KİTAP KÜNYESİ

ADI : Son Teşebbüs
YAZAR : Aziz Hatman
YAYINEVİ : EsenKitap
BASIM TARİHİ : 2015
SAYFA SAYISI : 235
TÜRÜ : Polisiye / Distopya

ARKA KAPAK

"Yeryüzünde bir cinayet işlenmesinin üzerinden yüz yıldan daha fazla zaman geçti. Daha doğrusu bir önceki cinayetin üzerinden… Sen bu mektubu okuduktan sonra, dünyanızda bir cinayet işlenecek. Bir insan, ölecek. Taammüden öldürülecek. Bunu çok iyi biliyorum, çünkü ben öldüreceğim!

Hiç kimsenin bir cinayeti nasıl çözeceğini bilemediği devletsiz bir toplumda kurban, Cani'sinin peşine düşer; düzene meydan okunmaktadır ve hayatlar hızla değişmeye başlar… İnsan tehdit altındadır!

"Edebiyat tapınağının modası geçmiş gardiyanlarının yine modası geçmiş kabullerinin aksine polisiye roman dipdiri, kıpır kıpır ve verdiği iletilerle artık unutulan toplumsal gerçekçi romanın işlevini de üstlenerek yoluna devam ediyor. Son yirmi yılda büyük bir ivme kazanan Türk Polisiye Yazını da şaşırtıcı gelişmesini sürdürüyor. Yarım yüzyıllık bir polisiye roman okuyucusu ve tutkunu olarak Türk Polisiye Edebiyatı'nın bugün için dünyadaki yerinin en önlerde olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Tabii Dan Brown gibi sahtekârların polisiye roman diye piyasaya sürülen eserlerini kast etmediğimi halis polisiye okuyucuları hemen anlayacaklardır.

Türk Polisiye Edebiyatı'ndaki inanılması güç gelişmenin yepyeni bir örneği Aziz Hatman'ın Son Teşebbüs adlı romanı. 'İyi polisiye romanın iyi edebiyat' olduğunun kanıtı olan eserin asıl özelliği ütopik bir toplumda geçmesi. Bu toplumda devlet de, polis örgütü de yok ve roman anlatıcısı olan romanın başat figürü cinayeti önlemeye çalışıyor; bu arada dedektifimiz ünlü İspanyol polisiye roman yazarı Manuel Vazquez Montalban'ın komünist ve ağzının tadını bilen ünlü detektifi Pepe Carvalho gibi size zevkle okuyacağınız yemek betimlemeleri de yapıyor.

Aziz Hatman'a polisiye edebiyatımıza kattığı yeni, cesur ve canlı renkler için teşekkür ediyorum; polisiye roman anlatılmaz, okunur ve keyif alınır. Okuyun ve keyif alın..."
-Erol Üyepazarcı-
BENCE...

Hikaye ilginç, distopya (benim ilgi alanıma girmiyor) çok tercihim olmasa da yine de okumaya başlayınca bitirdim. Dünya  yüzyıllar sonra yeni bir yönetime geçmiş. Herşey herkese ait. Devlet yok, para yok, sormak yok, kötülük yok. Herkes huzur içinde, lokantalar yemekyeri, ev otel gibi konaklama yerleri yatmayeri olarak söylenmekte. Kimlik yok herkes güven içinde. En son cinayet 💯 yıl önce işlenmiş. Tabi burada ne devreye giriyor 😈 yaşasın kötülük. Birileri bu düzenden rahatsız olmalı ki bunun için bir cinayet teşebbüsünün olacağını ve bu düzenin bozulacağına dair bir mektup yazar ve cinayet romanları tahlili yapan gazeteciye yollar. Ve bundan sonra bu mektubu yazan kişinin peşine bu 3 arkadaş düşerler. Bundan sonrası bulma, kaçma, kovalamaca ve bir kurgunun içine girer hikaye son bölümde siyasete biraz değinilmiş ki bu da beni hiç cezbetmeyen konulardan biri. Yine de farklı bir anlatımı vardı. Distopya, siyaset ilginizi çekiyorsa okumalısınız. 
KEYİFLİ OKUMALAR0 Yorumlar