KİTAP KÜNYESİ

ADI :Dert Dinleme Uzmanı

YAZAR : Adalet Ağaoğlu

YAYINEVİ : Everest Yayınları

BASIM TARİHİ : 2014

SAYFA SAYISI : 255

TÜRÜ : Roman


ARKA KAPAK

Türkiye Cumhuriyeti'nin analizi niteliği taşıyan "Dar Zamanlar" serisinin dördüncü kitabı Dert Dinleme Uzmanı, Adalet Ağaoğlu'nun on sekiz yıl aradan sonra yazdığı roman.

Ağaoğlu, her dert dökümünün simgesel anlam ve çağrışımları olduğunun altını çizerek, toplumsal ahlakın bozulması, yozlaşması ve sonunda bireyin kendisinin bile farkına varamadığı değişim ve dönüşümünü muzip bir dille anlatıyor.

Yayınevinde çalışan bir editör, başkalarının kitaplarını titizlikle düzeltirken, içinden geçtiği çağrışım, anı ve hesaplaşma karmaşasıyla boğuşur ve bu süreçte yaşadıklarını defterine hatırında kaldığı gibi çalakalem kaydeder. Sonuçta, metinlerin ve gündelik dilin birbirine karıştığı yepyeni bir anlatım çıkar ortaya.

Dert Dinleme Uzmanı'nda isim, zaman, mekân belirsiz; çünkü günümüzde kalıcı olan adlar değil görsellik. Hayatımız şifreler üzerinden akıp gitmekte, ta ki kendimize tamamen yabancılaşıncaya kadar.

"Büyük incelik ve iyilik hassasiyeti, kötülüğün kötüsünden daha mı beterdir acaba? Ömrüm bunun yanıtını aramakla geçecekti ve öyle oldu galiba.

Kırmızı kaleme paydos

Hayattan ânlık sıçrayışlar

Defter kâğıtlarının tersine geç bakalım:
Bilmiyorsunuz ama sizin de sonunuz yaklaşıyor önlü arkalı sayfalar!.." KİTAPTAN ALINTI

"En yakın dostunun gerçekten dost olup olmadığını 


anlamak istiyorsan ya onunla birlikte seyahate 


çıkacaksın ya da ortak bir iş yapacaksın " 
BENCE...

Dert Dinleme Uzmanı Dar Zamanlar üçlemesinin devamı niteliğinde yazılsa da başlı başına okunabilecek niteliğe sahip olduğunu okuduğumda yorumlarda ,okumaya karar verdim. Aksi takdirde serinin ilk kitabından başlamak gerekecekti. Ve yazarın son romanından 20 yıl sonra yazdığı ilk roman niteliğini de taşıyor.

Kitap Dert Dinleme Uzmanı olarak da çalışan bir editörün notlarından oluşuyor. 5 bölüm halinde rastlantı, çağrışım, sezgi,kuşku,sabır,öç,takdimci başlıkları ile hem kendi hayatından örnekler aktarıyor hem de dertlerini dinlediği insanların öykülerini aktarıyor. Bu anlatımlar içiçe geçmiş halde aktarılmış. İsimler, zamanlar ve mekanlar belirtilmemiş.. Sıfatları ile tanımlanıyor. Uzmanımız bu defteri bir yazar adayına verdikten sonra intihar ediyor, ölümünden sonra bu kişi tarafından bastırılıyor ve okuyucuyla buluşturuyor. 

Bu kitabı da geçen ay Milliyet Sanat Dergisi eki olarak almıştım. Konular, yazılar, aktarım dağınık, bir bütünü temsil etmiyor. Beni çok sarmadı açıkçası. Ama alt mesajları güzeldi. .

KEYİFLİ OKUMALAR0 Yorumlar