KİTAP KÜNYESİ

ADI : ÇOCUKLUĞUN SOĞUK GECELERİ
YAZAR : TEZER ÖZLÜ
YAYINEVİ : YAPI KREDİ YAYINLARI
BASIM TARİHİ :2016 (27.BASIM) 
SAYFA SAYISI :68
TÜRÜ :OTOBİYOGRAFİ


ARKA KAPAK

 Tezer Özlü'nün bu ilk romanı, yaşamın yalnızca başlangıcını oluşturmakla kalmayan, sürekli dönülen, belki de hiç çıkılamayan çocukluğu yansıtıyor. Yetişkinlerin, tıpkı çocukluğa olduğu gibi, farklılığa da aman vermeyen dünyasına karşı yazar, anıların çıplak gerçekliğine sığınıyor.

Tezer Özlü, Türk edebiyatının  nostaljik prensesi. KİTAPTAN ALINTI

Birkaç porselen tabak, birkaç tahta sandalye, bir kilim satın alıyoruz. Dantel giysi diktiriyorum. Üzerinesaten pardösü giyeceğim. Son anda ablası başıma tüllü bir şapka takacak, Pirko elime bir çiçek demeti getirecek... ve gerçekten evleneceğim galiba...

(S:42) 

"Daha güzel yaşam diye bir şey yok. Daha güzel yaşamlar ötelerde değil. Daha güzel yaşam başka biçimde değil. Güzel yaşam burada. Taksim alanında. Turşu, pilav, simit, çiçek, kartpostal satan, ayakkabı boyayan siyah kalabalık içinde. Trafik tıkanıklığından yürümeyen arabalar, egzos kokusu, alana yayılan sidik kokusu - gözlerimiz duygularımız önünde açılan bu kara kalabalıktan başka yerde, daha başka biçime bir güzel yaşam yok. Güzel yaşamın sırları, ölen, gömülen arkadaşlarımızın yaşadığı kadar."

(S:61)
BENCE...

 Yazar, çocukluk, gençlik, orta yaş dönemlerinde yaşadıklarını, buhranlı dönemlerini, yapmak durumunda hissettiği evliliğini -ki bunu garip bir şekilde dile getiriyor,bazı yerlerini boğazım düğümlenerek okuyorum- anlatıyor kitapta. Geçirdiği ruhsal hastalığı ve  hastanede yatarak ağır tedaviler görmesini gerektiren psikolojik tedaviyi, orada kendisine yapılanları her şeyi açıkça cesurca dile getiriyor. Kitap 68 sayfa olmasına rağmen kocaman bir hayatı anlatıyor. 

KEYİFLİ OKUMALAR

0 Yorumlar