BOOK THİEF / KİTAP HIRSIZI


Film Adı: Kitap Hırsızı
Orijinal İsmi : The Book Thief
Yönetmen: Brian Percival
Senaryo: Michael Petroni
Yapımcı: Karen Rosenfelt
Oyuncular: Geoffrey Rush, Emily Watson , Sophie Nelisse, Nico Liersch
Tür : Dram , Savaş
Yapımı : 2013  
Süre: 125dk
Kitap Hırsızı Film Konusu
2005′de yayınlanan Markus Zusak’ın ikinci dünya savaşı sırasında Liesel adındaki ufak bir kızın yaşadıklarını bilindik ikinci dünya savaşı filmleri çerçevesinin dışında aktarmış. Savaşın günlük yaşantılara etkilerinin dışında ufak bir kız çocuğunun üzerinden kurgulanıyor. Liesel savaşın başladığı sıralarda Almanya’da dokuzlu yaşlarındayken bir aile tarafından manevi kızları olarak alınır. Ailesini çok seven ve onların evlerine aldığı sığınmacı Max sayesinde okumayı öğrenir. Bu sayede ise kitaplarla arasında sıkı bir bağ kurar. Etraflarında her türlü trajedi, heyecan ve savaşın hayatlarına soktuğu bütün kötülükler, onların kelimeler ve kitaplarla oluşturduğu hayal dünyası sayesinde aşılabilir…


Ben Derim Ki....

Kitabını okumadan filmini izlemek kısmet oldu. İçinde kitap konusu geçen her kitabı ve filmi izlerim o nedenle kitabı ilk baskısı 2012 diye hatırlıyorum ve bir yıl sonra filmi çekilmiş. Kitabını okumadığım için senaryo ne kadar kitaba bağlı kalmış o konuda fikir yürütemeyeceğim. Eğer bir kitabın filmi yapıldıysa okumuşsam izlerim fakat önce filmi izlemişsem kitabı okuyamıyorum. Sizde durumlar böyle mi ????


Film Almanya’da geçiyor 1938-1941 yılları arasında savaş zamanını ve yaşayan ailelerin dramını gözler önüne seriyor. Konu ve aktarımı çok iyi . Liesel evlatlık verildiği ailenin yanında evin erkeği baba dediği adamdan ve daha sonra evlerine sığınan Markstan okuma öğreniyor. Savaşın getirisi öfkeyi , yoksulluğu, çaresizliği kitaplara sığınarak soyutlamaya çalışıyor kendisinden. Burda Nazilerin zulüm yapan değil tersi evi yurdu bombalanan Almanlar tarafından ele elınmış. Sadece filmin içinde yer yer Almancanın da olduğu replikler tam çevrilmemiş. Böyle olunca biraz kopukluk oluyor.

Filmde Liesel ve sınıf arkadaşı ayrıca komşusu  Rudy'nin dostlukları gözlerimi doldurdu.

Ama yine de seyredilmeye değer bir film, tavsiye ederim.

FİLMİN OYUNCULARI

haYELDAmlası

12 Yorumlar

 1. Önce kitabını mı okusam yoksa filmini mi izlesem acaba? Bilemedim şimdi. Emeğinize sağlık...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence kitabını okuyun orijinal metin o sonuçta filmini sonra izlersiniz ;)

   Sil
 2. Kitabından çok etkilenmiştim. Filmini kitap kadar beğenmesem de güzeldi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Filmini izledikten sonra kitabını okumak istemedim genelde sıralamam tam tersidir. Peki çok farklı yerler var mı ?

   Sil
  2. Aslında filmin işlenişini tam olarak hatırlamıyorum çünkü üzerinden baya zaman geçti ve o süreçte pek çok şey izledim. Ama çok belirgin farklar olmamakla birlikte -çünkü olsa hatırlardım- kitaptaki üslup bile filmi ikiye katlar diye düşünüyorum. Kitabın anlatıcısı Azrail'di çünkü. Bir de önce kitabını okuduğum için kitaptan çok daha fazla etkilenmiştim.

   Sil
 3. Ben kitabını okuyanlardanım. Kitabı çok güzeldi, çok beğenmiştim. filmini de tatil bitmeden izlemeyi düşünüyorum.

  Çoğunlukla önce kitabı okur sonra filmi izlerim ama eğer filmi önce izlemiş ve çok beğenmişsem kitabını da okuyorum. Çoğunlukla da kitabı filminden güzel oluyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim de tercihim ilk kitabını okumaktan yanadır ama bu defa böyle denk geldi. Filmini izlediğin zaman kitap ve senaryo arasındaki farkları bekliyorum senden o zaman 😉

   Sil
 4. Ilginc bir filme benziyor izleyeyim ben de 😊

  YanıtlaSil
 5. Ağır ilerliyor ama ben çok beğendim :) hayatı sessize al ve izle

  YanıtlaSil
 6. İlk kitap mı film mi desen benim de cevabım kitap olur.Film güzel olsa da kitap tadını vermiyor çoğu kez..

  YanıtlaSil