ADI: OKUMA GÜNLERİ
ORİJİNAL ADI: SUR la LECTURE
YAZAR: MARCEL PROUST
ÇEVİRMEN: MURAT ERŞEN
YAYINEVİ:  AYLAK ADAM YAYINLARI
SAYFA SAYISI: 60
TÜRÜ: EDEBİYAT / DÜŞÜNCE 

BASKI YILI : 2014

#KİTAPTAN ALINTI#

"Kitaplarla nezaket olmaz. Akşamı bu dostlarla geçiriyorsak, bunu gerçekten arzu ettiğimiz içindir. En azından onlardan ancak üzüntüyle ayrılırız. Ve onları terk ettiğimiz zaman, dostluğu bozan ' Bizim hakkımızda ne düşündüler acaba?', ' Düşüncesizlik etmedik ya?', ' Bizden hoşlandılar mı?' gibi düşüncelerden hiçbiri olmadığı gibi bir başkası için unutulma korkusu da yoktur. "


👉👉👉Hayırlı akşamlar iftar sonrası ne var ne yok kontroller başladı mı bakalım. Ben çayımı yudumlarken sizleri hemen severek okuduğum bir kitabın yorumu ile  başbaşa bırakıyorum ve blog dünyasında bir tura başlıyorum 😉KİTAP KONU VE YORUM 

Hafta sonu okuyup bitirdiğim ama yorum giremediğim Marcel Proust'un OKUMA GÜNLERİ adlı kitabını Kocaeli Kitap Fuarı'ndan almıştım. Ve beraberce sldığımız kitap dostlarımla fidan yaptık ve keyifle okuduk. Bunun yanı sıra yazarın bazı kitapları halihazırda kütüphanemde okunmayı beklerken aslında tevafuk oldu bu kitapla başlangıç yapmam. Yazarın kitaplarını okumaya başlamadan önce benim için de kendisini tanıma ve kitaplarına bir başlangıç yapma fırsatı verdi. 60 sayfalık kitapta yazarın okuma ritüellerinden bahsediyor. Okuma zamanları , nasıl okuduğu, okumanın verdiği hissiyat v.s. Örneğin ; bir kitabı akşam yemeğinden sonra okursa o kitabın son sayfaları olduğunu gösterirmiş bunun gibi bilgiler ve kitaba verdiği önem ve sadece okuyup geçmek değil yaşamına , okuduklarının nasıl riayet ettiğini de aktarıyor. Kitap okumak boş vakitleri değerlendirmek değildir , onun için özel zaman ayırmaktır.


Okumayı en çok sevdiği yazarlar ve kitaplarına da değinmiş bu süreçte ve onları da eleştiriye maruz bırakmaktan kaçınmamış.

 En çok hoşuma giden şeylerden biri de okuduğum kitaplar da önerilen yazar, kitap, mekan, müzik, şarkı, şiir, yemek gibi önerilenleri not alıp dönüp onları da deneyimlemek en çok sevdiklerimden. Ve Marcel Proust'ta bu anlamda okuyacaklarım listesine yazar ve kitaplar ekledi diyebilirim. 


TANITIM BÜLTENİ


Marcel Proust için okuma eylemi, bilgiye ulaşma arzusundan çok daha fazlasıdır.
Tümüyle tinsel bir eylem olarak kişinin kendisini değiştirme, dönüştürme ve benliğin aşma sürecine işaret eder. Proust'a göre büyük yazarların okunması, tek başına onların derin düşüncelerinin kavranmasına yol açmaz. Aynı zamanda okurun, bu ilham kaynağı zekâlarla kendi dünya görüşünü zenginleştirmesine de hizmet eder. Elinizdeki kitapta tarih boyunca dünyayı değiştiren kitaplara da odaklanan Proust, sözcüklerin okuru nasıl aydınlattığı, çileden çıkardığı, kışkırttığı ve avuttuğunun resmini çiziyor.


haYELDAmlası

4 Yorumlar

 1. Kısa olmasına rağmen uzun sürede biten bir kitap. Yazarın bahsettiği kitapları ben de merak ettim. Harika bir yorum canım :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Okudukça listeler uzadıkça uzuyor ne güzel :)

   Sil
 2. Çabucak biter eğer sararsa bu arada takipçin oldum:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle ne kadar kalın olursa olsun dediğiniz gibi sarmazsa bitmiyor gitmiyor kitap :) sevgiler, görüşmek üzere :)

   Sil