KİTABIN ADI:       SİS
YAZAR :                MIGUEL DE UNAMUNO
ÇEVİRMEN :          GÖKHAN AKSAY
YAYINEVİ :           OLVİDO KİTAP
SAYFA SAYISI :    210Yazarın, basıldığı dönemde de kendinden söz ettiren bu yapıtında VAROLUŞÇULUK başrolde. Bunun yanı sıra anlatım tekniği o kadar ilginç ki bu satırları yazarken kitap hakkındaki yorumlara da göz attım ve hepsi aynı doğrultudaydı.


Başkahramanımız AUGUSTO PEREZ;varlıklı hayata karşı birçok kişiye ters gelebilecek felsefi öğeler içeren bakış açısı geliştirmiş bir zattır. Tesadüfen yolda giderken önüne çıkan EUGENİA'ya aşık olur. Kendisinden oldukça gençtir. O dakikadan sonra arayışa ve sorgulamaya başlar. Onun gözünde her şey bir SİS perdesinin arkasındadır. Kitaba adını veren SİS hikaye örgüsünde sık sık karşımıza çıkıyor. Ve günler geçtikçe herşey daha karmaşık bir hal alır. 
Farklı bir ülke ve kültürün edebiyatı olmasından dolayı da ahlaki bir yozlaşma ve çöküş görülmekte. Kitabın en can alıcı kısmı bana göre sonlara doğru, kitabın yazarının da dahil olduğu ve başkarakterle karşılıklı olan diyalogları. Ve PEREZ'i bekleyen şaşırtıcı son.Rutinin dışına çıkmak isteyen tüm okurların ilgisini çekeceğine inandığım bir kitap. @birkutukitapcom un Haziran edebiyat kutusundan çıkan kitaptı, ben beğendim .ARKA KAPAK


“Dilimizin büyük yazarı, metafiziği sezen tek İspanyol… Her şeyden önce, ölüm hakkındaki görkemli savların yaratıcısıdır Unamuno.” Jorge Luis Borges

İspanyol edebiyatının dev yazarı Miguel De Unamuno’nun başyapıtlarından olan Sis, 1914 yılında yayımlandığında hem
varoluşçu içeriği hem de anlatım tekniği ile büyük ilgi çekmiş; daha sonraları felsefede Sartre, Heidegger; edebiyatta Borges, Calvino gibi yazarların yapıtlarıyla zenginleşecek bir geleneğin ilk örneklerinden biri olmuştur.
Romanın ana karakteri Augusto Pérez hali vakti yerinde, yaşama dair felsefi görüşleri olan biridir. Ne var ki bir gün sokakta  gördüğü Eugenia’ya âşık olmasıyla tüm dünyası altüst olur. Zaten dünyayı bir sis olarak kabul eden Augusto için her şey gittikçe daha muğlak ve anlaşılmaz hale gelir. Sadece Augusto’nun düşünceleri değil, romanın kendisi de âdeta bir düşe, bir sise dönüşerek kurmaca sanatının sınırlarını zorlar.
Unamuno’nun artık bir dünya klasiği haline gelmiş bu eserini Gökhan Aksay İspanyolca aslından çevirdi.


💭💭💭💭💭💭

#kitaptanalıntı

"Hayatın sisi içerisinde kaybolmuş, cevabınızı beklemekteyim."


Augusto PEREZ


YAZAR HAKKINDA "


Miguel de Unamuno (1864, Bilbao — 1936, Salamanca), İspanyol düşünür, yazar.

Madrid Üniversitesi'nde felsefe ve edebiyat üzerine eğitim almış ve Bilbao'da felsefe öğretmenliği yapmıştır. 1891 yılında Salamanca Üniversitesi'nde Eski Yunan Dili Kürsüsü'nde profesör olmuştur.

20. yüzyıl İspanyası'nı düşünmüş ve yazmıştır. Dogmatik düşünceye (özellikle faşizme) karşı savaşmış ve bu uğurda 1924 yılında diktatör Miguel Primo de Rivera tarafından Fransa'ya sürgüne gönderilmiştir. 1930 yılında tekrardan Salamanca Üniversitesi'ndeki görevine dönen Unamuno, bu kez de diktatör Franco'ya karşı çıktığı için ev hapsine mahkûm edilmiştir. Tutuklu halde, 31 Aralık 1936 tarihinde ölmüştür. Roman, öykü, şiir, deneme ve oyun türünde eserler vermiştir.

"İnsan, kafasıyla düşünür, kalbiyle duyar ve midesiyle ister" ve "Başka yazarların neden bazı sözcükleri italik yazdığını anlayamıyorum. Sanırım o sözcüğe dikkat çekip önem artırmak istiyorlar. Hâlbuki, benim yazdığım her sözcük zaten önemlidir" gibi değinmeleri vardır.


"yazar hakkındaki özgeçmiş Idefix.com sitesinden alınmıştır."
HAYELDAMLASI
5 Yorumlar

 1. Belki normalde ilgini çekmeyecek ve okumayacağın bir kitabı Kitap kutusu sayesinde keşfetmişsin :-)

  YanıtlaSil
 2. Kesinlikle öyle Şulecim. Çünkü o kadar çok kitap var ki Allah eksikliğini hissettirmesin :) gözden kaçabiliyor. @birkutukitapcom'u bu nedenle çok seviyorum ve vazgeçemiyorum abonelikten :)

  YanıtlaSil
 3. Farklı ülke ve kültür edebiyaylarını seviyorum. Bakış açımı genişletiyor. Emeğine sağlık canım :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öğrenecek ,tanıyacak çok kültürler var oku, oku bitmezz :)

   Sil
 4. Fotoğrafın güzelliğine bayıldım.

  YanıtlaSil