KİTAP KÜNYESİ

ADI : TÖVBE  
YAZAR :   CEMALNUR SARGUT
YAYINEVİ : NEFES YAYINCILIK
BASIM TARİHİ : 2016
SAYFA SAYISI : 152
TÜRÜ : DİNİ / DERLEME

ARKA KAPAK

Kul, rahmet-i ilâhîyi idrak etmek ve kendi aczini bilmek için ara sıra günah işler. Acz ve kulluğunu bilen tövbe etmiş demektir. Zîra tövbe, Allah'a geri dönmek demektir.

"Tövbe, günah işlendiği anda elde edilen tadın o günah hatırlandığında kaybolmasıdır."
 (Ahmed er-Rifâî, Sohbet Meclisleri, s. 95)

Günah, insanın kendi kendine zulmüdür. Çünkü günahı ile kahr-ı ilâhîyi davet eder ve onun sıkıntısıyla kendine zulmeder. Fakat zulmün sonu tövbe ise cemâl, af, yani lütf-ı ilâhî tecellî eder.
"Abdestte teyemmümün su yerine geçmesi gibi, tövbe de itaatin yerine geçer. İtaatkâr olan insanın itaati vardır ama itaat etmeyenin tövbesi vardır. İtaatin karşılığı cennettir, tövbenin karşılığı ise aşktır: 'Muhakkak ki Allah tövbe edenleri sever.' (Bakara, 222)" 
(William Chittick, Divine Love, s. 307.) 


KİTAPTAN ALINTI

"Ey iman edenler! Zannın birçoğundan kaçının. Çünkü zannın bir kısmı günahtır. Birbirinizin kusurunu araştırmayın. Biriniz diğerini arkasından çekiştirmesin. Biriniz ölü kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? İşte bundan tiksindiniz. O halde Allah'tan korkun. Şüphesiz Allah tevbeyi çok kabul edendir, çok merhamet edendir." (Hucurât, 12)  

BENCE...

Cemâlnur Sargut Hoca 'nın kitapları her daim elimin altındadır. Tövbe konusunu o kadar güzel; ayetlerden, hadislerden, yaşanmış hikâyelerden derleyerek aralarda kendi notlarını da düşerek okuyucuya aktarıyor ki. Kitap hiç bitmesin istiyorsunuz. Bir okumalık kitaplar değil zaten hocanın kitapları. Her daim elinin altında olacak, her an açıp okuyabileceksin. 

KEYİFLİ OKUMALAR

0 Yorumlar