Merhabalar, 

Bugün size yazılı ve görsel yayından bir süredir takip ettiğim, araştırdığım bir üründen bahsetmek istiyorum. Özellikle kış aylarında çocuklarımız başta  olmak üzere bağışıklık sistemi düşük olan, hastalık etkeniyle karşılaştığında yenik düşen ( beslenme ve çevre faktörlü de olsa ) kişiler için çok faydalı olduğunu düşündüğüm bir ürün bu. İlk defa bir haftasonu programında projenin başı ve markalaşmasını sağlayan Gıda Yüksek Mühendisi Aslı Elif Tanuğur Samancı'dan dinlemiştim. Propolis, faydaları, ürünlerin hazırlanma aşamaları,dikkat edilen hususlar,kimlerin kullanabileceği v.s. konularında ulusal ve uluslararası birçok ödül almış olan bu ürün o zaman dikkatimi çekti. Sonrasında basında çıkan haberleri takip ettim, web sitelerini inceledim. Ve ürüne güvendim denemek istedim. Damla , ballı karışımlar, ballar gibi değişik versiyonları var. Çocukların da rahatlıkla tüketebilecek formlar geliştirmişler. Ben öncelikle suda eçözünebiir damlasını aldım oğluma kullanmak için. Bugün elime ulaştı bu bir "İLAÇ" değil, bir gıda takviyesi sevgili dostlar. Yetişkinler ve çocuklar da " eğer yüksek allerji riski taşımıyorsa " rahatlıkla kullanabilecekleri bir ürün. Web sitelerinde tüm ürün formlarına, kullanım şekillerine, faydalarına,hatta ve hatta tariflere bile yer verilmiş. Şimdilik benim aldığım ürün su, süt, meyve suyuna damlatılarak tüketilebilecek bir form. Henüz elime geçti akşam oğluma kullanmaya başlayacağım. Yetişkin ve çocuk dozları farklı . Ben sipariş vermeden önce kafamdaki tüm sorulara cevap aldım , rahatlıkla bu arada her mecradan ulaşıp sağlıklı müşteri hizmeti alabiliyorsunuz. Bir husus gözüme çarpmıştı ; O da ilk kullanım öncesi allerji testi yapmak için damladan 2 damla bilek içine damlatıp 5-10 dakika beklemek ve ciltte kızarıklık , kaşıntı vs. gibi reaksiyon olmazsa rahatlıkla kullanılabileceği idi. Öncelikle oğlum okuldan gelince bu testi yapıp başlayacağım. İlerleyen günlerde sonuçlarla ilgili de sizleri bilgilendiririm. Aşağıda ürünlere ulaşabileceğiniz ve inceleyebileceğiniz web sitesinin linkini , aldığı bazı ödülleri ve basında çıkan haberleri paylaşıyor olacağım. Daha geniş bilgiye web sitesinden ulaşabilirsiniz. Bu arada ben online satın aldım ama bazı eczane ve marketlerde de satışı mevcut listeye de yine web sayfasından ulaşabilirsiniz. 

Bu arada dünkü Çağla İle Yeni Bir Gün programında Elif hanım konuktu ve ürününü anlattı ben izleyemedim ama kayıt ettim programı bir ara bakacağım sizler de programa internetten kayıtlardan ulaşabilirsiniz.

Tadına baktım evet acı bir tat bırakıyor dilde yetişkinler tolere edebilir ama çocuklara da verilebilecek birçok şekli olduğundan yukarıda da bahsettim ;)

Sağlıklı günler dilerim. 
Tüm detaylı bilgilere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.beeo.com.tr/
Propolis nedir? ***

Propolis arıların bitkilerin yaprak, sap ve tomurcuklarından topladıkları çok güçlü antioksidan ve antimikrobiyal etkilere sahip tamamen doğal bir arı ürünüdür. Arılar tarafından, kovandaki mikropları yok etmek ve kovanın sterilizasyonu için kullanılır. Propolis kovanda hangi görevi görüyorsa, -doğru işlendiği takdirde- insan vücudunda da aynı etkileri gösterir. Virüs ve bakterileri yok ederek vücudun hastalıklarla savaşmasına yardımcı olur. Çocuklar kreş, okul vb. kalabalık ortamlarda maruz kaldığı mikroplardan dolayı sık sık hasta olurlar. Propolis düzenli tüketildiğinde bağışıklığı güçlendirerek hastalanma sıklığının azalmasına yardımcı olur. Buna bağlı olarak antibiyotik kullanımını da azaltır.

