ARALIK ayında okuduğum ilk kitap. Ve ben zamansızlıktan oturdum ve yorumları tek tek gireceğim şimdi 😊 İnce olduğuna bakmayın anlatılanlar derin izler bırakıyor, düşündürtüyor, hayatı sorgulatmaya yetiyor. Aylak Adam Yayınlarının okuduğum ilk kitabıydı ve derinlikli, felsefik kitaplar seviyorsanız yayınevinin kitaplarını incelemenizi öneririm.Harika bir kitabı bitirmenin ağırlığını ve hafifliğini aynı anda yaşıyorum. Nasıl olur dediğinizi duyar gibiyim. Kalın bir kitap olmamasına rağmen ,sadece 120 sayfaya, Elio Vittorini öyle şeyler sığdırmış ki... Altı çizilesi onca güzel ve anlam yüklü satırlar var ki... Üzerinde durup, düşünülmesi ve konuşulması gereken 👉👉İtalyan bir ailenin yaşantısı üzerinden aktarılıyor, akıcı bir dili , kalabalık aile üzerinden diyaloglarla devam ediyor. Bir yanda yoksulluk, çaresizlik ve tüm bunlara rağmen HAYATTA kalma çabaları ve umudu her zaman sıcak tutan aile ilişkileri. Toplam 4 farklı kuşağın aynı evde yaşaması ve bence kitabın başkarakteri büyükbabaları ve annenin O'nu iyi ve kötü anlamlarda FİL diye çağırması ? Nedenlerini okuyunca kitapta göreceksiniz .
Ve aileye düşüncelerini ve yaşantılarını sorgulatan ufak bir zaman diliminde olsa bile onlara farklı tatlar sunan Katransurat diye adlandırdıkları işçi karakteri de kitabın finaline etkisi bakımından yadsınamaz 📚
Bence okunması ve kütüphanenizde kalıcı bir yere sahip olması gereken kitaplardan biri👍

👍💭💬💭💬
Bu arada Fillerin de dahil olduğu, okumuş olduğum ikinci kitap. Çok şeyler öğreniyorsunuz. Daha çok araştırasım geldi Filleri. İri cüsselerine rağmen bir o kadar naif ve güzel hayvanlar olduğu sonucuna vardım. Fillerin olduğu okuduğum ilk kitap 👉👉 AVOKADO BAHÇESİ . Kitapla ilgili incelemeye daha önceki postlarımdan ulaşabilirsiniz. 


KİTAPTAN ALINTI:

"Siz de bilirsiniz ya, insan bazen sağır olmaz, sadece duymaktan bıkmış olabilir."

ARKA KAPAK :

İtalyan yeni gerçekçiliğinin usta yazarı Elio Vittorini'nin akıldan çıkmayacak, mitsel anlatısı Fil, orta yaşlı bir kadın ve onun yarı kötürüm babası arasındaki ilişki üzerinden kırsal yaşamın açmazlarına mercek tutuyor. Gençliğinde ağaçları kökünden sökebilecek güçte bir adam olan ve çevresi tarafından çok sevilen "fil"in ormanın derinliklerindeki kayboluşuna doğru giden yolculuğa odaklanan anlatının arka planında ise, sonsuz bir biçimde ve amaçsızca hareket eden trenleri, sefaleti, buruk bir çaresizliği vaaz eden savaş deneyimi kendini belli ediyor. Calvino ve Borges'in son dönem yapıtlarını, aynı zamanda 2. Dünya Savaşı sonrasının insancıl ve kasvetli İtalyan sinemasını çağrıştıran olağanüstü bir anlatı.

KİTAP KÜNYESİ :

KİTABIN ADI: FİL
ORİJİNAL ADI: IL SEMPİONE STRIZZA L'OCCHIO AL FREJUS
YAYINEVİ: AYLAK ADAM YAYINLARI
YAZARI:  ELIO VITTORINI
ÇEVİRMEN: GÖNÜL ÇAPAN
TÜRÜ: ROMAN
SAYFA SAYISI: 120
BASKI YILI: 2017
HAYELDAMLASI KİTAPLIĞI

2 Yorumlar

 1. Selam,
  İnstagram'da o kadar çok gördüm ki bu kitabı. Ama almaya cesaret edemedim.
  Not ettim bir ara kitapçıya gittiğim de bakacağım.
  İyi haftalar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mutlaka inceleyin , okunması kolay , keyifli, yaşama dair birçok şeyi sorgulatan bir kitap. Umarım beğenirsiniz :) Hayırlı geceler .

   Sil