KİTAPTAN ALINTI

           Eylül! Öyle bir ay ki, geçen her güzel günü için ona minnettar olmak gerekir; içine bir kaç günlük kış hücumundan acı düştüğü için, o güzel havaların, sürekli yazın artık nasıl geçmiş, yalnızca bir mazi olmuş olduğunu hissettiren bir esef ve özlem ayı.........Klâsik Türk Edebiyatımızın ilk psikolojik tahlil romanı olarak geçen Eylül bu anlamda hakkını veriyor
Diyaloglar az, duygu yoğunluğu, iç sesler, karakterlerin psikolojik ruh hallerine fazlaca yer verilmiş
Yukarıda kitaptan yaptığım alıntı bugün vedalaştığımız #Eylül ayını ne de zarif betimlemiş değil mi? 


Kitabın konusundan kısaca bahsedecek olursam ;
Tarabya'da köşkte aynı evi paylaşan beyefendi, hanımefendi, Süreyya, Suat, Hacer, Fatin monoton bir hayat sürmektedir. Necip ise akrabalarıdır ve sık sık ziyaretlerine gelir.
Süreyya ve Suat bu monoton hayattan sıkılıp yazın Yenimahalle'de kiraladıkları yalıda yaşamaya başlarlar. Ve Necip'in burada da sık ziyaretleri ve uzun kalışları dikkat çeker. Zamanla Suat'a karşı duyguları yön değiştirir, bir süre sonra karşılığını görür. Fakat bu o kadar kolay bir durum değildir ve Eylül gibi hüzünlü bir sonun onları beklediğini bilmemektedirler.


💭💭Kitabın birçok yayınevinden baskısı mevcut, orijinal dili korunarak basılmış olanlar , sadeleştirilmiş halde basılmış olanlar. Ve dolayısıyla çok farklı kapak tasarımlarıyla karşımıza çıkıyor. Benim kitabım sadeleştirilmiş basımı. Klasiklerde tercih ediyorum çünkü çok fazla yabancı kelime olduğu zaman açıklamaları sayfada altta ya da yanında parantez içinde yer alınca okurken tüm dikkatimi dağıtıyor. 

KİTAP KÜNYESİ
Kitabın Adı : EYLÜL
Yazarı : MEHMET RAUF
Yayınevi : KitapZamanı
Türü : TÜRK KLASİKLERİ / EDEBİYAT
Sayfa Sayısı : 352
Baskı Yılı : 2006haYELDAmlası kitaplığı
keyifli okumalar7 Yorumlar

 1. Söylerken utanıyorum ama nasıl yorulmuş ,sıkılmıştım bu kitabı okurken... Mehmet Rauf ve Ahmet Hamdi Tanpınar bana pek hitap etmiyor zaten:) hadi bitiriver cümleyi artık diyesim geliyor:) siz de iyi ki sadeleştirilmiş halini okumussunuz...eylüle veda ederken bu anlatımı görmek yine de iyi oldu.. teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her kitap herkese hitap etmez duygularınız ne kadar güzel dürüstçe dile getirmişsiniz. Yıllar önce de okumuştum grupla tekrar okudum. Sadeleştirilmiş olmasaydı ben de büyük ihtimalle bitiremezdim. Ama gerçekten iç sesler psikolojik tahliller uzadıkça insan sıkılıyor ama sonu ne olacak diye merak duygusu olmasa bitmezdi gerçekten :)

   Sil
 2. Kitabı geçen yıl indirimde bulunca almıştım ama hala okumadım. Sanırım okumaya çekiniyorum dili ağırdır diye. Bendeki basımı nasıl o konuda da bir fikrim yok. Belki ben de yakında okurum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sayfalarda kelimelerin yanında parantez içinde veya sayfanın altında kelimelerin günümüz Türkçe'sine uyarlanmış açıklaması yoksa sadeleştirilmiş halidir. O zaman şanslısınız ? Bir bakın merak ettim :)

   Sil
 3. Üniversitedeyken okumuştum. Kitabı okurken sıkıldığımı hatırlamıyorum ama kadın ve erkek karakterlerin isimlerini sürekli karıştırmıştım. Kadının ismi günümüzde erkek, erkeğin ismi kadın ismi olarak kullanıldığı için şimdi hangisi konuşuyor diye kafam karışmıştı :-)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet okuyan birçoğumuzda oldu o Süreyya ve Suat'ın cinsiyet karıştırılma hali bazen ben kağıt kalemi alime alırım özellikle karakter çokluğu olanlarda bayağı not alarak okurum :) geri dönüp sayfalara bakmaktansa bu yöntem daha kolayıma gelir ;)

   Sil
 4. Merhaba , bu kitabı okudum , hemen tüm yerli/yabancı klasikleri okudum ama çok zaman oldu tabii , şimdi orijinalini okumayı çok istiyorum :

  YanıtlaSil