KİTAP KÜNYESİ

ADI :ÇOCUK BAHÇESİ
YAZAR : CATRIONA MCPHERSON
YAYINEVİ : LİMOS YAYINLARI
ÇEVİREN: MERAL HARZEM
BASIM TARİHİ : 2017
SAYFA SAYISI : 312
TÜRÜ : POLİSİYE ROMAN

ARKA KAPAK

Eden çocukları dünyaya gönderildiğinde, içlerinde bir sırrı da beraberlerinde taşıyorlardı. Şimdi birisi onlarının hepsinin mezara girdiğinden emin olmak istiyordu.

Eden’di ismi. ‘Mutlu çocuklar için alternatif bir okul’ diyordu broşürün üzerinde.  ‘Ormanda başıboş dolaşan bir sürü hippi var’ diyordu yerel halk. İntihar sonrasında kapıları kapanmış ve çocukların hepsi dağılmıştı.
Otuz yıl aradan sonra; artık bir bakım evine dönüştürülmüş, bina bakımsız olmasına rağmen ayakta durmaya devam etmiştir. Gloria Harkness hayatını aydınlatan ve her gün kalbinin bir sefer daha kırılmasına neden olan bakım evinde oğluna ve tek komşusuna yakın olmak için çalışmaktadır. Şimdi Nicky ve etrafındaki bir sürü hayvan bile yuvasındaki yanlızlığını koruması için yeterli değildi, bir çocukluk arkadaşı onun kapısına geldiğinde, Gloria onu içeriye davet etme konusunda bu yüzden hiç tereddüt bile etmemişti. Eden’den bir kızın onu takip ettiğini ve intiharın olduğu yere birlikte gitmek istediğini, gerçekleri orada açıklayacağını söyledi. Ancak onlar oraya ulaştıklarında kız çoktan ölmüştü –çocukluk arkadaşının katil olduğu düşünülüyordu. Elbette ölülerin konuşmaya başlaması ve ölenlerin sebebinin intihar olmadığı öğrenilmeye başlanana kadar.

Gloria kendini bir anda büyük ihanetin, güvensizliklerin ve yıllarca gizlenmiş olan sırların içerisinde buluyordu.
                                  ‘Gerilmekten kıvrılıp, bükülmek hoşunuza gidiyorsa, bunu seveceksiniz.”
                                                                     Val McDermid
                ‘Aldatma ve kendi kendini kandırma konusunda nefis rahatsız edici bir masal.’
                           Kötü Kızlar ve En Karanlık Sır kitaplarının yazarı Alex Marwood

                            ‘Oldukça basit, McPherson müthiş bir hikaye anlatıcısı.’
                                                       Ann Cleeves


KİTAPTAN KONUSU

Gloria Harkness İskoçya'nın kırsalında bir evde tek başına iki kedi ve bir köpeğiyle yaşamaktadır, boşanmıştır ve Nicky adında bir oğlu vardır. Nörolojik rahatsızlığı olan oğlu ve ev sahibi bayan Drumm bir bakım evinde kalmaktadırlar. İşten sonra her akşam yanlarına gidip onları ziyaret eden Glo'nun bir akşam kapısının çalınmasıyla süregelen sakin hayatı bir anlamda heyecan kazanır artık hiçbir şey eskisi olmayacaktır. 

Eden bir zamanlar mutlu çocuklar için alternatif okul sloganıyla açılan 13 çocuğun eğitim aldığı, garip olayların yaşandığı ve bir öğrencinin intiharı ile kapatılan bir okuldur.

Ve sonraki yıllarda buradaki öğrenciler teker teker intihar etmeye başlar ve sonunda şüpheli bir cinayet işlenir. Ve olaylara kapısını çalan Stig ve Glo el koyar ve araştırmaya başlarlar.BENCE...

Kitap arka kapak yorumlarında yazdığı gibi bir gerim gerim gerilim kitabı değil açıkçası bana öyle gelmedi. Psikolojik gerilim belki diyebiliriz, düşük dozda. Öyle polisler , gizli ajanlar falan da yok ama sonuçta geçmişten gelen bir intikam, ortada bir sürü ceset var ve başkahramanımız Glo derin bir araştırma ve katile ulaşma çabasında. En fazla bu kadar söyleyebiliyorum . Ben beğendim. Konusu sürükleyici ve bu kalınlıkta, bu kadar kısa sürede bitirdiğim ilk kitap oldu . Sonuca  son iki bölümde ulaşıyorsunuz, 30 bölümden oluşan kitap bir haftada gelişen ve sonuca ulaşan bir süreyi kapsıyor. Olayların akışı sırasında zaman zaman bir anlığına geçmişe gidip oradaki diyalogların satırlara yansıması bir anlığına hangi zamanda şimdi dedirtsede kolayca toparlayabiliyorsunuz.
.
.
Limos yayınlarının bu ay çıkacak olan kitabını da merakla beklemekteyim 😉


KEYİFLİ OKUMALAR

0 Yorumlar