KANAVİÇE / BAHADIR YENİŞEHİRLİOĞLU

Anlatımı, konusu, içeriğiyle okumaya başladığınızda su gibi akıp gidiyor. Tarihsel olaylarla, edebiyatı çok güzel harmanlamış yazarımız Bahadır Yenişehirlioğlu 1915 ve 2013 yılları arasındaki olayların anlatımı, bazı sırların ortaya çıkması ve kuşaklar sonra günümüzdeki karaktere uzanışı ile devam edip biten okuması keyifli bir roman olmuş. Mert, Nazlı, Ani, Aram, Faik Ali bey hepsinin hayatında acılı dönemleri olmuş fakat bir şekilde hayata tutunanlar olduğu kadar tutunamayanların da yaşam öyküleri var. Dokunaklı, duygusal, hüzünlü, aşkın ve sevginin ve umudun olduğu yaşamlar dizini.
Ben yazarın kalemini, anlatım biçimini sevdim. Keyif alarak okudum 😉Darısı diğer kitaplarına diyorum. 👍.Tarihsel olaylarla harmanlanan edebiyat yazınlarını sevenlere tavsiyemdir. .
.
Bu arada kitabın adına münhasır KANAVİÇE tablo nun önemi büyük. Sanki yıllar içindeki ilmek ilmek işlenmiş acılar atfedilmiş çarpı  işine 😉 Kısa bir alıntıyla sonlandırıyorum 👉👉👉
.
.
👉👉👉👉👉👉" Bu durumda nereden bakarsak bakalım yokluğun içinden çıkan güç aşktır. Aşk Allah'ın bizatihi kendisidir. "👈👈👈👈👈👈👈👈 .
.BİR GÜN DAHA / KELLY SIMMONS


Carry ve John'un güzel giden evlilikleri oğullarının doğmasıyla taçlanmıştır. Fakat Carry park otomatına ödeme yaptığı esnada arabadan oğlu kaçırılmıştır. Ve bundan sonra hayatları eskisi gibi olmayacaktır. Carry ve John birbirlerinden hangi sırları saklamaktadır? Yüzleşecekleri gün bunun üstesinden gelecekler midir? Doğaüstü güçlerinde eşlik ettiği hikaye sonuna dek kendini merak duygusuyla okutmayı başarıyor. Fakat bazı yerlerde duygu yoksunlukları hissettim bunu da karakterlerin farklı yapılara sahip olmalarına bağladık mı, 👌 enfesto bir Psikolojik-gerilim romanı sizi bekliyor efenim 🙏 💙💙💙 MAVİ ise romanın yardımcı ana teması .


KAFİ  / BİLAL CİVELEK 

Namazdan sonra Yunus şunu söyledi:
"Ve sen yine denendiğinde ;
Ve yine kalbin daraldığında, 
Ve yine bütün kapılar kapandığında,
Ve yine ne yapman gerektiğini bilemediğinde, uzun uzun düşün...
Ve hatırla yaratanını! ALLAH kuluna KÂFİ değil mi?" Zümer:36
.
. 🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹 .

Mübarek ramazan ayında okuduğum bu aya münhasır harika bir eserdi. Yunus'un, Anadolu'nun tek gezgin dervişinin ELİF ve LAM'I bulduktan sonra MİM'i bulup kendinde yok olmasının hikayesi bu. Sarıköy'de başlayıp, Şems'in bıraktığı işaretleri izleyerek Tebriz, Bağdat yollarını arşınlayıp MİM e eriştikten sonra Sarıköy'e geri dönüp yolculuğunu tamamlanmasını anlatıyor. İyiliği, aşkı 👉beşeri olmayan İLAHİ AŞK bu, teslim olmayı, bir olmayı, sonunda HAKK' a kavuşmayı, ölmeden önce ölmeyi anlatıyor.💕
.
.
📖📖📖 Yazarın okuduğum ilk romanı. Bir diğeri SÜKÛT onu da en kısa zamanda okumak istiyorum. İnsan sonsuz bir huzur duyuyor. Ki o devirde yaşasaydık, bu duyguları daha derinden yaşamaya nail olsaydık kimbilir nasıl hissederdik.


