KİTAP KÜNYESİ

ADI :GERÇEKTEN BENİ DUYUYOR MUSUN? 
YAZAR :  LEYLA NAVARO
YAYINEVİ : REMZİ KİTABEVİ
BASIM TARİHİ : 2013
SAYFA SAYISI : 200
TÜRÜ : EĞİTİM / PSİKOLOJİ  ( ANNE,BABA,AİLE )

ARKA KAPAK

 Acı deneyimlere yol açan pek çok sorunun kökeninde, insanların birbirini gerçekten duymaması, duyamaması yatmaktadır. Çünkü sadece söylenen 'sözcükleri' duymak, sözcüklerin ardındaki duygu dolu mesajları alamamak, yanıtların da yüzeyde kalmasına yol açar; bu durum ise iletişimin engellenmesi anlamına gelir.

Önem verdiğimiz insanlarla ilişkilerimizin onarılmaz yaralar almasını engellemenin tek yolu, doğru iletişim kurmayı bilmektir. Doğru iletişim kurmanın yolları öğrenebilir.

İşte, Leylâ Navaro'nun bu yapıtı, sevdiklerimizi ve önemsediklerimizi 'gerçekten' duyup kendimizi de daha içten bir biçimde duyurabilmemiz yolunda, bize önemli ipuçları vermektedir.


KİTAPTAN ALINTI

İşin garibi, evlerinde disiplin sağlanamamasından yakınan birçok yetişkin, disiplini sadece çocuklara uygulanması gereken bir yaptırım olarak görürler. 
(S:72) 

Katılımlı dinleme, dinleyen kişinin duyduklarını tekrar etmesi, özümlemesi veya yansıtmasıdır. Böylelikle dinleyici, konuşanın gerçekte söylediklerini aynen anladığını , yani yanlış anlamadığını kanıtlamış olur.
(S:137)BENCE...

Psikolojik Danışmanlık yüksek lisansını yapmış olan yazarın kanayan yaraya parmak basan konularıyla aile içerisinde özellikle ebeveynlerin çocuklarıyla ve birbirleriyle arasındaki iletişim konularına değinmiştir. Kitap 9 farklı bölümden oluşmakta. Konu başlıkları örneklerle açıklanmakta , doğru ve yanlış diyaloglar aynı anda verilmekte ve okuru o anda ele almakta. Yine okuru da konuya dahil ederek soru -cevap kısımları oluşturulmuş her konunun içerisinde. Bakıyorsunuz ve siz de yaptığınız yanlışları görüyorsunuz , akabinde özellikle yarınlarımızın emniyetleri çocuklarımızla olan iletişimimizde şöyle bir silkelenip doğru iletişime geçme ihtiyacı duyuyorsunuz.
Bir anlamda kitabı okumaya devam ettiğimizde kendimizi de sorgulamaya başlıyoruz. Bazen ne kadar haksızlık yaptığımızı anlıyoruz. Sevinçler, pişmanlıklar, üzüntü ve kaygılar bizlerinde yaşadığı duygular . 
Mutlaka okunması gereken bir kitap diyorum. Başucunuzdan eksik etmek istemeyeceksiniz. Özellikle anneler için çünkü babalardan daha çok çocuklarla vakit geçirenler anneler oluyor. 
KEYİFLİ OKUMALAR2 Yorumlar

  1. Kitabin mesaji çok güzel tanitim için tesekkürler 😊

    YanıtlaSil
  2. Ben teşekkür ederim . İlginiz ve alakanız için. Daha önce okusaydım dediğim kitaplardan oldu ama herşeyin bir zamanı vardır gelmeden olmuyor düşüncesinden yola çıkarak ta içimi rahatlatıyorum :)

    YanıtlaSil