KİTABIN KONUSU

Holly New York'ta yaşamaktadır. Lükse, şatafata, gece hayatına ve erkeklere oldukça düşkündür. Partiler arası yaşamaktadır. En büyük hayali zengin bir kocayla evlenip istediği herşeyi elde etmektir. Apartmana yeni taşınan Paul ile zaman geçtikçe yakınlaşmışlardır. En iyi dostu, sırdaşı olmuştur. Fakat kendisinin bile unutmak istediği geçmişteki bir sırrı karşısına dikilir. Ve bundan sonra olaylar farklı bir çehre edinir.                                                            KİTAP  YORUMUM


Bir sabah elime alıp akşamüstü bitirdiğim hoş bir kitap "Tiffany'de Kahvaltı". Kasım 2016 da filmini izledim. Ve kitabını okuduktan sonra karşılaştıracağımı yazmışım. Çünkü genelde kitapla film senaryoları birbirinden farklı olup okurunu ve izleyicisini şaşırtabiliyor. Ben her ikisi arasında iki temel fark gördüm. 📚 🎥 Biri kitapta Paul 'ün zengin nişanlısından bahsedilmiyor ama filmde bu karakter var epeyce rolü de mevcut. 📚 🎥 Bir diğeri kitabın sonunda Holly ve Paul biraraya gelmiyorlar filmde ise mutlu sonla her ikisinin birlikte olmasıyla bitiyor. Bu ikisi dışında hiç fark yok. Kitabı okurken film kareleri birebir gözümün önünden geçti diyebilirim. YAYINEVİ :           SEL YAYINCILIK
ÇEVİRMEN :        MERAL ALAKUŞ
SAYFA SAYISI :    128
BASIM YILI :        2016  

ARKA KAPAK : 1940'lı yılların New York'unda hareketli cemiyet hayatı öğleden sonra barlarda içilen martinilerle başlar, Tiffany'de edilen şampanyalı kahvaltılar ile son bulurdu. Bu renkli hayatın ilginç simalarından Holly Golightly, küçük dairesinde erkek arkadaşları için verdiği ev partileri ile dikkat çekiyordu. Görünüşte eğlenceli ama yüzeysel bir hayat süren bir çocuk-kadın olan Holly Golightly'nin yaşamı çözülmeyi bekleyen gizemlerle yüklüydü. Genç bir yazar adayı ise bu gizemleri çözmek için çoktan yola çıkmıştı bile... Truman Capote'nin bir klasik haline gelen bu uzun öyküsü filme çekildiğinde gizemli ve hüzünlü kadın karakteri ile sinemada da yankı uyandırmış, hem okurların hem de izleyicilerin belleğinde iz bırakmıştır.
21 KASIM 2016 TARİHİNDE İLK OLARAK FİLMİNİ İZLEMİŞİM. O DÖNEMDE YORUMUMU AŞAĞIDAKİ ŞEKİLDE PAYLAŞMIŞIM SOSYAL MEDYA HESAPLARIMDA. 

TİFFANY'S BREAKFEAST


👉👉👉👉👉👉👉 Breakfeast at Tiffany (Tiffany'de Kahvaltı) Trumar Capote 'nin 1958 yılında yazdığı aynı adlı romanından 1961 yılında beyazperdeye uyarlanmış. Romanı geçen hafta kitap fuarından aldım henüz okumadım. Okuduktan sonra aradaki farkları da yazarım
Filme gelecek olursak; Holly (Audrey Hepburn) kendini mutsuz hissettiği gecelerin sabahında kahvesi ve çöreğiyle beraber NY'ta dünyaca ünlü mücevher markası Tiffany'nin vitrininin önünde kahvaltısını yapar, vitrindeki gözalıcı mücevherleri seyrederek kendine bir çeşit terapi uygulamaktadır. Üst katına yeni taşınan Paul ile garip bir karşılaşma sonucu tanışır. Paul bir yazardır ve zengin sevgilisinin tuttuğu evde yaşamaya başlar. Her ikisi de hayata bir yerlerinden tutunmaya çalışırlar. Ve başlarına gelen sıralı talihsizliklerden sonra birbirlerine ait olduklarını anlarlar.
Anlatımı sade ve ağır kalabilen sahneler, çok hareketlilik yok. Bazı sahneler gereksiz yere uzatılmış. Buna rağmen Audrey Hepburn güzelliği, zarafeti ve alımı ile seyirciyi kendine bağlamayı başarıyor.


KEYİFLİ OKUMALAR 
HAYELDAMLASI KİTAPLIĞI


7 Yorumlar

 1. Filmi izlemiştim ama çok detay hatırlamıyorum. Sadece siyah elbisesiyle Audrey Hepburn'un ne kadar güzel olduğu aklımda :-)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O'nu hatırlamak yeterli bence :) Birde Tiffany'nin önünde vitrini izlerkenki sahnesi hala akıllarda ;)

   Sil
 2. Filmi izledim ama kitabi okumadim. Capote çok sevdigim bir yazar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kitabı okurken de film sahneleri gözünüzün önünden akıp geçiyor :)

   Sil
 3. Filmini izleyeli yıllar oldu. Tekrar izlesem fena olmayacak:))

  YanıtlaSil
 4. Türkan Şoray filmlerine benzettim konuyu .Efsane filmler eskimez ki,kitabı da okumak 🍀gerek.

  YanıtlaSil