KİTAP KÜNYESİ

ADI : SAFRAN ÇİÇEĞİ
YAZAR : YELDA KARATAŞ
YAYINEVİ : TİLKİ KİTAP
BASIM TARİHİ : 2014
SAYFA SAYISI : 108
TÜRÜ : HİKAYE

ARKA KAPAK


Yelda Karataş'ın hikâyeleri bize tarihten süzülmüş bir şiir gibi geliyor. Yılların akışıyla bilgeleşmiş bir kadının sesi bu sanki. Ama sadece huzur dolu değil. Bu hikâyeler aynı zamanda derinlerden gelen bir çığlık. Belki de ardında bir şairin dokunuşu ve duyarlığı saklandığı içindir.
-Mario Levi-

Kadınların dünyasını bir kadın anlatıyor. Bir şairin kaleminden yazılan yedi öykü. Her satırda şiirsel bir dize, korku, gerilim ve sürpriz dolu kurgu. Türkiye Edebiyatı yeni bir öykü klasiğine kavuşmuştur. Okuyucuya şiddet içermeyen bir şiddetle tavsiye olunur.
-Benjamin AE-

Çok yönlü bir şair, şarkı söz yazarı, çevirmen, tiyatro yazarı olan Yelda Karataş kadının dünyasına ait yedi öyküden oluşan yeni bir öykü kitabı ile bizi selamlıyor. Kitaptaki öykülerde birçok kadının kelimelere dökemeyeceği ruh halleri öykülerin kahramanları ile bize en çıplak halleriyle sesleniyor.

Gila Kohen ve Hacı Bektaşı Veli öykü ödüllerine sahip iki öykü de kitapta yer almaktadır.
BENCE...

Bir kadının ağzından kadınların dünyasının anlatıldığı 7 farklı öyküden oluşuyor kitap. Birbiriyle bağımsız gibi görünsede bir noktada öyküler birbirleriyle çakışıyor. Yelda Karataş yazarın okuduğum ilk kitabı. Bu sene  Tüyap Kitap Fuarı ndan aldım ve sıcağı sıcağına okuduğum ilk kitap oldu. Bazı hikayeleri içim burkularak, boğazım düğümlenerek okudum. Dili akıcı ve daha çok şiirsel anlatıma kayıyor, kadınların ruh hallerini olduğu gibi okuyucuya aktarıyor ben çok başarılı buldum. Öykü kitaplarıyla aram çok iyi değildir genelde romanları okumayı tercih ederim ama bu tarz farklı bir tad bırakan kitapları keyifle okurum. Yazarı bu kitabı ile tanıdım adaşım olduğu ve ilgimi çektiği için tercih ettim iyiki de almışım. Yazar aslen çok yönlü bir şair, çevirmen, tiyatro yazarı ve şarkı sözü yazarlığı yapmaktaymış. Kitabı okumadan önce internetten ön araştırma yaptım keşke tüm kitaplarda -bunu yapan var- yazarların fotoğraflarıyla beraber kısa bir özgeçmişine de yer verilse. Tüm yayınevlerinden ricam olur 😊

KEYİFLİ OKUMALAR

0 Yorumlar