KİTAP KÜNYESİ

ADI : KARUN VE ANARŞİST
YAZAR : İSKENDER PALA 
YAYINEVİ : KAPI YAYINLARI
BASIM TARİHİ : 2017
SAYFA SAYISI : 320
TÜRÜ : ROMAN / TARİHİ ROMAN

ARKA KAPAK

 Tarih bir ayna… Aynayı kaplayan bir dilemma…

Kutsal Hermos'un suyuna karışan altının rengi hızla kan kızılına dönüşürken; kâhinler yaklaşan büyük savaşın haberini vermiş, tekinsiz bir hava zengin Lidya diyarını sarıp sarmalamıştı. Bir cephede güçlü askerleri ve görkemli hazineleriyle Aslan Kral Krezüs nam-ı diğer Karun; diğer cephede terk edildiği ölümü alt edip Pers diyarına hükmedecek olan Keyhüsrev.

Ve aynada sır dolu bir yansıma; tarihin öteki yüzünde devam eden karanlık…

Bir darbeye koşan Türkiye'de polis sirenleri yeri göğü inletiyor, silah sesleri sloganlara karışıyordu. Günleri ve geceleri esir alan terör, sokak çatışmaları, soygunlar, cinayetler her şehirde, her sokaktaydı. Kültür ve sanat kana bulanacaktı. Savrulan hayatlar, imkânsız aşklar…

Kim haklıydı? Ah!..

Karun ve Anarşist, tarihin akışını belirleyen hırsların ve tarihi aşan aşkların romanı. Coğrafyamızın kaderine bilgece bir bakış. İskender Pala'nın hep zevkle okunan usta kaleminden…KİTAPTAN ALINTI

"Mutlu insan, yalnızca midesi doyan değil, bilakis ruhu ve gönlü doyan insandır" demişti Solon.

S (80)

  


KİTAP KONUSU VE YORUMUM

Öncelikle şunu söylemek istiyorum  İskender Pala'nın ilk okuduğum romanı oldu. 2 kitabı daha olmasına rağmen ilk defa bu kitabını instagramda büyük bir toplulukla *kitapfidanı yaparak okuduk. Ve tarih kitaplarıyla çok arası olmayan ben iki günde hiç bırakmak istemeden okuyup bitirdim. 
Yazar tarihsel olayları o kadar güzel kurgu ve diyaloglarla anlatıyor ki beğenmemek mümkün değil. 
Kitap iki farklı zamanda geçiyor arada yüzyıllar geçen. İlk bölüm ALTIN adını taşıyor ve MÖ. 540'lı yıllarda Lidya Kralı Aslan Kral Karun ile Pers Kralı Keyhüsrev arasındaki iktidar, güç, para, hırs, intikam ve savaşları anlatıyor. 
İkinci bölüm AYNA adını taşıyor. Zaman 20.yy 1970'li yıllar. Darbe, ihtilal, sağcı, solcu olaylarının yaşandığı , taraf olmaksızın, sorgulamadan, zamanın getirdiklerini anlatan bir dilde yazılmış. 
İlk ve ikinci bölümler adını da taşıdığı üzere ayna görevi görüyor zamanlar birbirine. Sadece isimler, mekanlar, uğruna savaşılan değerler aynı fakat isimler farklı. Ve her iki zamanda da sanata verilmesi gereken önemden bahsediliyor odakta. 
Son ve 3. bölüm AŞK adını alıyor ve her iki zaman içiçe geçerek anlatılıyor, birbirine öyle bir kurguyla bağlanıyor ki anlatımı sizi yormuyor aksine keyifle okunmasını sağlıyor. 

En çok dikkat çeken konu ise isimlerin birbiri ile hem tezat (tersten yazılması) hem de uyum göstermesi. Halludas/Sadullah
Mehte/Ethem
Kufu/Fuku
Nakata/Atakan
Namirek/Keriman
Edusa/Asude

Anlatım akıcı, dil oldukça -tarihi konulara terimlere girmesine rağmen - rahat okunabilir, tek kelimeyle leziz bir kitap olmuş.

Mutlaka okuyun derim ;)

KEYİFLİ OKUMALAR

6 Yorumlar

 1. İskenden Pala' yı hiç okumadım. Belki bu kitapla başlamalı:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. benim de ilk okuduğum kitabı oldu. Dil açısından zorlanmadım, hikaye güzel ve sürükleyici. Daha önce neden okumadım d,ye de hayıflandım hatta. Mutlaka kuyun derim.

   Sil
 2. İskender Pala'nın bende birkaç romanı var ama dili ağır olur, kitap akmaz diye okumaya üşeniyorum. Hep erteliyorum onu okumayı ama yazarın sevenleri çok. Fazla ertelememek lazım :-)

  YanıtlaSil
 3. Hangi kitapları Şule hanım ? Bu okuduğum kitap gayet akıcı idi dil açısından ben de zorlanacağımı düşünmüştüm ama zorlanmadım. Üç kitabı daha var şu anda her ay bir kitabını okuyacağım okudukça buradan sizlerle paylaşacağım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Od, Şah Sultan, Babil'de Ölüm İstanbul'da Aşk ve Efsane kitapları var bende. Bazıları yıllardır okunmayı bekliyor. Ayda bir İskender Pala okumak mantıklı :-) Kitapları okudukça yorumunuzu yazın lütfen. Fikir vermesi açısından iyi oluyor.

   Sil
  2. Mümkün mertebe okuduğum zaman yorum giriyorum . Od, Bülbülün Kırk Şarkısı, Mihmandar var bende şu anda. Bu ay içinde Bülbülün Kırk Şarkısı adlı kitabı okuyacağım.

   Sil