KİTAP KÜNYESİ

ADI : AİLE ÇAY BAHÇESİ
YAZAR : YEKTA KOPAN
YAYINEVİ : CAN YAYINLARI
BASIM TARİHİ : 2016
SAYFA SAYISI : 142
TÜRÜ : ROMAN

ARKA KAPAK

 Müzeyyen. Annesinin kuzusu. Babaannesinin biriciği. Babasının... Sahi ben babamın neyiydim? Bütün bu hikâyenin içinde benim rolüm neydi, diye düşündüm hep. Benim repliklerimi kim yazmıştı, mizansenlerimi kim belirlemişti? Sahneye hangi taraftan gireceğime, uslu kızı oynarken neler giyeceğime, içimdeki kötülüğü kusmaya başladığımda nelerden soyunacağıma kim karar vermişti? Okuduğum bütün kitaplarda beni bana anlatacak bir karakter arardım. Dinlediğim radyo oyunlarından, izlediğim filmlerden bir cümlecik çalmaya çalışırdım. Saatçi Nejat Bey ile ev hanımı Meral Hanım'ın kızı Müzeyyen'i bana anlatabilecek bir cümle.

Yekta Kopan'ın yeni romanı Aile Çay Bahçesi'nin, çoğu kadının kendinden izler bulacağı unutulmaz bir kahramanı var: Müzeyyen... Aile yaşamının gizli şiddetine başkaldıran, kardeşinin doğumuyla kendi varlığının silinmeye başladığını hisseden bir kadın... Kopan'ın romanı, güçlü, okuru kıskaca alan bir anlatımla sarsıcı bir finale uzanıyor.


KİTAPTAN ALINTI

Ömrüm boyunca, ikinci el eşya satan bir dükkanın vitrinine bakar gibi baktım hayatıma.
(S:54)


BENCE...

Müzeyyen'in hikayesi. Annesinin ve babaannesinin sevgilisi. Ama babası o kadar uzak ki aileden ve kızından onu bir yere oturtamıyor kafasında. Müzeyyen kendisiyle de çatışma halinde, kendini tanıma anlama anlatabilme karşısındakiler tarafında anlaşılabilme çabası var.
Müzeyyen çocuklukta geçirdiği travmaları hayatı boyunca taşıyor. Dünyaya gelen kızkardeşini ve babasını başlarına gelen tüm kötülüklerin sebebi olarak görüyor. Annesinin ölümünü dahi. Agresif, kötümser sürekli bir bunalım takılıyor. Zaman zaman içim karardı açıkçası. Romanın adını baz alınca sıcacık bir aile öyküsü okuyacağımı düşünmüştüm tam tersi oldu. Dili yalın, sade , anlatımı akıcıydı. 


KEYİFLİ OKUMALAR

2 Yorumlar