Merhaba, geçen gün oğlumla BALERİN VE AFACAN MUCİT adlı animasyon filmi izlemeye gittik. Normal filmlerden daha çok severim inanın :) Hele yapım aşamalarını düşündükçe daha zor meydana getirildiğini düşünmüşümdür. Animasyon film deyince ilk akla gelen çocuklara hitap etmesidir. Öyle değil mi? Çizgiler, karakterler, allanıp pullanır gerçekmiş gibi yansır ekrana. Genelde dostluk, iyilik, şefkat, umut v.s. gibi temalar filmin bütününe yayılır. Bunların yanısıra kötüler ve kötülükler dolayısıyla yalan , riya ve sahtekarlık ta vardır. Ama bunların çocuklara nasıl verildiği önemli. Özendirerek mi;? yoksa doğru ile yanlışı ayırt edebilecek şekilde mi;? Tabi burada yaşları da göz önüne alınmalı.


BALERİN VE AFACAN MUCİT

 🎥 film ; Paris'in köylerinden birinde yetimhanede iki dost olan Felicia ve Victor'un hayallerini gerçekleştirmelerini anlatan bir öyküyü anlatıyor. Tabi bunu yetimhanede yapamayacaklarını bilen afacan ikili kaçarak Paris'e gelirler. Felicia başarılı ve ünlü bir dansçı, Victor ise mucit olmak istemektedir. .

Onları bekleyen tehlikeler ve bunlarla başa çıkabilme yolları anlatılıyor. .

YORUMUM →→→→

Bana yanlış gelen şeyse, bu söyleyeceğim nokta tüm dizi ve filmlerde görürüz ama animasyon filmi söz konusu olduğunda, hitap ettikleri kitle çocukları gösterdiği için bana yanlış geliyor 

👉👉👉 her şeye yalanlarla başlamak !!! Önünde sonunda bu yalanlar bir yerde patlak veriyor belki bedeli daha ağır oluyor bu noktada dürüstlüğün daha çok vurgulanması gerektiğini düşünüyorum. .

👉👉👉 Diğer bir nokta ise bu filmdeki bir sahneyi gözönüne alarak söylüyorum. Bir gece çocukların beraber dışarı çıkıp bir bara gitmeleri ve orada - kendilerinden başka çocuk elbette yok- yetişkinlerle vakit geçirmeleri, dans etmeleri , çılgınca eğlenmeleri v.s. Bunu seyreden çocuklar yeterli eğitim almadıysa bunu yapabileceklerini düşüneceklerdir. Mesaj verirken daha dikkatli olunması gerektiği kanaatindeyim. Özellikle çocuklara hitap eden filmlerde. . .

👉👉👉 Bunun yanısıra dostluk, sağduyu, hoşgörü, karşılıksız iyilikte yapılabileceği, iyilerin de kazandığı bir dünyanın olduğu da vurgulanmış. Bunları da gözardı etmeyelim 😉

👉👉👉Bundan sonra ebeveynler öncelikli izleyip sonra çocuklarına mı izlettirse acaba 😏


Vizyon Tarihi     : 4 Ağustos 2017
Yapımı                : 2016 - Fransa, Kanada
Tür                     :  Animasyon
Süre                   :  89 dk.
Yönetmen          : Eric Summer , Eric Warin
Seslendirenler  :  Fatih Özkul ,  Sabanur Aksoy ,  Kadir Özübek ,  Füsun Kokucu ,  Yaşar Karakulak
Senaryo             :  Laurent Zeitoun ,  Carol Noble ,  Eric Summer
Yapımcı              :  ,   İYİ SEYİRLER6 Yorumlar

 1. Ana karakterler çok küçük yaşta değiller herhalde. Bizdeki seslendirmeler de öyle çocuksu olmamış zaten. O yüzden çok da çocuklara uygun değil gibi sanki.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet başkarakterdeki iki çocuk 10 yaş civarında. Çocuklardan çok yetişkinlere hitap ediyor.

   Sil
 2. Filmi önce yetişkinin izleyip sonra çocuğa izletmesi daha güvenli oluyor. Benim çocuğum yok ama bazen öğrencilerime film izletiyorum. Animasyon bile olsa içinde hoşa gitmeyecek detaylar olabiliyor.

  Animasyon filmleri ben de severim. Eğer izlemediyseniz Big Hero 6'yı beraber izleyebilirsiniz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler Şule ;) Bugünkü sinema keyfimizde izleyebiliriz oğlumla :)

   Sil
 3. Animasyon filmlerini ayrı bir seviyorum. Balerin ve Afacan Mucit de eğlenceli bir animasyona benziyor. Ama bahsettiğiniz sahnelerin küçük çocuklar için farklı anlamlar oluşturabileceği konusunda da çok haklısınız.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çocuklar çok hassaslar özellikle sinema salonunda baktım 8 yaş ve altı çocuklar vardı. Henüz doğruyu ve yanlışı ayırt edebilecek yaşta değiller. Ve katılıyorum size ben de bayılırım zaman buldukça animasyon film izlemekten de keyif alırım :)

   Sil