KİTAP KÜNYESİ

ADI : GÖLGESİZLER
YAZAR : HASAN ALİ TOPTAŞ
YAYINEVİ : EVEREST YAYINLARI
BASIM TARİHİ : 2016
SAYFA SAYISI : 240
TÜRÜ : ROMAN

ARKA KAPAK

Hasan Ali Toptaş'ın -belki de- en çok okunan ve yayımlandığı tüm dillerde büyük bir şaşkınlık ve beğeniyle karşılanan romanı. 

Gölgesizler, bir kayboluşlar anlatısı; aniden kaybolmaların, beklenmedik dönüşlerin, ölümlü büyülerin, devlet nezdine düşen gölgelerimizin aynası. Tekrarların tekrarını okumamızı sağlayan karakalem bir güvercin; bir garip cinayet ve doğum hikâyesi. 

Ve kokusu burnumuzda tüten, cevabından korktuğumuz bir soru cümlesi: "Kaar nedeen yağaar, kaaarrr?"

"Sadece Hasan Ali Toptaş okumak için bile Türkçe öğrenmeye değer."
-Stefan Weıdner, Frankfurter Allgemeine Zeitung-

"Aynı yolda yürümekten başka çaresi olmayan tuhaf birer yaratıktı insanlar; tekrarın tekrarlananın örtüsü olduğunu anlayamadan, aynı el sallayışların, aynı gülüşlerin, aynı yürüyüşlerin ya da aynı oturuşların içinden geçe geçe damaklarına bulaşan uzak bir serüven tadıyla dönüp dolaşıp aynı noktada yaşıyorlardı."


BENCE...

Yazarın 1993 yılında yazdığı ve Yunus Nadi ödülünü kazanmış olan kitabı anlatımı, konusu ve farklı kurgusuyla okuyucuyu hikayenin içine çekiyor. ✏✏✏ Güzel yurdumda bir kasaba ve bu kasabada yaşayan halkın başından geçen olaylar. Köyde bir kaybolup bir geri dönen hayatlar ve bu kayboluşlarında nerede bulundukları ne yaptıklarına dair bir bilgiye ulaşamadığımız tıpkı gölge misali kayboluş ve ortaya çıkışlar. Varlık ve yokluğun iç içe geçtiği, düş ve gerçeğin birbirine karıştığı, paralel zamanda farklı yerlerde yaşanan hayatlar.... Ve son noktayı müthiş bir finalle bitirmiş yazarımız. Burada daha fazla detaya giremeyeceğim yoksa her şeyi anlatmış olurum ve okuyacak olanlara haksızlık olur 😉 Gayet yalın bir anlatım, iniş çıkışlar olmadan stabil bir seyir, merak uyandıran diyaloglar ve şuna da dikkat ettim konuşma metinlerinde kısa konuşma çizgisi kullanılmadan direkt satırbaşı yapılarak aktarılmış. ✒✒✒✒✒✒✒✒✒✒✒✒✒✒✒✒✒✒✒
KEYİFLİ OKUMALAR

0 Yorumlar