Propolisin antioksidan etkisi nar suyu ile karşılaştırdığında, nar suyundan tam 80 kat daha güçlü antioksidan etkiye sahip olduğu bilimsel olarak ortaya konulmuştur. Propolis hem yetişkinler hem de çocuklar tarafından rahatlıkla tüketilebilir. Alerjen sınıfında bir ürün değildir. Bal tüketebiliyorsanız propolis tüketmenizde de herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Bunun yanı sıra, propolisin solunum sistemi rahatsızlıklarında, ağızda çıkan yaralar, aftlar, uçuklarda, mide bağırsak rahatsızlıklarında kullanım alanının bulunduğu ve kansere karşı etkilerinin olduğu yapılan bilimsel çalışmalar ile gösterilmiştir. Ayrıca, yapılan bilimsel çalışmalarda propolisin vücutta sağlıklı ve canlı hücre sayısını arttırdığı da ortaya konulmuştur.

İçeriğinin önemli bir bölümünü flavonoitlerin oluşturduğu propolisin bileşiminde, polifenoller, fenolik asitler ve bunların esterleri, terpenler, steroitler, B1, B2, C ve E vitaminleri, mineraller ve aminoasitler yer alır. Propolis yani "arı tutkalı ya da arı reçinesi" sağlık açısından oldukça güçlü bir balsamdır. Hatta yapılan araştırmalar kanser karşıtı özellikleri olduğunu gösteriyor. 


Arı sütü nedir?


Arı sütü ise, yine arılar tarafından üretilen, propolis ve baldan tamamen farklı bir arı ürünüdür. Arı sütü anne sütü gibi aslında… Arılar bu ürünü, yavru arıları beslemek için kendi vücutlarından salgılar. Arı sütü aynı zamanda kovandaki kraliçe arının yaşam boyu kullandığı besin maddesidir. Kovandaki işçi arılar yalnızca 45 gün yaşarken; hayatı boyunca arı sütü ile beslenen kraliçe arı 5-7 yıl arası yaşayabilmektedir. Buradan arı sütünün etkilerini çıkarmak mümkün… Arı sütü, doğal bir enerji ve zindelik kaynağı gibi düşünülebilir. Yapılan bilimsel çalışmalarda düzenli arı sütü tüketiminin çocuklarda bedensel ve zihinsel gelişmeyi desteklediği, beyin aktivitesini geliştirici etkilerinin bulunduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca, düzenli arı sütü tüketiminin ciltte kolajen sentezini arttırdığı, bunun yanı sıra kadınlarda yumurta sayısı, erkeklerde de sperm kalitesini arttırarak doğurganlık üzerine etkilerinin bulunduğu yapılan bilimsel çalışmalar ile kanıtlanmıştır. Arı sütü, performans ve zindeliği arttırarak gün içerisinde kendinizi daha enerjik hissetmenize yardımcı olur. Özellikle, spor öncesi kullanıldığında etkilerini bizzat kendiniz gözlemleyebilirsiniz… 

 

Ham bal nedir?


Ham bal ise, kovandan çıktığı haliyle tüketime sunulan doğal baldır; pastörize ve filtre edilmemiştir. Pastörizasyon, yani yüksek sıcaklıklara ısıtma işlemi, aslında bal için gerekli bir işlem değil. Yapılmasının sebebi ise balın kristalleşmesini önlemek. Halbuki balın kristalleşmesi son derece doğaldır ve önlenmesine gerek yoktur. Pastörizasyon balın içerisindeki bazı enzimlerin ve fenolik ve flavonoid yapıdaki bazı değerli bileşenlerin azalmasına neden olur; filtrasyon ise balın içerisindeki polenlerin azalmasına neden olur. Ham bal, pastörize ve filtre edilmediğinden besin içeriği tüm doğallığıyla korunur. Ham bal, bu haliyle antibakteriyel aktivite gösterir.  Burada bir noktanın altını çizmek gerekiyor. Ham bal, yüksek sıcaklıklara ısıtılmadığından ve polenleri filtre edilmediğinden doğal olarak kristalleşme görülebilir. Balın kristalleşmesi tamamen doğal bir olaydır. Kristalleşmiş balın tüketilmesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Propolis, arı sütü ve ham bal nasıl tüketilmelidir? 


