İNCİ
JOHN STEINBECK
SEL YAYINCILIK
102 sayfa

Şeytanın bacağını bu ay yazarın " İnci " kitabıyla kırdım. 1940 Pulitzer ve 1962 Nobel Edebiyat Ödülü almış olan John Steinbeck'in okuduğunuzda ruhunuza en çok dokunan romanlarından biri. Anlatımı, dili, verdiği mesajları sevdim. Çeviri ise harikaydı okurken hiçbir yerde takılmadım. Bu arada çeviri TOMRİS UYAR'a ait. En keyifli okumalar, güzel çevirilerde daha keyifli oluyor Okurken hissediyorsunuz bunu. 


Kino, Juana ve bebekleri Coyotito kıt kanaat geçinen ama mutlu bir ailedir. Geçimlerini körfezden çıkardıkları İNCİ'leri satarak sağlamaktadırlar. Bir gün Kino denizden bugüne kadar ilk olan Dünyanın Biricik İncisi dedikleri kocaman , düzgün hatlı bir inci çıkarır. Kalan hayatlarının güzel geçeceğini düşünen Kino acaba yaşayacaklarını hayal edebilir miydi? Ya da bedelini ödeyeceği şeyleri hesap edebilseydi yine de O inciye ulaşmak ister miydi? Bütün bunların cevabı ve hayatlarının akışının nasıl değiştiğini merak ediyorsanız mutlaka okuyun derim. 


💭💭  O kadar çok ders çıkarılacak noktalar var ki, maddi kazanımlar uğruna sevdiklerinizi feda edebilmeyi göze alabilir misiniz ?? Hırs iyidir bazı şeyleri kazanmada ve başarılı olmada fakat aşırı hırs bir yerden sonra insana ve sevdiklerine zarar vermeye başlar. Öngörünüz varsa bu konuda çabuk atlatırsınız yoksa topluca yanarsınız 😒
  💭💭 Yazarın dili de gayet sade ve akıcı, 
💭 💭Eğer ortam ve zamanınız müsaitse başladığınız zaman elinizden bırakamayacaksınız . 

#KİTAPTAN ALINTI

“İnsanlar nakavt olmaz, yani daha doğrusu büyük şeylere karşı direnebilirler. Onları asıl öldüren aşınmadır; hafifçe dürtüklene dürtüklene başarısızlığa itilirler. Korkmaya yavaş yavaş başlarlar.”


“Benim oğlum okuma öğrenecek, kitaplar karıştıracak, yazacak da, yazmayı da öğrenecek. Oğlum sayılarla da uğraşacak, onun bunları bilmesi bizi özgürlüğe kavuşturacak o öğrenecek, onun aracılığıyla bizler de öğreneceğiz.”


haYELDAmlası


4 Yorumlar

 1. Bir günde okuduğum bir kitap olmuştu. Akıcı ve dolu dolu bir kitaptı gerçekten de :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Daha önce hep niyet ettim bir türlü yazarın kitaplarını okumaya başlayamamıştım. Bundan sonra gönül rahatlığıyla okurum diye düşünüyorum, anlatımını beğendim.

   Sil
 2. Yazardan Fareler ve İnsanlar'dan sonra okuduğum ikinci kitaptı İnci. İkisini de çok sevdim. Şimdi bütün kitaplarını okumak istiyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de iki kitabı daha var üçleme seriymiş ilk kitabinı da alıp öyle başlamak istiyorum. Evet anlatımı olsun , anlatılmak istenenler olsun okunmaya değer bir yazar. Gazap Üzümleri de emrak ettiklerim arasında

   Sil