KİTAP KÜNYESİ

ADI : SİZİN HİÇ MAVİNİZ VAR MI?
YAZAR : ÖZGE UZUN
YAYINEVİ : İNKILAP KİTABEVİ
BASIM TARİHİ : 2015
SAYFA SAYISI : 168
TÜRÜ : OTOBİYOGRAFİ

ARKA KAPAK

 "Yıldızlar insanlara ait, ama kimseninki birbirine benzemiyor. Bir tek sen kimsenin görmediği gibi göreceksin onları…"

Küçük Prens, Antoine de Saint-Exupéry

"Bazı anlar… Hiç beklemediğin bir anda, tam da yeni bir yara açılmışken bedeninde, gökyüzündeki güneşe karışmış, maviliğe benzeyen bir çift göz gülümser sana. Elleriyle başını tutup öptürür kendini. Bir öpersin, yine tutar bir daha öptürür. Kulağına, 'Seni çok seviyorum,' diye fısıldarsın. Bir gülücükle der ki, 'Biliyorum.' 'Bazen çok kızgın olabiliyorum, ama kızgınlığım sana değil, seni anlayamayan bana. Biliyorsun değil mi?'" Herkes gibi hayallerine tutunan, hayallerini gerçekleştirmek için çabalayan bir kadın Özge Uzun. Sizin gibi, bizim gibi… Âşık olmak, başarılı olmak, anne olmak isteyen bir kadın… Kimi hayaller gerçek olur, kimileriyse başka bir şey… En kötüsü de o "bir şeyi" tanımlayamamaktır. 

Bu kitap gözün gördüğü, yüreğin duyduğu, dilin söyleyemedikleriyle yazılmış çıplak bir kitap; mış gibi yapmayan, figüransız, çırılçıplak… Bir kadının kendi kalbiyle olan konuşmalarıyla derin, sahici, ama en çok da samimi. Biraz kulak kabartırsanız sesini bile duyabilirsiniz… 

Bir çift mavi göz… Bir çift beyaz kanat… Pembe hayaller… Ve her şeye rağmen umut…
Sizin Hiç Maviniz Var mı?


KİTAPTAN ALINTI


 Bu kitabı en çok erkekler okusun istiyorum.
Kadınları anne olduktan sonra anlamakta güçlük çeken, onlardan uzaklaşan, doğan bebekle beraber onları yalnızlığa iten erkekler...

S (11)BENCE...

Sen ne kadar güçlü, özel bir kadın ve annesin. Yıllardır ekrandan bir süredir de instagram hesabından takip ettiğim Özge Uzun hanımefendi iyi ki yazmışsın ve iyi ki kitabını okumuşum. Aslında okumadım sanki sen anlattın, ben dinledim. Sesin kulaklarımda, mimiklerin duruşun, şeklin karşımdaydı.


Evet bazen aslında çoğunlukla hiç kimsenin kolay bir hayatı olmuyor. İstisnalar dışında. Önemli olan bunlarla başa çıkabilmek, hayatı getirdikleriyle karşılayıp yaşayabilmek, bizi güçlü yapan da bu sanırım. .


Otobiyografi niteliği taşıyor, hayatı, duruşu anlatıyor. Evlilikleri, çocukları, özellikle Dağhan'la birlikte yaşadıkları ve onları bekleyen hayatta yaşayacakları karşısında çok güçlü bir kadın var. Benim en çok ilgimi çeken kitabın başlarında KOCAMUSTAFAPAŞA oldu. İstanbula ilk geldiğinde yaşamaya başladığı yer. Bana en mutlu olduğum çocukluk, ilk gençlik ve 20 li yaşlarımı sürdürürken yaşadığım yerdeki anılarım bir kez daha film şeridi gibi gözlerimin önünden geçti.... Bir saniyeyi dahi geri alamadığımız hayatın akışında mutlu olduğumuz anların kıymetini bilelim. Yıllar sonra bile sizi güldürebilecek tek şey belki o güzel ve eşsiz anlar olacaktır.
KEYİFLİ OKUMALAR

0 Yorumlar