Propolis damla suda çözünür özellikte değildir. Bu yüzden, bal, yoğurt, pekmez veya bir parça ekmeğin üzerine damlatılarak tüketilmesi tavsiye ediliyor. Bu ürünün özellikle kulak burun boğaz, bademcik iltihabı, mevsimsel alerji, ağız yaraları vb. durumlarda kullanımı daha etkili oluyor. Suda çözünür özelliği varsa bu özelliğinden dolayı doğrudan su, süt, meyve suyu vb. içeceklere damlatılarak tüketilebilir. Propolis kovanı nasıl koruyorsa; ürün içerisine girdiğinde de ürünü koruyor. Raf ömrü boyunca ürünlerin bozulmadan kalmasını sağlayan madde; propolis. Kahvaltılarda, öğün aralarında çocuğunuza dilediği kadar bu ürünlerden verebilirsiniz, siz kendiniz de tüketebilirsiniz. 

Propolis kaç yaşından itibaren kullanılabilir?


Propolis ham halde tüketilebilir mi?
Propolis ham halde tüketilebilir özellikte değildir. Ham propolisi vücudumuz yalnızca %2 oranında sindirebilmektedir. Propolisin insan tüketimine uygun hale getirilmesi için mutlaka ekstrakte edilmesi yani özütlenmesi gereklidir. Özütleme işleminde propolisin içerisindeki balmumu vb. safsızlıklar uzaklaştırılarak propolise antioksidan, antibakteriyel vb. özellikleri kazandıran yararlı bileşenler ekstrakte edilir. Bu özütleme işleminin mutlaka uzmanlar tarafından uygun koşullarda yapılması gereklidir.
Propolisi ne sıklıkla kullanmalıyız?
Propolisin yaz kış düzenli kullanımı tavsiye edilmektedir. Yaz aylarında da havuzdan gelebilecek mikroplar ve klimadan kaynaklanabilecek rahatsızlıklara karşı bağışıklığımızı güçlü tutmamız gerekiyor. Her gün düzenli olarak, yetişkinlerin günde 20 damla, çocukların ise 10 damla tüketmesi tavsiye edilmektedir.

Propolis kaç yaşından itibaren kullanılabilir?
6. aydan itibaren günde 1 damla ile vermeye başlayabilirsiniz. 6.aydan itibaren her ay 1 damla arttırarak kullanmaya devam edebilirsiniz. Alerjisi olup olmadığını anlamak için bileğinin iç kısmına bir damla damlatıp, 15 dakika bekleyin, herhangi bir kızarıklık, kaşıntı, tahriş vb. belirtiler yoksa kullanmaya devam edebilirsiniz.

Bilinen zararı ya da yan etkileri var mıdır?
Bala alerjisi olmayan herkes bu ürünleri rahatlıkla tüketebilir. Propolis ve arı sütü alerjen sınıfında ürünler değildir. Yüksek alerji riski taşıyan bireyler için alerji testi önerilmektedir.

Propolisin kanser türleri üzerindeki etkileri

 

Propolisin farklı kanser türleri üzerinde apoptosik (öldürücü) etki yaptığı birçok tıbbi yayında ortaya konuldu. İTÜ Arı Teknokent firması Bee'o propolis markasının kurucularından Aslı Elif Tanuğur'un koordine ettiği projede, İTÜ Gıda Mühendisliği Bölümü ve İstanbul Deneysel Tıp Araştırma Enstitüsü; Brezilya, Çin, Arjantin ve Türkiye'de üretilen propolislerin meme kanseri üzerine etkilerini araştırdı.

Çalışmanın sonucunda, Türkiye'de üretilen propolis kanser hücrelerini yok ederken sağlıklı hücrelere hiçbir zarar vermedi. Böylece propolisin meme kanseri hücreleri üzerindeki etkisi kanıtlanmış oldu. Bu sonuç propolisin kanser tedavisinde kullanımının son derece önemli olduğunu ortaya koydu. 

Propolisin yapısında yaklaşık 300 adet aktif bileşen bulunuyor ve bu bileşenler, kanserle şu şekilde mücadele ediyorlar.

