Yılın ilk kitabını OKUDUMBİTTİ :) . Cengiz Aytmatov 'un okuduğum ikinci kitabı. İlk BEYAZ GEMİ adlı kitabını okumuştum. Konuları işleyişi, kurgusu, anlatım dilini çok beğenmiştim. 

Yine ve yeniden hayran kaldım anlatımına. Hikâye ➤➤ Sarı Özek bozkırı ve civarında geçiyor. Kuş uçmaz kervan geçmez Boranlı köyünde  yaşayan ailelerin birbirleriyle olan ilişkileri, iyi kötū günlerde nasıl kenetlendikleri, sevginin, inancın, sabrın her kötülüğü yenebileceği - bazen de her şeye rağmen yenik düşeceği - tūm kitap boyunca anlatılan güncel ya da efsanevi olaylar üzerinden ustaca anlatılıyor, okuyucuyu sıkmadan. 

Hikaye öncelikle Yedigey'in 30 yıllık çalışma arkadaşı ve dostu Kazangap'ın hayata veda etmesi ile ona layık bir cenaze töreni düzenlemesi ve bu yolculuk esnasında geçiyor. Kişilerin fiziksel, duygusal tasvirleri de dikkat çekici  😉

Merak duygusu uyandıran öğeler de var hikâyede. Meselâ bozkırda Sovyet -Amerikan ortaklığıyla kurulan bir uzay ūssū görüyorsunuz yer yer aralara serpiştirilerek anlatılmış. Diyorsunuz ki bilimkurgu tadında anlatılan bu uzay ūssū hikâyenin neresinde, nereye, nasıl bağlanacak. Ammaa velâkin öyle bir gūzel bağlanıyor ki şaştım kaldım. Kitap sonu havada kalıyor derken bir de baktım ki çevirmen not dūşmūş devamı varmış kitabın ➤➤ CENGİZ HANA KÜSEN BULUT. 


Arayı uzatmadan Şubat ayında okumak şart oldu artık . Doğa ve çevre betimlemelerine vuruldum, okumadım adeta orada, onlarla yaşıyormuşum gibi hissettim. Kitaplarımı alıp, Boranlı tren istasyonuna gidip bir hamak kurup , kurulup keyifle okuyasım geldi . Buyurmaz mısınız ?? 😍   
.
KİTAPTAN ALINTI :

Bu yerlerde trenler doğudan batıya, batıdan doğuya gider gelir.. gider gelirdi..
Bu yerlerde demiryolunun her iki yanında ıssız, engin, sarı kumlu bozkırların özeği Sarı-Özek uzar giderdi. 
Coğrafyada uzaklıklar nasıl Greenwich meridyeninden başlıyorsa, bu yerlerde de mesafeler demiryoluna göre hesaplanırdı. 
Trenler ise doğudan batıya, batıdan doğuya gider gelir... gider gelirdi... KİTAP KÜNYESİ

Kitabın Adı:  GÜN OLUR ASRA BEDEL
Yazar: CENGİZ AYTMATOV
Yayınevi : ÖTÜKEN YAYINLARI 
Çeviren: REFİK ÖZDEK
Basım Yılı: 1991
Sayfa Sayısı: 426


HAYELDAMLASI KİTAPLIĞI


.

4 Yorumlar

 1. Benim de yazarın okuduğum tek kitabı Beyaz Gemi kitabıydı. Diğer kitaplarını okumak istiyorum en kısa zamanda :))

  YanıtlaSil
 2. Eğer sevdiyseniz dilini, anlatimini, tarzini digerlerini de seversiniz diye düşünuyorum. Ben de õyle oldu çunku. Hatta yukarda da belirttim devami olan kitabi da Subatta okumayi planliyorum.

  YanıtlaSil
 3. Cengiz Aytmatov'u çok seviyorum. Ben yazarın dört kitabını okudum ama bütün kitaplarını okumak istiyorum. Bu ay Toprak Ana'yı okuyacağım. Çok merak ediyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle ben de seviyorum, dilini, anlatımını ,tasvirleri, bilgi dolu içeriğini. Birçok şey öğreniyoruz aslında Kazakların kültürüyle ilgili.

   Sil