KİTAP KÜNYESİ

ADI :ÖRNEK İNSAN HZ.MUHAMMED
YAZAR : SEYDA MUHAMMED KONYEVİ
YAYINEVİ :REYHANİ YAYINLARI
BASIM TARİHİ :2009
SAYFA SAYISI :184
TÜRÜ :DİN

ARKA KAPAK

 Hilkatte ve fıtratta en güzel, ahlakta en mükemmel, varlığın sebebi, alemlerin rahmet peygamberi, insanlığın yegane önderi, vahyin mihveri, Kur'an tebliğcisi, ahiret müjdecisi Hz. Muhammed Mustafa Sallallahu aleyhi ve sellem, bütün silsilelerin çıkış noktası, en büyük ve ilk halkası. Bu yüzden tefsirin de, hadisin de, fıkhın da, ilm-i kelamın da tasavvufun da başı O.
Allah'ın övüp yarattığı, insanlığa rehber yaptığı, O'na itaatı kendisine itaata denk saydığı, O'nu sevmeyi kendisini sevmek diye nitelediği büyük peygamber. Onun ahlakı Kur'an'dı. O bir nebiyyi ahir zamandı. Hilkatin fatihası, nübüvvetin hatimesiydi. Bu özellikleriyle itikad, iman ve ahlakta; ibadet ve muamelatta biricik örnek şahsiyet; yani Üsve-i Hasene'dir O. Nitekim hakkında Allah-u Teala: "Allah'ın peygamberinde sizin için Allah'ı ve ahiret gününü umanlar için güzel bir örnek vardır." (Ahzab;21) 
Sen yüce bir ahlak üzeresin." (Kalem;4) buyurmaktadır. KİTAPTAN ALINTI

🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹


Hastalığının ilerlediği bir gün de ashabına şunları söyledi :
"Sizler yine bana kavuşacaksınız. Buluşacağımız yer, Kevser havuzunun kenarıdır.Her kim orada benimle buluşmak isterse, elini ve dilini lüzumsuz iş ve sözden korusun. Bu dünyadan göçme zamanımın geldiği bana haber verildi. Rabbime kavuşacağıma seviniyorum. Ümmetimden ayrılacağım için de üzgünüm. Ben haberimi aldım. Allah'a gidiyorum." 

🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹
BENCE...

Sevgili peygamberimiz örnek insan Hz.Muhammed (sav) in hayatının anlatıldığı 181 sayfalık kitap elbette yetmez, defalarca kez okusam da bıkmayacağım bir hayat hikâyesi. Çok detaylara inilmemiş, ana hatlarıyla doğumu, ailesi, yaşantısı, peygamberliğin verilmesi, İslam devletinin kurulması bu uğurda yapılan savaşlar, ölümü ve veda hutbesi ilk bölümde aktarılmış. İkinci bölümde de efendimize mutabaat konuları üzerinde durulmuş. Günlük işleri, ahlâkı, yemesi,içmesi,cömertliği, tevazusu,Allah sevgisi,sabrı,şükrü ve daha birçok özellikleri örnekler, hadisler verilerek aktarılmış. Rabbim bizleri de peygamber efendimizin ahlâkıyla ahlaklandırsın. 

KEYİFLİ OKUMALAR0 Yorumlar