İnsan-ı kâmil olana ALLAH KÂFİ.. .

EBEDİ YANSIMA  /  ÖZGE ERKİN

#kitaptanalinti "Aşk uğruna savaş verilecek en değerli duygudur. Fedakârlık ise bu savaşta en büyük kalkan olacaktır. Onurlu bir âşık yeri geldiğinde âşığı için kalkanını kaldırıp oku göğsüne yiyebilenindir." .
.
🌼💕🌼💕🌼💕🌼💕🌼💕🌼💕🌼 Efendim şimdi ne desem bilemedim. Ben realist bir insanım 😄 Her zaman acı da olsa gerçeklerden, gerçekçilikten yanayım. Kitaplarda da aynı tercihlerden yanayımdır. Çünkü ben okurken yaşarım. Romanlar da zaten tam da hayatın kalbinden değil midir? Fantastik, distopya kitaplar tercihim değildir. Hatta Ebedi Yansıma okuduğum 3. Fantastik roman diyebilirim. Ama iyiki okumuşum diyorum.
.
.
. 👉👉👉👉 Türünün güzel örneklerinden diyebilirim. Çok karşılaştırma yapamıyorum dediğim gibi fantastik çok okumadım. Ama okurken hikâye kaymak gibi kaydı diyebilirim 😍 Hayalgücünüzü zorluyor. Yer yer boşluklar hissetsem de devamının olacağı sonunda müjdeleniyor. Ve bu da meraka yol açıyor 😉 Yazar çok güzel can alıcı bir yerde final yapmış. Bir de şu noktaya değinmeden geçemeyeceğim. Türk yazardan olmasına rağmen karakter isimleri tamamı yabancıydı. Bunu yadırgadım çünkü yazarın Türk olduğunu bildiğim için. Belki hikâyeyi sağlam temellere oturtmak için yapılmıştır, Türk isimlerinin bu hikâyede sırıtacağı düşünülmüş olabilir. Ben birkaç isim alternatifi hazırladım 😂😂 bazen obsesifliğim tutuyor. Ne yapayım 🙌🙆🙋
.
.
Erica, Kevin, Nelly, Samuel, Veronica insan ırkından olmayan farklı bir türde dünyaya getirilirler. Her birinin görevi ve laneti vardır. Aydınlık ve karanlık, iyilik ve kötülüğün yüzyıllardır süregelen savaşları. Bu savaşları kim kazanacak ❓ Hangi bedeller ödenecek ❓ Dünya 🌍 kurtulacak mı? Aşk 💕 ve fedakârlık kötüler dünyasını nasıl etkileyecek ❓ Ve daha birçok sorunun cevabı bu kitapta. 
Fantastik öğeler ilgi alanınıza giriyorsa kaçırmayın derim.
ŞAH SULTAN  /  İSKENDER PALA

Kendi rekorumu kırdım 👉 şimdiye kadar en uzun sürede okuyup bitirdiğim kitap oldu 🙈 Belki kötü zamanıma denk geldi belki daha önceki romanlarındaki tadı bulamadım İskender Pala'nın. Biraz daha ilâhi ve tasavvufi tarafları vardı tarihle beraber harmanlanan daha önce okuduğum kitaplarda Fakat bu kitabı da yine bir zamanlar damgasını vurmuş 16.yy tarih dönemine ait din ve devletleri kapsayan savaşları ve yaşamın olmazsa olmaz aşk konusunu çok ince işlemiş. Sultan Selim, Şah İsmail, Taçlı, Kamber Can, Hasan, Hüseyin, Ömer, Cafer, Tebriz, İstanbul.....Çaldıran Savaşı. Galipler, mağluplar, ödenen bedeller...Belki zaman geçince tekrar okuduğumda farklı duygular uyandıracak bir kitap. Sonrasında yine bir şans veririm inşaallah ama ne zaman 😉 Kimbilir? 


😉
😄
0 Yorumlar