KİTAP KÜNYESİ

ADI : KAĞIT EV
YAZAR : CARLOS MARİA DOMİNGUEZ
YAYINEVİ :JAGUAR KİTAP
ÇEVİREN:SEDA ERSAVCI
BASIM TARİHİ :2015
SAYFA SAYISI :94
TÜRÜ :ROMAN

ARKA KAPAK

 Bazı insanlar kitap okumaz, bazıları okur ve kimileriyse okumakla kalmayıp onlarla birlikte yaşar.
Kağıt Ev, işte bu kitap tutkunlarından Carlos Brauer'in ve onun bir edebiyat profesörü olan Bruma Lennon'la olan gizemli ilişkisinin, bu ilişkinin gün yüzüne çıkmasına neden olan bir Joseph Conrad cildinin, kitap ve okuma aşkıyla dolu yaşamların hikayesi...
Arjantinli yazar Carlos Maria Dominguez'in, yayımlandığı her ülkede büyük ilgi uyandıran novellasını Seda Ersavcı İspanyolca aslından çevirdi.
Peter Sis'in çizimleri ve Cem Ersavcı'nın kapak fotoğrafıyla, kalın ciltlerin arasında saklanacak bir mücevher...


KİTAPTAN ALINTI

Her yıl öğrencilerime en az elli kitap hediye etsem de bir raf dolusu kitap daha eklenip duruyor aralarına, çifter çifter dizili bir şekilde , sssizce, masumca ilerliyorlar evde. Onları durduramıyorum.
( S:19 )

 Kitapları buluyor ve onların bizi başka bir yere götürmelerine olanak tanıyoruz.
( S:39 )

"Kütüphane zama açılan bir kapıdır" BORGES
( S:44 )
Bir vazo, bir kahve makinesi yahut bir televizyon bir kitaptan çok daha önce eskir yahut kırılıp bozulur. Bir kitap, sahibi onu parçalamak, sayfalarını yırtmak, ateşe atmak istemediği sürece işlevini yitirmez.
( S:69 )

KİTABIN KONUSU  

Cambridge Üniversitesi'nde Edebiyat Profesörü , kitap aşığı olan Bluma Lennon'ın ölüm sahnesiyle başlıyor . Kendisine gönderilen özel baskı bir kitabın ölümünden sonraya denk gelmesi ve bu kitabın arkadaşının eline geçmesi ve arkadaşının bu kitabı sahibine ulaştırmak istemesi ile kitapların büyülü dünyasına girmesi anlatılıyor.

BENCE...

Yazarın ilk okuduğum romanı. Kitap aşıkları, kurtları, tutkunları kendinizi nasıl adlandırıyorsanız eğer kitapları çok seviyorsanız bu kitabı şiddetle tavsiye ediyorum. Bir başucu kitabı adeta.Kitap sevgisi , kitaplarla neler yapılabileceği, kitabın yaşamımıza kattığı anlam bu denli güzel anlatılabilirdi. Baktım okurken neredeyse her satırın altı çizilesi , o nedenle karalama yapmamak adına bıraktım çünkü buna gerek yok. Defalarca elnize alsanız da açıp başından sonuna dek okuyabilirsiniz. Kitabın insana kattığı güzellikler yanında olabilecek  tehlikelerini de  aktarmış yazar. Ne mi bu diyeceksiniz? O kadar spoi vermeyeceğim çünkü kitabı alıp okurken keyfinizi bozmak istemem. Romandaki kitapseverlerin sahip olduğu kitap sayılarına baktıkça dedim ki benim daha alacak çoook kitabım  var :) 
Kağıt Ev olur mu ? dediğinizi duyar gibiyim , oluyormuş nasıl mı o da kitabın içinde.
Kitap tutkusuna değişik bir açıdan bakılmış, 94 sayfa olmasına rağmen birçok kitapsevere göre ince diye adlandıracakları bir kitap belki ama içi kocaman..
Bir üst başlıkta kitaptan alıntılar aktardım. Daha fazlası bu ince fakat içi dopdolu kitapta sizlerle buluşmayı bekliyor.
Bu arada 20. sayfa ilk cümle beni benden aldı :)
Son olarak içerisinde sayfa aralarına serpiştirilmiş kitaplarla ilgili çok güzel ve özel 11 adet çizim mevcut. 


KEYİFLİ OKUMALAR0 Yorumlar