KİTAP KÜNYESİ

ADI : ÇALIKUŞU
YAZAR : REŞAT NURİ GÜNTEKİN
YAYINEVİ : İNKILAP KİTABEVİ
BASIM TARİHİ : 2014
SAYFA SAYISI : 544
TÜRÜ : ROMANKİTAPTAN ALINTI

 Bahçede kuru bir ağaç vardı. Fırsat buldukça oraya tırmandığımı ve tehditlere kulak asmadan teneffüs sonuna kadar daldan dala atladığımı gören muallim bir gün, "Bu çocuk insan değil, Çalıkuşu !" diye bağırmıştı.

S (27)

"Gönlüm boştu. Sevmeye ihtiyacım vardı. Sizi uzun ince vücudunuzla, menekşe gözlerinizle karşımda görünce her şeyin rengi değişti." 

S (142)

"İnsan yaşadığı yerlerde beraber bulunduğu insanlara görünmez ince tellerle bağlanırmış; ayrılık vaktinde bu bağlar gerilmeye, kopan keman telleri gibi acı sesler çıkarmaya başlar, her birinin gönlümüzden kopup ayrılması, bir ayrı sızı uyandırırmış."

S (207)

KİTAP KONUSU

Feride öksüz ve yetimdir. Teyzesi tarafından büyütülmüştür. Fransız lisesinde iyi bir eğitim almıştır. Teyzesinin oğlu Kamran ile düğünlerinin olacağı günden bir gün önce kendisini aldattığını öğrenir ve kimseye haber vermeden evden ayrılır. Anadoluda muallimelik yapmak için başvurur ve Zeyniler köyüne atanır. Buradaki insanların sorunlarıyla da uğraşıp herkese yardım etmektedir. Fakat yeni düzene alışamayan eski kafalara sahip insanların iftiraları nedeniyle başka bir yere tayinini ister. Böylece birçok defa aynı muameleye maruz kalarak yer değiştirir. İlk köyde kimsesiz Munise'yi evlat edinir, kendisine yoldaş yapar. Fakat amansız bir hastalık yüzünden kaybeder. Hayatta yalnız ve zor dönemde kaldığı bir anda babacan tavrıyla Dr.Hayrullah beyden yardım eli uzanır. 


BENCE.... 


Öyle güzel bir kitap okudum ki lâkin her güzel şeyin bir sonu olduğu gibi bu kitapta nihayete erdi. Her ne kadar uzatmak istesem de, hikâyeyi ezbere bilsem de bu kadar sürükleyici olur mu bir 📚 kitap. Olur efenim olur. Reşat Nuri Güntekin gibi usta bir kalem yazarsa olur. Kocamaaaan bir fidanla okuduk hatta. Duygularımız öyle çok ortak noktalarda buluştu ki değmeyin keyfimize. Aynı hislere tercüman olduk. Kızdık, sevindik, üzüldük, mutlu olduk, güldük, ağladık, hüzünlendik... Feride ve Kâmran yine bizi 1922 'li yıllara götürdü, getirdi. Nasıl güzel seviyormuş eskiden insanlar birbirini 💜💜💜. Feride'nin haşarı, ele avuca sığmaz halet-i ruhiyesinin altında yatan sebeplerse bambaşka 😞 Ama hep istediğimiz mutlu son 😍 1989 yılında çevrilen başrollerinde Aydan Şener'in oynadığı diziyi ise o yıllarda soluksuz seyrettiğimi anımsarım. Dimağlarımızda müziği ile de ne güzel bir lezzet bırakmıştır . .📚📚📚📚📚📚📚📚📚📚📚📚📚📚📚📚📚

.
.
HAŞİYE (Dipnot) 👉👉👉Ben kitabı okumak üzere kütüphaneden aldım ve teslim edeceğim. Yayınevlerine buradan çağrı bırakmak istiyorum değerli, usta, bir döneme damgasını vurmuş edebiyatçılarımızın klâsik olmuş eserlerine daha bir ihtimam gösterelim. Çokça, kaliteli basalım, herkesin ulaşabileceği bir ekonomide olsun. Açıkçası ben kütüphanemde tüm klasiklerimizin yer almasını isterim. Çocuklarıma torunlarıma bundan daha değerli bir miras olmaz sanırsam 😉 


KEYİFLİ OKUMALAR

2 Yorumlar

  1. Çalıkuşu ne güzel şeysin öyle. 5 yada 6. sınıf öğrencisi idim ilk okuduğumda lise bitene kadarda severek tekrar tekrar okumuşumdur. Aydan Şener'in oynadığı dizi ve Türkan Şoray'ın oynadığı filmide severek izlemişimdir. Fark ettim ki ben klasik okumayı özlemişim.

    YanıtlaSil
  2. Reşat Nuri Güntekin'in kitapları ayrı bir güzel ve keyiflidir. Her ay bir tane okuyacağım ve sizlerle buradan paylaşmaya devam ediyor olacağım. Bana da çocukluğumu anımsatır. Kaç kere okusak ta seyretsek te aynı duyguları sanki ilk defa hissediyormuşuz hissi verir.

    YanıtlaSil