Yürüyüş her daim insana huzur ve dinginlik verir. Sağlığa yararları ise cabası. Hürriyet Seyahat ekinde bu haftanın en iyi 10 listesi hava şartlarına uygun şekilde hazırlanmış. Yıllardır bu kçşeyi her hafta takip ederim. Sıklıkla da paylaşırım sizlerle. Seyahat yazarlarından, fotoğrafçılardan, rehberlerden oluşan jürinin hazırladığı listeye göz atmak için hiç te geç değil ;)

Türkiye’de Karda Trekking Yapabileceğiniz En İyi 10 YerBüyülü rota: KARTEPE / KOCAELİ 

Samanlı dağlarının zirvesi Kartepe’nin yüksekliği 1606 metre. Birçok tur şirketi buraya günübirlik turlar düzenliyor.

Doğa severler için otel tarafı fazla bir seçenek sunmuyor. Çünkü buralar daha çok kayak için ideal.Yalnız Tabiat Parkı rotasında yaşlı kayın ormanları, doğal açıklıkları ve Kuzu Yaylası’nın olduğu bölgede çok güzel yürüyüş parkurları mevcut. Kuzu Yayla'sından başlayıp Kartepe zirvede sona eren eşsiz bir yürüyüş yapabilirsiniz.


Vadilerin içinde: KAPADOKYA / NEVŞEHİR 

Tabiat ananın dört mevsim farklı güzelliklerini sunduğu bu bölge doğa yürüyüşleri için biçilmiş kaftan. Kapadokya’da vadiler parkurların omurgasını oluşturuyor. Göreme, Çavuşin, Kızılçukur, Âşıklar ve Gül gibi vadilerde yürüyüş yapabilirsiniz.

Alper Dalkılıç, “Karların kapladığı Peri Bacaları’nı balondan kuşbakışı gördükten sonra bol bol yürüme vakti gelmiştir” diyor. Yürüyüş dışında müzeleri gezmeyi de ihmal etmeyin.


Yayladan yaylaya: KAÇKARLAR / RİZE 


Türkiye’de bir yürüyüşçüye en fazla alternatif sunan rotalara sahip Kaçkar Dağları Milli Parkı. Rota boyunca yaşlı ormanlar, aktüel buzullar, Osmanlı köprüleri ve tarihi konaklar bulunuyor. Uzun bir trekking düşünüyorsanız oldukça ideal. Şu sıralar Kaçkarlar bembeyaz örtüyle bir gelini andırıyor. Yürümek ayrı bir keyif.

Özellikle Fırtına Vadisi’nde oksijenden başınızın dönmesine hazır olun. Parkur boyunca Ambarlı Yaylası, Çat Vadisi, Verçenik Yaylası ve Kapalı Göller manzaralarına da hayran kalacaksınız.

6 farklı parkur: ULUDAĞ / BURSA 


Türkiye’nin en büyük kayak merkezi olmasının yanı sıra yürüyüş rotalarıyla her zaman gözde rotalardan. Burada farklı zorluklar içeren altı farklı güzergâh bulunuyor. Bunlar, Cennetkaya, Hanlar Bölgesi, Zirve Tepesi, Çobankaya, Göller Yöresi ve Softaboğan Şelalesi Parkuru. Oteller bölgesinden başlayan bu parkurlar içinde öne çıkanı Cennetkaya.

Başlangıç noktası 1865 m. Kuzey yamaçtan Gemlik Körfezi’nin, güney yamaçtan ise tüm dağ köylerinin manzarası eşliğinde bol beğeni alacak kareler yakalayabilirsiniz.Göl manzaralı: SÜLÜKLÜ GÖL / BOLU 

İstanbul’a üç saat uzaklıkta. Tavşansuyu Köyü’nden yola çıkıp Kavaklı Göl istikametinden Göynük yaylalarına kadar yürüyebilirsiniz. Yol güzergâhı boyunca belli periyotlarla hafif düzlükler olsa da Sülüklü Göl yolu genelde yokuşlu.

Yol boyunca size meşe, kayın, çınar ağaçları ardından köknar ve çam ağaçları eşlik edecek. Özcan Yüksek, derin karla kaplı yolun zaman zaman orman içinden geçtiğini ve buz tutmuşsa gölün sizi ayna gibi karşılayacağını söylüyor.

Görkemli şelale: ABANT SAMANDERE / BOLU 

Burası her mevsim fotoğrafçıların ve yürüyüşçülerin uğrak yeri. Abant Dağları üzerinde arazi kaymalarıyla oluşan göl kıyısından başlayan yürüyüş Düzce Beyköy‘e bağlı Samandere Şelalesi‘ne kadar uzanıyor. Süre beş saatten fazla. İlk başta yokuşlu bir yol olsa da daha sonra hep yokuş aşağı veya düz yürüyüş yapılıyor.

Bahar Akıncı, “Samandere Şelalesi‘ne kadar olağanüstü kar manzaralarıyla karşılaşacaksınız” diyor.
Kolayı da var zoru da: AYDER / RİZE 

Kolay ulaşımı sayesinde Doğu Karadeniz’in en çok bilinen yeri. Daha fazla gezginin ziyaret edebiliyor olması bölgede konaklama talebini oldukça arttırdı. Bu nedenle çevrede çok fazla otel var. En kolay parkur Ayder - Kunts arası... Gelin Tülü Şelalesi’nden başlıyor ve 2.5 km’lik iniş ve çıkışın olmadığı bir parkur.

Zor olanıysa Ayder - Huser arası. Yaklaşık 5 km. olmasına rağmen 1350 m. rakımlarından başlayıp, 2400 m. rakımına kadar aralıksız çıkış içeriyor.Her adım başı tarih: IHLARA VADİSİ / AKSARAY 

Kapadokya bölgesinin en popüler yürüyüş yerlerinden biri. Vadi içine oyulmuş kiliseleri, Melendiz Çayı’nın büyüleyici görüntüsüyle inanılmaz güzellikte bir atmosfere sahip. 14 kilometre uzunluğundaki parkurda her adım başında tarihin farklı dönemlerini rastlayacaksınız.

Kayalara oyulmuş mağaralar, kiliseler ve bol miktarda mezar kalıntıları göreceksiniz. Hem uzun hem de kısa treking için bölge oldukça ideal.
Bol ağaçlı: KIZIK YAYLASI / BOLU 

Buradanın geniş düzlüğünde sarıçam ve karaçam ormanları birbirine karışıyor. Türkiye’de buradakine benzer orman görmek zor. Seben yolu üzerinde, Aladağ’ın sırtını aştıktan sonra geniş düzlük, Gençlik ve Spor Bakanlığı Kampı’na ev sahipliği yapıyor.

Çevrede kalınabilecek bungalovlar da var. Ahşap mimarili köylerin, yapay göletlerin çevresinde teknik olarak çok zor olmayan bir yürüyüş sizi bekliyor.ERCİYES DAĞI / KAYSERİ 

Şehirden dağa ulaşım çok kolay ve zahmetsiz. Erciyes Dağı’nın volkanik yapısı sayesinde bölgede pek çok yürüyüş patikası, vadi, tepelik ve doğal güzellik bulunuyor. Böşgede beş farklı yerde yürüyüş yapabilirsiniz. Bunlar: Hisarcık Vadisi, Derevenk Vadisi, İldem Vadisi, Ali Dağı ve Lifos Dağı. Her parkurda, mağaralar ve kayalara oyulmuş evlere rastlayacaksınız.

***Hürriyet Seyahat gazetesinden alınmıştır.
0 Yorumlar