Kasim ayinin son kitabi #BirKadınınAnıları nın carpıcı bir hikâyesi vardı. Okumak isteyenler icin +18 olduğunu belirteyim. Müstehcen ifadeler, cinsellik içeren öğeler olmasina rağmen hikayenin bütününe odaklandığınızda 18.yy'da Londra'da Fanny Hill'in icinde bulunduğu şartlarda yaşam şekline nasıl yön verdiğini, her seye rağmen umut etmekten, iyimserliğinden, nezaketinden hiçbir şey kaybetmediğini göreceksiniz. Nedenine, nasılına bakmadan önyargılı davranıp, hiç kimse ve hiçbir şey hakkında yargılayıcı tavır takınmamalıyızı anlatıyor çerçevenin bir köşesinden. 

Roman Frances Hill'in anlatımıyla Madam'a hitaben iki mektup halinde yazılmıs.
Kitabın yazarını ayrıca tebrik etmek gerekiyor. Bulundugu yuzyılda bu denli cesur bir hikâyeyi ele almış. İlk mektup yayınlandıktan sonra da hapisle cezalandırılmış. Kitabın yasal olarak basılıp satılmaya başlanması 1963 yılında olmuştur. HAYATTA HİÇBİR ŞEY DIŞARIDAN GÖRÜLDÜĞÜ GİBİ OLMAYABİLİR..................


KİTAPTAN ALINTI:

Bizi dehşete düşüren korkularımız, eğer onlardan kaçma sansımız yoksa, insanı her zaman cezbeder. 


ARKA KAPAK:


Fanny Hill olarak da bilinen Bir Kadının Anıları, 1748’de İngiliz romancı John Cleland’ın Londra’da Borçlular Hapishanesi’nde yattığı sırada yazdığı ve edebiyat tarihinin en tartışmalı romanlarından biridir. John Cleland'ın cinselliği açık ifadelerle dile getirdiği, on sekizinci yüzyıl toplumunun ahlakına yönelik hicivci bir saldırı da sayılabilen roman genç, taşralı bir kız olan Fanny Hill’in Londra’ya göçü ve fahişeliğe kadar uzanan hikâyesidir. İngiliz edebiyatının ilk erotik romanlarından biri olma niteliği taşır.
 KİTAP KÜNYESİ :

KİTABIN ADI: BİR KADININ ANILARI
ORİJİNAL ADI: FANNY HILL
YAYINEVİ: ARUNAS YAYINCILIK
YAZARI: JOHN CLELAND
ÇEVİRMEN: BUĞRA ÖZMÜLDÜR
TÜRÜ: KLASİK, ANI, ANLATI
SAYFA SAYISI: 220
BASKI YILI: 2017


HAYELDAMLASI KİTAPLIĞI


0 Yorumlar