KİTAP KÜNYESİ

ADI : Herkes Kendi Hayatının Kahramanı
YAZAR : Gülcan Özer
YAYINEVİ : Doğan Kitap
BASIM TARİHİ : 2016
SAYFA SAYISI : 189
TÜRÜ : Deneme

ARKA KAPAK

"Gücünüz yeterse kendi ruhunuzla tanışın, ahbaplığın zevkine varın, kendinize samimi olmanın hafifliğini yaşayın, yetmiyorsa bu mecralardan uzak durun."

Psikiyatrist Dr. Gülcan Özer, hayata dair biriktirdiklerini, dileklerini, arkanıza bakmadan kaçın dediklerini, hayatın, kararların ve kederlerin insana ait ve biricik olduğunu, doğru yaşamın bir kuralı olmadığını, insanın kendisiyle, geçmişiyle ve muhtemel geleceğiyle baş edebilmesinin önkoşulunun kendisini, geçmişini ve muhtemel geleceğini iyisiyle kötüsüyle doğru okumaktan geçtiğini anlatıyor. 

Gülcan Özer, ikili ilişkilere dayandırdığı bu ilk kitabı Herkes Kendi Hayatının Kahramanı'nda, "Aşk nedir, iyi midir kötü müdür, biter mi, ilk aşk en şahanesi midir, aşkın gözü kör mü, illa âşık olunmalı mı?" sorularıyla başlıyor sözlerine.

Onun kelamıyla söyleyelim: 
"İstediğinizi alın, istemediğinizi bırakın…"
BENCE...

Merhaba 👋#HerkesKendiHayatınınKahramanı bir günde okuyup bitirdiğim bir kitap oldu. Evet hayatın içinden, bizden, dili oldukça sade ve akıcı. Kısa bölümler halinde yazılmış. Bir bölüm bitince otomatik diğerine geçiyorsunuz ve bitirmeden bırakamıyorsunuz. Yazarı psikiyatrist doktor Gülcan Özer. Daha öncekiler gibi psikoterapi seanslarından derlenmiş bir kitap olduğunu düşünmüştüm. Bu anlamda aktarımı farklı. Yazar yılların verdiği birikimlerden yola çıkarak aşk, evlilik, ilişkiler, kadın erkeğin rolleri ailede, ebeveynlerin ve çocukların içinde olduğu yaşamda rollerin paylaşımı arada örnekler verilerek aktarılmış. Umduğum gibi olmasa da yine de keyif alarak okuduğum kitaplardan biri oldu. -------------------------------------------------------------------
Yazar bu ilk kitabında, "Aşk nedir, iyi midir kötü müdür, biter mi, ilk aşk en şahanesi midir, aşkın gözü kör mü, illa âşık olunmalı mı?" sorularıyla başlıyor sözlerine.
En çok sevdiğim bölüm sayfa 75
👉 Evlilik aşkı öldürür mü? 👉👉 Evet, mutlaka ; aşk zaten ölür. Hatta aşk ölmeden evlenmeyin. 😉

KEYİFLİ OKUMALAR

0 Yorumlar