KİTAP KÜNYESİ

ADI : ARABA SEVDASI
YAZAR : RECAİZADE MAHMUT EKREM
YAYINEVİ : SİS YAYINCILIK
BASIM TARİHİ : 2015
SAYFA SAYISI : 192
TÜRÜ : TÜRK EDEBİYATI ROMAN

ARKA KAPAK

Bihruz Bey, zengin bir devlet memurunun oğludur. Babasından yüklü miktarda bir miras kalmıştır. Annesiyle birlikte yaşayan Bihruz Bey, yetersiz bir eğitim görmüş, yarım yamalak Fransızca öğrenmiş züppe bir tiptir. O dönemin kibarlık gereğinden saydığı şık faytonuyla Çamlıca'da gezerken gördüğü ve soylu bir aileye mensup olduğunu düşündüğü bir kadına âşık olur. Aslında soylu olmayan bu kadın, Bihruz Bey'in aklını uzun süre meşgul eder. Kadınla ilgili gerçekleri öğrendiğinde küçük düşer. Bu olay çevresinde, o dönemdeki yaşam biçimine de ışık tutan romanda batılılaşmanın yanlış algılanmasının sonuçlarına da dikkat çekilir.

Roman, II. Abdülhamit dönemi yenileşme hareketleri çerçevesinde Tanzimat'la birlikte Batı'ya açılan Osmanlı İmparatorluğu'nda yaşanan sürecin yanlış özelliklerinin vurgulandığı bir yapıttır. Bihruz Bey ve onun romantik aşkı konu edilmiştir.

BENCE...

Bir Türk Klasiği olan Araba Sevdası' nı okumak keyifliydi. Türk edebiyatının ilk realist romanı olma özelliğini de taşıyor. Baş karakterimiz Bihruz Bey'in Periveş hanıma olan naif ve platonik aşkının etrafında dönüyor hikaye. Tabi bu arada romanın bütününde o dönemin izlerini görmek mümkün. Batılılaşmaya özenti had safhada. Yazında Fransızca konuşmalar ve parantez içinde Türkçe açıklamaları ile aktarılmış.Bu durum okurken dikkatimin kısa süreli de olsa dağılmasını sağladı. Fakat olay örgüsü, kişiler arasında geçen konuşmalar, betimlemeler, ruh tahlilleri, Bihruz Bey'in aşk acısı çeken halleri, zenginliğin getirdiği rahatlık, yaşantı biçimleri ve edebiyata olan ilgisi. Baştada söylediğim gibi bizden bir roman, klasik ve İstanbul'umun her köşesini okurken adeta roman kahramanlarıyla gezdim ve havasını soludum. 

Demek ki ne yapıyoruz? Kütüphanemize Türk Klasik Edebiyatının örneklerinden alıyoruz 😉

Keyifli okumalar 📚📚KEYİFLİ OKUMALAR


0 Yorumlar