KİTABIN ADI:      SOLGUN KARANFİL
YAZAR :                SİNAN AKYÜZ
YAYINEVİ :          ALFA YAYINLARI
SAYFA SAYISI :    408
BASIM YILI     :    2018


Sinan Akyüz'ün kitaplarını 2009'da ilk olarak okumaya başlamıştım. Anlatımı, yazım dilini, duygu aktarımını sevdiğim yazarlardan biri. O nedenle tüm kitaplarını da okumayı düşünüyorum. Yazım sürecini anlatmıştı bir röportajında. Yazım aşamasında tek başına kalıp sadece yazmaya odaklandığını söyledi ki bunu aslında satırlarda da yazdıklarını okurken hissediyorsunuz. Yağmurun Gelini, Sevmek Zorunda Değilsin Beni ve son olarak son çıkardığı Solgun Karanfil'i okudum. Evde daha okunacak iki kitabı var diğerlerini de yavaş yavaş tamamlayacağım. 
Solgun Karanfil  1941'de Yugoslavya'da geçiyor. Nazilerin yaptığı zulümler bir türlü bitmek bilmiyor. Savaş, acı, hüzün ve bu savaşın içinde doğan aşklar bakalım ayakta durabilecekler, yaşabilecekler mi?


İlk olarak Aferdita ve Fikret'in aşkıyla tanışıyoruz kitapta sonra Roza ve Arben'in aşkı  💕sonları hüzünlü mü bitecek yoksa mutlu mu?


Kitap adını aslında savaşta yenik düşen insanları tanımlıyor , kitabı okuyunca adı da anlam kazanıyor. 

Hikaye yazar tarafından gerçek hayatlardan esinlenerek yazılmış. Zulümler, son bulan hayatlar , aileler arasında din, ırk, dil gözetlemeden yapılan dayanışmalar ancak ne yazik ki kötülerin olmadığı bir dünya kurulmadı henüz. :(


Açıkçası çok spoi vermemek adına yazmıyorum özetini sadece bana hissettirdiklerini ve konusu aktarmam yeterli diye düşünüyorum. Kalanı okuyucuya bırakmak en doğrusu.Siz yazarın hangi kitap veya kitaplarını okudunuz?


KİTAPTAN ALINTI


"Ansızın bir şey dikkatini çekti. Sessizce yürüdü, yerdeki solgun bir karanfilin yanına gelince durdu. Eğilip ayaklarının dibindeki karanfili aldı, yüreği paramparça oldu. Burası bir zamanlar kokulu kadife güllerin, akşamsefalarının ve kırmızı karanfillerin açtığı bir yerdi. "

"Yaşanmışlıkları kaybetmek mi daha zor,yoksa hayalleri mi?"

"Ve analar babalar ne kadar yırtınırlarsa yırtınsınlar, kader kendi ağlarını örüyor, çocuk kendi bildiğini okuyordu. İnsanoğlu alınyazısının dışına çıkamıyordu."

ARKA KAPAK

Fikret onun solgun yüzüne bir öpücük kondurdu. “Sen hiç merak etme. Ölmek için değil, düşmanı ezmek için çıkıyoruz dağlara. Bir gün yanına sağ salim döndüğümde sana özgürlüğü getireceğim...”

Aferdita sözünü kesti. 
“Unutma aşkım,” dedi yeşil gözlerinden yanaklarına yaşlar süzülürken. 
“Her tercih bir vazgeçiştir. Ama vazgeçilen hep alacaklı kalır!”

O söğüt ağacının altında birbirlerine söz vermişlerdi kumrular gibi yuva kuracaklarına. Ama Naziler memleketlerini işgal edince gölge düştü mutluluklarına. Vatansız yaşanmazdı ki sevda! Bajgora Dağlarına doğru yollara düştü Fikret özgürlük uğruna... Kalbinde Aferdita’sı, aklında vatanıyla…

İncir Kuşları, Piruze gibi çok okunan kitapların yazarı Sinan Akyüz, yürek yakan son romanı Solgun Karanfil’le aşkı anlatırken bizi savaşla yüzleştiriyor ve soruyor: “Yaşanmışlıkları kaybetmek mi daha zor, yoksa hayalleri mi?” 
HAYELDAMLASI

2 Yorumlar

  1. Ben yazarın İncir Kuşları'nı okumuştum.Konusu etkileyici olsa da yazarın dili hoşuma gitmemişti. Bu yüzden diğer kitaplarını merak etmedim. Bir de ben böyle çok acıklı kitaplara pek yanaşmıyorum. Beni çok etkiliyor, psikolojimi bozuyor. Bu yüzden pas geçeceğim :-)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. O zaman hiç okuma haklısın ,kötü etkileyeceğini bildikten sonra.

      Sil