Ben kurguya bayıldım. Heyecan ,aksiyon, macera zaman zaman yükselse de belli bir seviyede kendini koruyor. Okumaya başladığınızda bitene dek kitabı elinizden bırakmak istemiyorsunuz. Ve benin gördüğüm bizimde dilimizde sık sık tezahür eden bu hayatta babana bile güvenmeyeceksin oldu . Sonu biraz ucu açık olmuş net bir sonla bitmemiş. Mutsuz sona daha yakın olmasına rağmen ben mutlu sonu tercih ediyorum. Seçim sizin?
Sadece kitaptaki yayınevinden kaynaklanan baskı hataları yazım hataları biraz dikkatinizi dağıtabiliyor. Umarım bu durumu da düzeltirler ve keyifli okuma saatleri biz kitapseverlere kalır.KEYİFLİ OKUMALAR


0 Yorumlar