Herkese Merhabaaaa

Aralık ayında okuduğum yukarıda fotosunu görmüş olduğunuz kitaplarla 2017 yılını toplam 85 kitapla bitirmiş oldum. Mümkün mertebe birebir okudukça yorum ve kitap incelemelerini girmeye çalışıyorum ama bazen toplu olarak ta yayınladıklarım oldu. Aaaaah şu zamansızlık !!
Çok Güzel Tükendik, Fil ve Benim Hayatım önceki postlarda inceleme yazılarıma ulaşabilirsiniz. Diğerlerini aşağıda sizlere aktaracağım. Ocak 2018 de ilk kitabıma da başladım. Umuyorum bundan sonra okuduklarımı sıcağı sıcağına sizlerle paylamaya çalışacağım. 

Sizler de durumlar nasıl ;)
SİYAH İNCİ   / ANNA SEWELLFarklı bir kitap okudum. Bu defa olaylar bir AT'ın gözünden ve sözlerinden aktarıldı bize. İnsanlar bazen bu dünyada tek nefes alıp verenin kendileri olduğu gibi bencilce bir düşünceye sahiptir. Olmayanları buradan tenzih ederek söylüyorum. Hayvanlarda nefes alıp veren, düşünen, ona göre davranan, duyguları olan, ağlayan, gülen ya da duygularını kendine özgü hal ve tavırlarla ifade eden canlılardır. Sadece konuşamazlar. O nedenle onların dilinden anlamak gerekir. 

Hikâyeye dönecek olursak  ➤➤➤Siyah İnci cins bir attır. Güvenli, huzur dolu çiftliğinde yaşamını sürdürürken sahiplerinin değişen yaşantısı Onunda yaşamını değiştirecektir. Uzun bir zaman diliminde sürekli olarak farklı ailelere satılmıştır. Bölümlerde burada karşılaştığı acı ,tatlı hatıraları, edindiği dostlukları anlatırken bakalım en sonunda tekrar huzur dolu bir yuva bulabilecek mi? Kimi zaman hüzünlenerek, kimi zaman gülümseyerek, kimi zaman da UMUDUN tüm canlıları nasıl hayatta ve ayakta tutabileceğini özümseyerek okudum .

KİTAPTAN ALINTI :  "Tanrı insanlara bazı şeyleri keşfetmeleri için akıl verdiyse, hayvanlara da bazı şeyleri insanlardan daha çabuk ve daha kesin biçimde anlamaları için sezgi vermiş." 

FRIDA   /  BARBARA MOJICA


Frida ahhh Frida ➤➤➡kapakta da yazdığı gibi AŞKım, ACInın, DEVRİMin kadını aynı zamanda renklerin, çiçeklerin, ihanetin, sevginin, yok olmuşluğun, hastalıkların, asiliklerin, dikbaşlılığın timsali. Kitapta aktarıldığı üzere kolay bir hayatı olmamış Frida'nın. Küçükken geçirdiği çocuk felcinin ağır sekelleri sonrasında genç kızlık döneminde ağır bir trafik kazası sonrası hayatının iki yılının hīç yaşanmamış gibi geçmesi ve bu yatağa bağımlı dönemde resimle tanışması , evliliği ,karşılıklı ihanetleri gibi olayları içiçe yaşaması, yüzünde gülen bir ifade varken kalbinin ağır travması.... Sıradışı yaşamı bu kitapta küçük kızkardeşi Christi'nin anlatımıyla aktarılıyor. .
.

Biyografi kitabı olan Frida'da en son yazardan alıntı köşesini okuduğumda biraz hayalkırıklığına uğradım. Bazı kişi ve olayların kurgusal yazıldıklarını söylüyordu. Bu da bende bir biyografi eserinde inandırıcılıktan uzak olduğu
yargısı oluşturur. Frida'nın hayatıyla ilgili başka bir kaynak okumadım. Salma Hayek'in Frida'yı canlandırdığı filmi sıcağı sıcağįna izlersem karşılaştırma yapabilirim. KİTAPTAN ALINTI : "Ölüm odanın içinde dans ediyor .Bazen yatağımın çevresinde bisikletle dönüp duruyor. Bazen eline gitarı alıp neşeli bir parça çalıyor. Heyecan verici bir parça , duyduğum zaman içimden kalkıp Ölüm'ün yanına gitmek ve ona sarılmak geliyor. "

