UMUT hayatımızda var olduğu sürece yaşamımızı daha kolay sürdürebiliriz. Düşünsenize umutsuzluğa kapılıp bir girdaba girdiğinizde çıkabilir misiniz oradan? Mümkün değil içine çektikçe çeker.

Bu pembik romanları bu yüzden seviyorum. Evet belki ihanetler, yalanlar, entrikalar var zaten hayatımızın kurgusu değil mi bunlar. Ama diğer yandan bizleri hayata bağlayan dostlar ve iyimser duygular. Umut, mutluluk, güzel düşün güzel olsun mottosu...

Geçen ay Darien Gee'nin kaleme aldığu Dostluk Ekmeği adlı kitabı okumuştum.  Umut Mevsimi'nin devam kitabı olduğunu duyunca hiç düşünmeden aldım ve okudum fakat ilk kitabın tadını vermedi bana, bir parça hayal kırıklığı oldu diyebilirim. İlk kitabı geçememiş benim fikrimce.

Avalon kasabası'nda geçen hayatların hayata , birbirlerine tutunma çabaları. Hüzün, mutluluk, dostluk ve sıkıca birbirlerini saran insanlar. Hikayeler sıcak. Isabel, Bettie, Connie, Hannah, Madeline, Ava, Yvonne başlıca olmak üzere birçok karakter var kitapta. Hatta oldukça fazla bazen akılda tutabilmek için işaretlemek ya da bir kağıda not etmek durumunda hissediyordum kendimi :)

Genel hatlarıyla sizi sarıyor hikaye ama bir noktada o da bazı olayları gereğinden fazla uzatarak yazmayı tercih etmiş yazar, işte o nıktada sıkıldım ben. Kitap toplamda 600 sayfa ama bu uzatılan kısımlar çıkartılda yarı yarıya bile inebilir hatta daha keyifli bir okuma olurdu diyebilirim.  

Bölümler arasında kitabın bütününde yer edinmemiş birçok karakterin de betimlemesi yapılmış. Az önce de ifade ettiğim gibi olmasaydı eksikliği hissedilecek kısımlar değildi bence.

İlk kitapta olduğu gibi kitabın arka sayfalarında kitapta bahsi geçen yemeklerin tariflerine yer verilmiş. Özellikle iki tanesini denemek istiyorum. Deneyince mutlaka buradan sizlere yazacağım ;)

Devamı gibi lanse edilse de ikinci kitap okunmadığı takdirde eksik bir şey kalmayacak bunu da söylemeden geçemeyeceğim. Takdir sizin efendim :)

TANITIM BÜLTENİNDEN

En büyük acılar bile umudun gölgesinde erimeye mahkûmdur.

Yepyeni başlangıçları ya da güzel bir gülümsemeyi bir ömür saklayabilir minicik bir fotoğraf karesi. Bir kutu dolusu anı, bir anda dağıtabilir tüm hüzün bulutlarını. Avalon kadınları için bir koleksiyon defteri hazırlama derneği kuran Bettie Shelton'ın, hayattan aldığı belki de en önemli derstir bu…

Isabel Kidd bir evlat sahibi olamamak dışında, evliliğinde hiçbir sorunları olmadığına inandırmıştır kendini yıllarca. Ancak eşinin onu başka bir kadınla aldattığını öğrendiğinde adeta yıkılır. Üstelik birlikte olduğu kadından bir de çocuğu vardır.
Önce işini, ardından da sevdiği adamı kaybeden Ava ise küçük oğluyla yaşam mücadelesi vermektedir. Geçmişinin gölgesinden kaçmaya çalışan genç, güzel Yvonne ve hasta, küçük bir kızı evlat edinmek üzere olan Frances ile tanışınca hayat hiç beklemediği bir yönde akmaya başlar.

Hepsinin yolu, Bettie Shelton'ın koleksiyon defteri derneğinde kesiştiğinde ise minicik kâğıt parçalarının ve dostluğun, onları geçmişin acılı girdabından çekip çıkarmasına izin vereceklerdir.

Avalon kasabası kadınları bu kez kalp kırıklıklarını biraz tutkal ve bolca umutla sarmayı öğreniyor… Darien Gee'nin Dostluk Ekmeği'nden sonraki ikinci kitabı Umut Mevsimi ile sevginin o sihirli, iyileştirici gücüne bir kez daha şahit olacaksınız.
KİTAP KÜNYESİ KİTABIN ADI: UMUT MEVSİMİ
YAZAR: DARIEN GEE

ÇEVİRMEN:  ESRA YÜKSEL
YAYINEVİ: ARKADYA YAYINLARI
TÜRÜ: ROMAN
SAYFA SAYISI: 600
BASKI YILI: 2014


HAYELDAMLASI KİTAPLIĞI

KEYİFLİ OKUMALAR

0 Yorumlar