KİTAP KÜNYESİ

ADI : YAĞMURUN GELİNİ
YAZAR : SİNAN AKYÜZ
YAYINEVİ : ALFA KİTAP
BASIM TARİHİ : 2017
SAYFA SAYISI : 333
TÜRÜ : ROMAN 

ARKA KAPAK

“Bazen alıp başını gitmek ister insan. Uzaklara, çok uzaklara… Görürüm ki sen de alıp başını gitmek istersin buralardan.   O vakit ben de seni yanımda götüreyim derim…” 

Delal iliklerine kadar sarsıldı. Sonra ani bir öfke hissetti içinde. “Doğrudur,” diye bağırdı. “Uzaklara, hem de çok uzaklara gitmek isterim… Fakat Şiyar’ımın olmadığı bir yere de gitmek istemem.” Mamo sakinliğini hiç elden bırakmadı. “İstersen acele hüküm verme,” dedi. “Yarın sabaha kadar vaktimiz vardır. Bilesin ki benim oğlum da senin gibi yaralıdır. Bu kötü günlerinizde birbirinize yoldaş olursunuz kızım. Baran’ım elbette iyileşecek, bir gün ayağa kalkacaktır. O zaman da senin yaralarını o iyi edecektir…”

 Düğün günü güzeller güzeli Delal, gelin alayıyla damat evine vardığında hayatının en mutlu gününü yaşıyordu, ta ki Şiyar’ının atı Cengâver bir başına ortaya çıkıncaya kadar… Nasıl olmuştu da mutluluk bu kadar çabuk uçup gitmişti ellerinin arasından? Nasıl olmuştu en güzel günü kara güne dönüşüvermişti? Şimdi nasıl Şiyar’ın kardeşi Diyar’a eş olacaktı? Töreye nasıl karşı gelecekti? Sürdü Cengâver’i ölüme, ama kader ona başka bir yol çizdi. Önce Mamo’yu gönderdi, sonra da umudu… 

1950’lerde sınır kaçakçılığını önlemek için tüm sınır mayınlanmış, yaşanan kayıplarla hayatlar değişmişti. Tıpkı Delal ile Şiyar’ınki gibi. Onların gerçek yaşamlarından yola çıkarak kaleme aldığı bu kitapla Sinan Akyüz, bize her ne olursa olsun umut etmekten vazgeçmememiz gerektiğini hatırlatıyor. Sevginin ve cesaretin gücüyle… 

İncir Kuşları, Piruze, Aşk Başka Evde gibi çok okunan kitapların yazarından yine soluk soluğa okuyacağınız bir roman… 


KİTAPTAN ALINTI

" Bilir misin nene," dedi Baran. "Hz.Adem de biz oğullarına umut vasiyet etmiştir. Lakin bizler onu hiç anlamamışız. O da anlayalım diye, eğer gökkuşağının altından geçersek dileklerimizin kabul olacağını söylemiş."
"Babamın dediğine göre hiç kimse geçememiştir nene," diye cevap verdi Baran. "Hz.Adem bize böyle söyleyerek umut etmemizi istemiştir."

S (325)

Yüreğime saplı dikenler gibi duran anılarımla olmayı seviyorum.
 S (331) 


KİTAP KONUSU VE YORUMUM

Hikaye Kilis Atmalı Köyü'nde geçiyor yıl 1959. Delal ve Baran köyün birbirine sevdalı iki genci enlenecektir ve evleneceği gün Baranın öldüğü haberi gelir. Delal için hayatın durduğu bir andır. Töre gereği Baranın kardeşiyle evlenmesi gerekmektedir. Ama Delal buna yanaşmaz. Ve tam da o anda uzaklardan gelen Mamo'nun önerisiyle törelere uygun olan farklı bir alternatif doğar. Delal bunu kabul edecek midir? Hayatının akışı nasıl ve hangi yönde değişecektir.....


**********************************

Sinan Akyüz'ün okuduğum ikinci kitabı. Dili o denli akıcı, hikaye bir o kadar sürükleyici, hayatın içinden, bizi, gerçekleri anlatan bir olay örgüsü olunca kitabı okumak için oturduğunuzda elinizden bırakmadan bir solukta okuyacağınız bir kitaba dönüşüyor. Nitekim bana da öyle oldu. Duygular çok güzel bir şekilde okuyucuyu etkisi altına alıyor. Kitaba adını veren "Yağmurun Gelini" nin ne anlama geldiğini okurken satırlarda göreceksiniz. Aynı zamanda çok başarılı bir kitap kapağı olmuş. Yağmur damlaları kabartmalı bir şekilde kapakta yerini almış bir o kadar estetik ;)  Kitabı okurken hayatı sessize almakta fayda var :) yoksa bölen her şeye sinir olabilirsiniz ;)  


KEYİFLİ OKUMALAR

0 Yorumlar