KİTAP KÜNYESİ

ADI : DOSTLUK EKMEĞİ
YAZAR : DARIEN GEE
YAYINEVİ : ARKADYA YAYINLARI
ÇEVİREN: SİMGE ÖLMEZ
BASIM TARİHİ : 2013
SAYFA SAYISI : 480
TÜRÜ : ROMAN

ARKA KAPAK 

Bir damla gözyaşı ve umutla yoğrulmuş küçük bir hediye, kırılan kalbinizi iyileştirip tüm hayatınızı değiştirmeye yeter mi? 

Kaderin ona oynadığı acımasız oyun karşısında Julia Evarts, yaşama sevincini kaybetmiştir. Çektiği tüm acıların ise tek bir sorumlusu vardır. Bir zamanlar en yakın arkadaşı olup da artık yüzünü bile görmek istemediği kız kardeşi...

Bir gün küçük kızı Gracie ile birlikte eve geldiklerinde, kapının önünde çiçek desenleriyle bezenmiş bir tabak ve yanında bir tarif bulurlar. Üzerine ise bir not iliştirilmiştir: "Umarım beğenirsiniz." Julia, bu beklenmedik hediyeden kurtulmak istese de kızını mutlu etmek adına tarifi denemeye karar verir. 

Çok geçmeden kasabalarına yeni taşınmış olan iki kadınla tanışır. Eşini kaybetmiş olan Madeline Davis, hayata tek başına devam etmenin bir yolunu ararken, ünlü çellist Hannah Wang de Brisay ise kocasıyla boşanmak üzeredir. Teselliyi, adeta bir sığınak olarak gördükleri dostluklarında bulacak olan bu üç kadın, gün gelip de şu cümleyi söyleyebilecek midir? Her şeye rağmen hayat güzeldir.

Bizi bize anlatan sıcacık, lezzetli bir hikâye... Kâh ağlatan kâh sinirlendiren kâh güldüren Dostluk Ekmeği, imkânsız gibi görünenleri gerçekleştirmenin, aslında bizim elimizde olduğunu muhteşem bir dille anlatıyor. 

KİTAPTAN ALINTI

Koyu renkleri açık renklerden, açık renkleri de koyu renklerden ayırmaya devam edip en iyisinin olmasını umut etmekti hayat.
S (238)

Hayatımızın en temel unsurları doğumumuz ve ölümümüzdür ki bunlar da bizim kontrolümüz dışında.
S (430) 
BENCE...

Kitapta 3 kadının yaşamı ve kesişen yolları anlatılıyor. 
Julia Evarts Avalon kasabasının yerlisidir. Kocası ve kızıyla yaşamaktadır. Yıllar önce oğlunun ölümü ile hayata ve kızkardeşine küsmüştür. Mutsuz ve kendisini herşeyden soyutlamış olarak yaşamaktadır.
Hannah Wang de Brisay müzisyendir. Kocasıyla evliliği bitme noktasına gelmiştir. Avalon kasabasına yeni taşınmıştır.
Madeline ise eşini kaybettikten sonra yeni biir hayat kurmak ve tutunmak için Avalon kasabasına taşınmış. Birikimleriyle "Madeline Çay Salonu" adlı mekanı işletmektedir.
Ve bu üç kadının yolları bu çay salonunda kesişir, zamanla birbirleri ile hayatlarını ve duygularını paylaşmaya, birbirlerinin yaralarını sarmaya başlamışlardır. 
Kitaba adını veren Dostluk Ekmeği "Amiş Dostluk Ekmeği" diye blinmektedir ve 30 yıllık bir gelenektir. Avalon kasabasının başına gelen sel felaketinden sonra insanların birbirlerine nasıl sıkı sıkıya tutunup, yaralarını sardıklarını okuyacağız bu hikayede. 
Sımsıcak ve keşke her an insanlar birbirlerine her zaman yardım edip, hayatı güzelleştirebilseyi hissettiren bir hikaye. Okurken yürekten , karakterlerin dertlerine, hüzünlerine, sevinç ve mutluluklarına en önemlisi UMUT 'a ortak oluyorsunuz.
Kalın bir kitap gibi düşünebilirsiniz ama okumaya başladığınızda hiçbir şey bölmese de bir an önce bitirsem duygusuna kapılıyorsunuz. 
Kitabın devam niteliği taşıyan UMUT MEVSİMİ adlı kitabı da sabırsızlıkla okumak istiyorum. Yakında elime ulaşır ;)  
KEYİFLİ OKUMALAR

0 Yorumlar