· Kanser hücrelerini besleyen yeni kan damarlarının gelişimini engelliyorlar.
· Kanserin bir organdan diğerine yayılmasını önlüyorlar.
· Kanser hücre bölünmesini durduruyorlar.
· Programlı hücre ölümlerini azaltıyorlar.  
Ayrıca propolis, kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi ilaçlarındaki zehrin yan etkilerini hafifletiyor. 
San Diego Üniversitesi Biyoenformatik ve Tıbbi Bilişim Araştırma Merkezi'nden Dr. Seema Patel, arı reçinesi ve kanser literatürü üzerine kapsamlı bir inceleme yürüttü. 
Ve laboratuvar çalışmaları ve hayvanlar üzerinde yapılan deneyler sonucu, propolisin şu kanser türleri üzerinde etkili olduğunu gördü:

· Beyin kanseri
· Pankreas kanseri
· Baş ve boyun kanseri
· Böbrek ve mesane kanseri
· Cilt kanseri
· Prostat kanseri
· Meme kanseri
· Kolon kanseri
· Karaciğer kanseri
· Kan kanseri


***hthayat habertürk com sitesinden alınmıştır.

HAYELDAMLASI


27 Yorumlar

 1. Ne güzel faydalıymış, havalar soğumaya başlıyorken hastalıklara karşı ilaç :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kesinlikle ben eylül ayında başladım balık yağı, çinko,vitaminler derken bunu keşfettim bakalım iyi geleceğine inanıyorum :)

   Sil
 2. Değerli paylaşımın için teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 3. hey şimdi şu anda melcide yorumunu gördüm o anda geldin bloguma yorum yaptın yaaaa oleey ne tesadüf amaaa :) propolis içtim ya faydalıymış :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tevafuk olmuş 😃🙋 ben de yeni keşfettim ürünü bugün başladım kullanmaya. Ve olumlu yorumlar aldı. Şu anda ig hesabıma gelen yorumlar da kullanıp memnun kaldıklarını ifade esen çok kişi var

   Sil
 4. Cok faydalari var maalesef henüz deneyemedim aslinda cocuklara vermeli okul zamani 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle alıp kullanmaya başlamadan önce çok araştırdım ve doğru bir karar verdiğimi düşünüyorum. Hep dönüşler olumlu çünkü

   Sil
 5. Web sitelerini bir inceleyeyim ben,ilgimi çekti..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Daha detaylı bilgiler , videolar hersey sitede mevcut 👍🏻

   Sil
 6. Çok lezzetli değiller ancak kesinlikle işe yarıyorlar ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikle ben tattım zaten oğluma vermeden önce. Meyve suyu ve sütle verdim. En çok sütle içmeyi sevdi.

   Sil
 7. Harika bi bilgi bu benim için kış aylarını zorlu geçiren ben hemen bakıyorum sitesine bu faydalı post için teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim alerjik bünyeye sahip değilsen birçok formları var yetişkinler de kullanabiliyor.

   Sil
 8. Çok bilgilendirici bir yazı olmuş canım . Ürün çok güzelmiş :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sağol Nilüfercim ben bile kullanmayı düşünüyorum :)

   Sil
 9. Çok severim beeo ürünlerini. iade -i ziyarete geldim takibe de aldım. Keyifli bloglamalar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Alınca ilk ben denedim :) ben düzenli kullanmayı bile düşünebilirim :) Teşekkürler , huzurlu geceler :)

   Sil
 10. Hic kullanmadim ama oldukca yararli💖

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok araştırdım yorumlar olumlu yönde. Yetişkinler de kullanabiliyor ;)

   Sil
 11. propolis almak istiyorum ben de inceleyeceğim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben memnun kaldım kısa bir süre olmasına rağmen. İnstagram sayfalarından blog sayfalarından videolardan ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

   Sil
 12. elinize sağlık güzel bir blog, güzel bir paylaşım.
  www.tamirediyorum.net

  YanıtlaSil
 13. Tadını sevmesem de boğaz spreyi çok işe yarıyor ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef oğluma vermeden ilk ben denedim direkt ,evet oldukça acı ama faydalarını düşününce o bile tatlı geliyor insana :)

   Sil
 14. propelis muhteşem bir şey.doğanın bize verdiği mucizevi ürünlerden biri.babam 40 yıldır annem 10 yıldır kullanıyor.ben ise son 5 yıldır.annemin kanseri yenmede en büyük silahı oldu,babamın ise fibrokistlerinin büyüme ve çoğalmasına engel oldu.bana gelince migren sorunum yüzde seksen kayboldu.tırnaklarımda kırılma soyulma sorunlarım gitti.en önemlisi verdiği enerji ve bağışıklık sistemini güçlendirmesi.ayrıca rahimdeki miyomları eritti.böbrek fonksiyonlarımda düzelme ve mide sorunlarımda azalma oldu.daha ne olsun :)

  YanıtlaSil