DÜNYANIN EFENDİSİ  /  ROBERT HUGH BENSON

DÜNYANIN EFENDİSİ Distopya türünde yıllar öncesinde yazılmış fakat gūnümüzdeki var olan bazı durumları bire bir yansıtması bakımından şaşkınlıkla ve merakla okuduğum bir kitap oldu . Günümüzde de ileri yüzyıllarda yaşanması muhtemel durumlar ile ilgili öngörülü yazılan kitaplarda o zamanda bu düşüncelerle okunacak değil mi ? Yıllar öncesinde tahmin edilmiş denerek. Belki de her şey bir senaryo ve gerektirdiği şekilde oynayan oyuncularız biz ,ne dersiniz? Bunlar derin mevzular ben kitaba döneyim😉😉

1907 yılında kaleme alınmış olan bu kitapta yeni bir dünya düzeninin kurulmasına yönelik çalışmaları anlatıyor. Dünyadaki tüm dinler kalkacak, düzen değişecek. Ve DÜNYANIN EFENDİSİ tek olacak. Bu düzen de HÜMANİZM olacak. Peki bu tamamen barış, insan haklarının korunması, hiç kimsenin birbirinin canına kast etmeyeceği bir dünya düzenini kurmaya yönelik çalışmalarda nasıl bir yol izlenecek, verilen sözler tutulacak mı ? En önemlisi başarılı olunacak mı? Yoksa bu düzen kurulurken alınan kararlarda kendileriyle tezat oluşturabilecek tavırlar mevcut mu?
İşte bu soruların cevabını bu kitapta bulacaksınız ? Keyifli okumalar dilerim. SEN GÜNEŞ KOKUYORSUN DAHA  /   HAYDAR ERGÜLENArayış Şarkısı

Bir kuş sesini arıyordu, mavi
bir nehir suyunu arıyordu, yeni
bir gece yolcusunu arıyordu, eski
yalnızca biz aramıyoruz birbirimizi .

Bir gövde rüzgârını aramaktan yorgun
bir ömür rüyasını aramaktan dalgın
bir yaprak güzünü aramaktan solgun
ah kimseler böyle aramadı beni

Bir gözyaşı çocukluğunu arar mı,keşke
bir çile dervişini arar mı, nerde
bir şiir âşığını arar mı sende
arasalar kimde bulurlar bizi ?

Haydar ERGÜLEN .


BABAMI BEKLERKEN   /   CLARE VANDERPOOL   
Būyūk bir beklentiyle aldığım ama beklentimin altında bir kitap okudum.

➤➤Abilene Tucker . Manifest kasabasına yaz tatilini geçirmek ūzere babasının eski bir arkadaşının yanına gelmiştir. Ve burada bir kutu içinde bulduğu mektup ve hatıra eşyalar bulunduğu zamandan yıllar öncesine götürür ve bazı gizemli olayları arkadaşlarıyla çözmeye çalışma çabalarını anlatıyor yoğun olarak. Baba özlemi ve onu bekleme süreci daha pasif aktarılmış. Genel kurgu bakımından başarılı hatta yazar kitabın sonunda bazı kişi adları ve olayların birebir geçmişinden esinlenerek yazdığı notunu dūşmūş. .


➤➤Kitap boyunca BABA ifadesi o kadar vurgulu aktarılmamış daha çok adıyla Gideon TUCKER hitabı var. 

➤➤Yine de umut, yaşama sarılma, en zor gūnlerde kasaba halkının birbirine kenetlenmesi gibi unsurlara değinmesi, gizemli olayların merak duygusu kitabı okunur kılıyor.


HAYELDAMLASI KİTAPLIĞI.

6 Yorumlar

 1. Senin bu masa takvimine bayıldığımı söylemiş miydim? Nereden aldın? Hazır yeni yıl gelmişken ben de alabilirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bikutumutluluk.com da var . 2018 çıktı. Ben yenisini almadım ama düşünüyorum ;) 2017 de güzeldi yenisinde fotolar daha canlı renkte.

   Sil
 2. Frida Kahlo'yu ben de seviyorum. Şiiri de sevdim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok acılı ve kederli bir yaşam yine de varolabilmek için elinden geleni yapmış. Teşekkürler , kitapta daha çook güzel şiirler var zaman zaman paylaşmayı düşünüyorum. Aslında instagram hesabımda @hayeldamlasi hersalışiir hashtagiyle şiirler paylaşıyorum. Sizin de hesabınız var kağıttandünyam dı yanlış hatırlamıyorsam. Takip ediyorum sizi.

   Sil
 3. Keyifli bir okuma ayı olmuş senin için...
  Frida'yı okumayı düşünüyordum ama şimdi gerçek hayatını tam yansıtmadığını öğrenince sekteye uğradı isteğim...

  Keyifli okumaların olsun ♥

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet ben de en sonunda öğrendim :) kurguyla karışık olduğunu. Ama tam biyografisi de var hangi yayınevi şu an hatırlamıyorum ama öğrenirsem yazarım size. Teşekkür ederim. Sevgiler....

   Sil