KİTAP KÜNYESİ

ADI :SIRÇA FANUS
YAZAR : SYLVIA PLATH
YAYINEVİ :KIRMIZI KEDİ YAYINEVİ
ÇEVİREN:HANDAN SARAÇ
BASIM TARİHİ :2012
SAYFA SAYISI :251
TÜRÜ :OTOBİYOGRAFİ

ARKA KAPAK

"Neşeli, hüzünlü, yalın, parlak ve doğal. En üstün niteliğiyse şaşırtıcı derecede dolaysız oluşu, tıpkı güpegündüz çekilmiş bir dizi fotoğraf gibi."
-Time-

Parlak bir üniversite öğrencisi olan Esther Greenwood, 1950'lerde yayın dünyasında acımasız bir rekabetin sürdüğü New York'a büyük hayallerle gelir ve önemli bir moda dergisinde iş bulur. Kapıldığı beklentilerle karşısına çıkan fırsatların yoğunluğu, masumluğunu yitiren genç kızın zamanla kaldıramayacağı bir boyuta ulaşır ve Esther kendini tam bir karabasanın içinde bulur. Kimlik arayışı peşinde ürkütücü bir yola giren duyarlı ve hevesli bir genç kadının üniversite yılları, erkeklerle ilişkileri, yaşadığı çöküş, intihar girişimleri ve gördüğü psikolojik tedaviler mizahi bakış açısı unutulmadan son derece içtenlikle işlenmiş.

Sylvia Plath'ın kendi yaşamından yola çıkarak kaleme aldığı ve ilk kez 1963 yılında, ölümünden bir ay önce, başka bir isim altında yayımlatmayı başarabildiği Sırça Fanus, o günün olduğu kadar bugünün insanının da metropol yaşamındaki yabancılaşmasını anlatan modern bir klasik haline gelmiştir. 20. Yüzyıl Amerikan edebiyatının melankolik prensesi Sylvia Plath'ın başyapıtı 50 yılı aşkın bir süredir okurları etkilemeye devam ediyor.KİTAPTAN ALINTI

" Şiir nedir Esther, biliyor  
musun?"
"Hayır, nedir?"diyordum.
"Bir parça toz."
( S:60 )

Sırça fanusun içinde ölü bir bebek gibi tıkılıp kalan insan için dünyanın kendisi kötü bir rüyadır.
..................
Belki de unutkanlık, kar gibi her şeyi örtüp susturmalıydı. 
( S:244 )
BENCE...

Konusunu kısaca aktaracak olursam; Esther Greenwood başarılı bir üniversite öğrencisidir. Esther'in gençlik bunalımları, depresyonları, intihar girişimleri, her şeye rağmen hayata tutunmak için gösterdiği yoğun çabayı okuyoruz. Kendini tıpkı kitaba adını veren Sırça Fanus'ta kapana kısılmış gibi hissetmektedir. 


Yazarın tek romanı olma özelliğini taşıyor. Psikolojik öğeler içeren otobiyografik olan romanın ilk basımı 1963 yılında Victoria Lucas takma adı kullanılarak basılmıştır. 
Kitapta Sylvia Plath gençlikte yaşadığı bunalımları, girdiği çıkmazları, girdiği ağır depresyon sonrası gerçekleştirdiği intihar girişimlerini ve bu durumdan kurtulabilmek için gereken psikiyatrik tedavileri , hayata tutunma çabalarını kronolojik olarak anlatılmış. 
Ailesi, arkadaşları, sevgilisi olan bir zamanlar evlenmeyi düşündüğü Buddy Willard ile ilişkilerini psikolojik tahlillerle beraber okuyucuya anlaşılır şekilde aktarmış. Şunu da görüyoruz 20. yy'ın başlarında yazılmış olmasına rağmen Amerika'da da belli bir kesimde tutucu bir yaşam süregelmekte imiş. 
2003 yılında SYLVIA adı ile film olarakta seyirciye aktarılmış. Gywenith Paltrow başrolde, en kısa zamanda izleyip kitapla karşılaştırma fırsatı bulacağım. 

KEYİFLİ OKUMALAR0 Yorumlar