PRİDE AND PREJUDICE nam-ı diğer GURUR VE ÖNYARGI 💕💕💕💕💕💕her ne kadar Aşk ve Gurur olarak tanınsa da, okurlarda kafa karışıklığına neden olsa da tam çevirisi Gurur ve Önyargı'dır !! diğer adının tamamen ticari kaygılardan dolayı okura sunulmuş olduğu kanaatindeyim. Çünkü romanı okuduğunuzda orijinal çeviri adının, içeriği tam yansıttığını göreceksiniz.

18.yy'da İngiltere'nin taşra bölgelerinde yaşayan hayatları, yaşantılarını ve o dönemde yaşayanların karakter tahlilleri çok güzel anlatılmış. Başarısı da --- düşünün 200 yıldan fazladır okunan bir dünya klasiği --- buradan geliyor kanaatindeyim.

Aile içinde, yakın çevrede dikkat ederseniz zıt karakterler buluşuyor. İngiliz asaleti dizelerden dökülüyor adeta. Gurur ve önyargı duygusu kadın ve erkek karakterde de aşktan daha ön planda 💕💕😉

Kitabın kapak tasarımı da çok naif, zarif ve dönemi yansıtan incelikte. Çeviri de oldukça başarılı. Akıcı okunmasını sağlıyor. Teşekkürler👉👉 KANES YAYINLARI. Klasik okumayı herkes sevmez, okuyamaz dili ağır diye düşünebilir bu noktada çevirmenlere dolayısıyla yayınevlerine çok iş düşüyor. Çok rahatlıkla , çekinmeden okuyabilirsiniz.  

Bence bir kere değil belli zaman periyodlarında geri dönüp tekrar okunası bir klasik.

Bir de şimdi BRİGHTON ve LONDRA'da olmak vardıııı    der susarım ve yorumlarınızı okurum 😊 😉😄💕ARKA KAPAK :

1775-1817 yılları arasında İngiltere’nin güneyindeki birçok yerleşim yerinde kısacık yaşamını sürdüren Jane Austen, çağının modern yazı dilinin öncülüğünü de yaparak 18. yüzyılın en güçlü yazarlarından birisi olmayı hak etmiştir. “Pride and Prejudice”- (Gurur ve Önyargı / Aşk ve Gurur )  en ünlü eserlerinden birisidir ve senaryoya uyarlanarak beyazperdeye de aktarılmıştır.
Jane Austen, eserlerinde romantik komedi tadında temalar seçse de asıl ön plana çıkarmak istediği şey, çağının kadınlarının hayata bakış açısını tiye alarak hiciv ve ironik bir üslupla yansıtmaktır. Zira kadın, erkek ilişkisinin toplum dengesine etkileri üzerine söyleyecek çok şeyi vardır.
 Herkesin hayatında en az bir kez okuması gereken ve klasikleşerek hiç eskimeyen bu eseri siz de iyi ki okudum, diyeceksiniz.
Çünkü: Gurur ve Önyargı’yı okurken toplumsal statünün verdiği kibrin yegâne düşmanının ise gerçek bir aşk olduğunu hissedeceksiniz.

"Yeğeninizle evlenmekle o çevreden ayrılmış olacağımı düşünmüyorum. O bir centilmen; ben de bir centilmenin kızıyım; buraya kadar eşitiz." 
"Doğru. Bir centilmenin kızısınız. Ama anneniz kim? Dayılarınız, teyzeleriniz kimler? Durumlarından habersiz olduğumu sanmayın." 
"Akrabalarım kim olursa olsun," dedi Elizabeth, "Eğer yeğeniniz için bir mahsuru yoksa sizi hiç ilgilendirmez.”  
KİTAP KÜNYESİ

ADI : GURUR VE ÖNYARGI
ORİJİNAL ADI : PRİDE AND PREJUDICE
YAZAR: JANE AUSTEN
ÇEVİRMEN: NİL BOSNA
YAYINEVİ: KANES YAYINLARI
TÜRÜ: KLASİK / ROMAN
SAYFA SAYISI: 432
BASKI YILI: 2017haYELDAmlası kitaplığı

8 Yorumlar

 1. Konusu da kapak tasarımı da güzel bir klasik, en kısa zamanda alıp okumalıyım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tavsiye ediyorum çünkü akıcı bir anlatımı var dili oldukça sadkolaylıkla okunuyor :) keyifli okumalarınız olsun

   Sil
 2. Aşk ve Gurur isminin pazarlama amacı güdülerek değiştirildiğini düşünüyorum açıkçası. Zaten içinde aşk geçmeyegörsün -,- Ben de İş Bankası'ndan okumuştum kitabı. En sevdiğim hatta birkaç kez okuduğum kitaplardan biridir. Sizin de beğenmenize çok sevindim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim :) Klasiklere daha fazla ağırlık vermek istiyorum. Hatta her ay hem Türk hem de dünya klasiklerini beraber okudğumuz bir topluluğumuz da var instagramda.

   Sil
 3. En sevdiğim klasiklerden biri. Yıllar önce okumuştum ama bir daha okumak isterim. Bu basımını da ilk kez gördüm, kapağı çok hoşmuş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 36.iSTANBUL TÜYAP Kitap Fuarında ilk satışı başlamıştı ben de kaçırmadım :)

   Sil
 4. Kitabın kapağı gerçekten çok hoşmuş! Merak ettiğim bir kitap ve asıl adının Gurur ve Önyargı olduğunu bilmiyordum.
  Hoş bir yazı olmuş, emeğine sağlık! ^_^

  YanıtlaSil