KİTAP KÜNYESİ

ADI :BEYAZ GEMİ

YAZAR : CENGİZ AYTMATOV

YAYINEVİ :ÖTÜKEN

ÇEVİREN:REFİK ÖZDEK

BASIM TARİHİ :2015  (46.BASIM)

SAYFA SAYISI :176

TÜRÜ :ROMAN

ARKA KAPAK

Beyaz Gemi, Aytmatov'un, edebiyat aleminde geniş akisler uyandıran, verilmek istenen mesajla yaratılan tiplerin büyük bir uyum sağladığı eserlerden biridir.

Romanın kahramanı yedi sekiz yaşlarında bir çocuktur. Çocuk, saflığın, bozulmamışlığın ve geleceğin sembolüdür. Aytmatov, çocuğun saf ve temiz dünyasından, hayatın acı ve çıplak gerçeğine uzanan bir roman kurgusunu meydana çıkarmayı başarır. Ona göre; çocukluk, gelecekteki insan karakterinin tohumudur. Çocukluk gerçek ana dili öğrenmeye ve çevresindeki insanlarla, tabiatla ve özellikle kültürle bağlarını hissetmeye başladığı dönemdir.

Aytmatov, Beyaz Gemi ile destan, efsane ve masal gibi çoğu şifahi edebiyat unsurlarını eserlerine sokmaya başlar. Geçmişi temsil eden dede ile geleceği temsil eden çocuk arasında dramatik bir ilişki kurarak insan duygu ve düşüncelerine kendine has yorumlar getirir. 

  

BENCE...

Romanın başkahramanı bir çocuk ve dedesi. Kırgızistanın San-Taş vadisinde 5-10 nüfuslu bir köy yerinde yaşamaktalar. Annesi ve babası sağ olmasına rağmen çocuğu reddetmişler , kendilerine ayrı yeni bir yaşam kurmuşlar. Çocuğu dedesi büyütmektedir. Dedesinden başka seveni yoktur, mutsuzdur fakat hayal dünyasında yaşadıklarıyla mutlu olmaya çalışmaktadır. Çocuk babasının Beyaz Gemi'de kaptan olduğunu sanır, dürbünüyle 
 tepeye çıkıp gözlediği beyaz gemide babasının olduğuna inandığı için kendisinin de bir gün balık adam olup gemiye kadar yüzeceğini ve babasıyla kavuşacağını hayal eder. 
Dedesinin anlattığı ,onun soyundan geldiklerine inandıkları Maral Ana hikayesi vardır. Çocuk mutsuz olduğunda yine bu hikayeye sarılır. 
Genel olarak bakıldığında , güçlü ve güçsüz insanlar var. Güçlü olanlar her zaman ki gibi güçsüz olanları ezmeye çalışmakta. Ve çıkarları uğruna her şeyi yapmayı göze almaktadırlar. 
Yerel dilde kullanılan bazı terimler vardı , kitabın alt tarafında bu terimlerin daha çok açıklamalarına yer verilseydi daha keyifli olurdu okuması diye düşünüyorum. 
Maral Ana hikayesi var demiştim ya çocuk bu hikayeye kendini kaptırır ve çıkarcı insanların ona zarar vermesi ile de hazin sona doğru yol alır. 
Hikaye tadında anlatılmış bir roman. Keyifle okunabilir. 
KEYİFLİ OKUMALAR

0 Yorumlar