KİTAP KÜNYESİ

ADI :AŞKTAN ÖTE AHHŞK

YAZAR :DEVRAN TIĞLI

YAYINEVİ :POSTİGA

BASIM TARİHİ :2016

SAYFA SAYISI :360

TÜRÜ :ROMAN


ARKA KAPAK


Hani bavulunu toplayıp, her şeyi ardında bırakıp da gitmek istediğin o uzak diyarlar var ya… Ben seni oralara, orana götürmeye gelmişim... Masallarının ülkesine, kaybettiğin düşlerine, kırılmış hayallerine geri götürmeye gelmişim… Hep birini beklemişsin, belki bir mucize. 'Biri de bana dokunsun, tüm içtenliğiyle gülümsesin yüreğime' diye beklemekle geçmiş ömrün. Dokunmak şöyle dursun yaralamışlar. Hep koşulsuz güvenmenmiş, çok sevmenmiş hak etmediklerini yaşamana sebep olan. Değişmek zorunda kalmışsın. Böyle çıkmamışsın oysaki yola, biliyorum. Öylesine güzelmişsin ki… Hep vermişsin, alamamışsın. Kendini bile… Ne çok yıpratmışlar içindeki o tertemiz insanı. Dünyanın aslında merkezi olduğunu, ne kadar özel olduğunu unuturmuşlar. Ben seni senden alıp önce, silkeleyip de üzerindeki tozları, o güzelliklerini yine sana vermeye gelmişim. İçindeki örselenmiş o çocuğun yaralarını sarmaya gelmişim. İzin verir misin, yüreğine dokunmama? Benimle gelir misin, sonsuza?

"Ahhşk pembe aşk romanlarından değil asla. Psikolojiden felsefeye, edebiyattan fiziğe kadar çok farklı alanlarda insana ufuk açan, düşündüren bir roman. Saf, sevgiliye dokunulmadan da mesafelere ve zamana nasıl dayanabileceğini gösteren, Fuzuli'yi kıskandıracak bir aşk. Divan edebiyatı kadar derin ve düşündürücü, halk edebiyatı kadar sade ve samimi, dünya klasikleri kadar da hoş bir tat bırakıyor insanda. "
-Seda Özdemir (Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni)-


KİTAPTAN ALINTI "Küçük insanlar insanlarla, normal insanlar olaylarla, büyük insanlar düşüncelerle ilgilenir. Zeka seviyesi düştükçe , insan insanla uğraşıyor. "
(S:243)

Vallahi de bedeldi seninle bir gün,
Senin olmadığın bin güne.
Billahi de bedeldi seninle o gün,
İçinde olmadığın her güne !
(S:156)

"Sanırım bu sefer kaybettim onu.  Son nefesimi verdi, bende. Ne anlamı var artık yaşamın ki.?"
(S:46)

BENCE...

Yazarın ilk kitabını geçtiğimiz sene haziranda okumuştum. Nefes ve Behram'ın aşkı. Ama o bildiğimiz tüketim aşklarından değil. Derinliği olan , birbirlerine karşı olan incitici hallerde bile bunu kibarlıkla yapabilen , karşılaşmaları tamamen tesadüfe dayanan Behram ve Nefes'in aşklarının devamı. İlk kitabın yorumunu http://www.hayeldamlasi.com/2016/06/okudum-bitti-ahhhsk-devran-tigli.html linkini tıklayarak okuyabilirsiniz. İkinci kitabı okumak ve en önemlisi anlayabilmek için ilk kitabı da okumalısınız. 
İlk kitabın kısa bir özeti ana hatlarıyla kitabın girişinde 9 sayfada anlatılmış. Ayrılığın Behram'ı sürüklediği haller, yaşamına nasıl devam ettiği, neler yaptırdığı ve bu sürede de Nefes'ine olan aşkının bir gram dahi eksilmediğini görüyoruz. Şiirlerini en güzel detaylarla ilmek ilmek aşkı için, ona kavuşacağı günler için yazıyor ve paylaşıyor. Tam 10 yıl evet yanlış okumadınız 10 yıl sonra , başına gelen bir felaketten sonra ne olursa olsun, reddedilme pahasına sevgilinin karşısına çıkmaya cesaret ediyor. O'nu tekrar kazanmak için yapmadığı sürpriz kalmıyor sonu mu onu söylersem anlamı kalmaz, spoi vermek istemiyorum.
Bir aşk sadece aşk olarak değil çok daha derin işlenmiş olarak okuyucuya aktarılmış. Kitabın adı üstünde Aşktan Öte Ahhşk zaten. İlk kitapla arasına yaklaşık 6 ay girdi beklemek zordu ama Behramı düşününce bu yanında hiç kalır. Bu kadar sabırlı, ince,kalbi tek bir aşk için adam bulmak çok zor hatta yok :)  Başucu kitabı olacak her ikisi de ben de . Her daim ruh halinize göre zaman zaman açıp okuma ihtiyacı duyabileceğiniz, kendinizden, yaşadıklarınızdan ve hissettiklerinizden bir parça bulabileceğiniz kitaplar bunlar. Mutlaka tavsiye ederim. 


KEYİFLİ OKUMALAR

0 Yorumlar