KİTAP KONUSU

Nadide hanım eşi öldükten sonra köşkün idaresini eline almıştır. Köşkte kızları, damatları, torunları ve hizmetlileri ile birlikte yaşamaktadır.
Gülsüm anne ve babası ölmüş 3 yaşındaki kardeşi İsmail ve dayısıyla birliktedir.
Nadide hanım ve Gülsüm'lerin yolları tesadüfen kesişir. Nadide hanım kendi ailesinden biri olarak benimseyeceğini söylediği Gülsüm'ü besleme olarak , en küçük torununa dadı niyetine belli bir para karşılığında dayısından alır.
7 yaşındaki Gülsüm hayattaki tek dayanağı kardeşinden zorla koparılmıştır. Kendini çaresiz ve kimsesiz hisseder.


KİTAP YORUMU

Gülsüm besleme olarak kardeşinden koparılınca yıllar içine hırçın, yalancı, asi, şirret,  bir kimliğe bürünmüştür. Kim bilir belki de kendine göre bir savunma mekanizması geliştirmiştir. 10 yıl boyunca köşkte yaşadığı hayat inişli çıkışlı bir yola girmiştir. Konaktaki kişilerle olan ilişkileri, çektiği ve çektirdiği eziyetleri, uğradığı hakaret ve iftiraları, asiliklerini gözler önüne seriyor yazar kitabın bütününde. Ve en sonunda fırsatını bulup köşkten kaçarak kendine yeni bir hayat kurması ile bitiyor. 
Yazar Gülsüm'ün çaresizliğini ve çırpınışlarını , acılarını sonuna kadar okuruna hissettiriyor. Dil akıcı ve sade yazılmış. Çok fazla eski kelimelere rastlamıyorsunuz. 


TANITIM BÜLTENİNDEN


Kızılcık Dalları'nda, bir evlatlığını başına gelen olayları, kendi diliyle eşleşen bir masal diliyle anlatışı göze çarpar. Mutlu bir aile yaşantısına özlem, büyük bir anlam zenginliğiyle dile getirilmiştir. Kızı erken yaşta ölen bir ninenin, yüreği yanarak ve kızının yadigârına bakarak hatırladıkça çoğalan o mazlum yakarışları başarıyla verilmiştir. Yazar, besleme kızcağızın anılarının dibindeki kimsesizlik ve çaresizliği, hayatındaki o büyük drama bağlayarak, bu romanın eksenine yerleştiriyor.
KİTAP KÜNYESİ 
KİTABIN ADI: KIZILCIK DALLARI
YAZAR: REŞAT NURİ GÜNTEKİN
YAYINEVİ: İNKILAP KİTABEVİ

TÜRÜ: TÜRK EDEBİYATI KLASİKLERİ
SAYFA SAYISI: 216
BASKI YILI: 2014HAYELDAMLASI KİTAPLIĞI
KEYİFLİ OKUMALAR

6 Yorumlar

 1. Reşat Nuri en sevdiğim yazarlardan biri. Bütün kitaplarını okuma hedefim var. Kızılcık Dalları'nı okumadım ama konusuyla ilgimi çekti. Yorum için teşekkürler :-)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnstagram da her ayın 25'inde kalabalık bir grupla kitap fidanı yapıp aynı anda okuyoruz. Reşat Nuri Güntekin'in kalemi çok keyifli, sağlam. Ve dönemi çok iyi anlatıyor. Ben teşekkür ederim :)
   Bu arada instagram hesabımda çekiliş yapıyorum dilerseniz beklerim @hayeldamlasi

   Sil
  2. İnstagram hesabımı kapattım. Blog çekilişi yaparsan zevkle katılırım :-)

   Sil
  3. Blog çekilişi hiç düşünmemiştim açıkçası iyi fikir olabilir, teşekkür ederim öneriniz için .

   Sil
 2. Hüzünle başlayıp asilikle bitirmiş? Beklemiyordum. Fark etmemişim bu kitabın detayını.
  Güzel ve özet olmuş yorum eline sağlık!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim :) Reşat Nuri her kitabında şaşırtıyor ve her duyguyu okuyucusuna tattırıyor :)

   Sil