Türk edebiyatında klasikler arasına girmiş olan kitabın filmi de var fakat ben kitabı okumaya başladıktan sonra öğrendim. Daha önce de bilseydim yine birşey değişmezdi öncelikle kitabı okurdum ;) Kitabın yenilenen kapağında film oyuncularının fotoğrafları var ama hikayeye uygun olan bence ilk orijinal kapağı trenle başlayan yeni bir hayatın yolculuğu var bu kitapta. 

Kimi yerde hüzün duyuyorsunuz kimi yerde gülüp geçiyorsunuz.Dili sade ve akıcı o nedenle kesintiye uğramazsa birkaç saatte bitirebileceğiniz bir kitap. 

İnce bir kitap fakat kocaman birçok hayatı sığdırıyor içinde. Başarısı da burada sanırım. Uzun uzun sayfalara ihtiyaç yok. Az ama öz istenen duyguyu ve yaşanmışlıkları veriyor okuyucuya ve tatminkar bir şekilde bitiminde sayfayı kapattıktan sonra gözlerinizi yumup Mustafa'nın yerine kendinizi koyuyorsunuz ve özellikle bir dönem tren vagonunda yaşayan orayı evleri yapıp benimseyen ailenin tasvirini gözlerimin önüne getiriverdim. 

KONUSU

Ali namuslu, doğru, dürüst ve eşitlikten yana olan ve haklının hakkını savunan bir adamdır. Günün birinde köyden Münire'ye aşık olur. Elde yok avuçta yok kızdan yana emin olunca kaçırıverir. Trene atlarlar ve uzun bir yolcuğun şahit olduğu hikayeleri başlar. 

KİTAP KÜNYESİ 

KİTABIN ADI:  UZUN HİKAYE

YAZAR: MUSTAFA KUTLU
YAYINEVİ: DERGAH YAYINLARI
TÜRÜ: EDEBİYAT / HİKAYE
SAYFA SAYISI : 115
BASKI YILI: İlk Baskı 2000
                     45.Baskı 2017

haYELDAmlası kitaplığı4 Yorumlar

 1. Geçen sene ilçemizde yapılan kitap okuma yarışmasında 8.sınıf öğrencileri için seçilen kitaplardan biri de Uzun Hikaye idi. Hem kitabını okudum hem filmini izledim. İkisi de güzeldi. Mustafa Kutlu üslubunu sevdiğim bir yazar. Üniversitedeyken birçok kitabını okumuştum ama sonra başka yazarlara ilgi duydum, yazarı unuttum. Hatırlattığın iyi oldu :-)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İyi akşamlar Şule. Ben de bir arkadaşımın tavsiyesi ile okudum. Anlatımı, hikaye, akıcılık ve bizden bir anlatı olması bayağı ilgimi çekti bir günde okudum bitirdim. Diğer kitaplarını da okumak istiyorum. Geç olsun güç olmasın :) Bu arada en kısa zamanda filmini de izleyeceğim. Farklılık var mı merak ediyorum kitapla arasında.

   Sil
  2. Farklılık var. Çocuğun aşık olduğu kızların hikayesini değiştirmişler ama filmin bütünlüğünde seni rahatsız etmiyor.

   Sil
  3. Teşekkür ederim canım :)

   Sil