PROFESÖR VE HİZMETÇİ

YOKO OGAWA

ÇEVİRMEN : PINAR DEMİRCAN

PEGASUS YAYINLARI

200 SAYFA

ROMAN


İnsanın içini ısıtan, duygusal ve harika dersler veren bir roman okudum. Sevgili kitap dostum Reyhan sayesinde aldığım ve okuduğum bir kitaptı. İyi ki okudum dediğim romanlardan oldu.

Yazarın okuduğum ilk romanıydı; hem konu açısından  hem de okuyucuya vermek istediği nasihatler açısından doyurucu oldu. Zaman zaman okurken yavaşlama hissettim o da çoğu yerde matematiksel formüllere ve konulara geniş yer vermesindendi. Bunun dışında akıcıydı anlatım , merak ettirdi  ve özellikle sonu nasıl bitecek diye bekledim açıkçası. Onun da nedenini birazdan kısaca konusundan bahsedeceğim ondan çok görmüyorum .


220 ve 284'ün dost sayılar olduğunu biliyor muydunuz? Ben bilmiyordum ve öğrendim 
. Asal sayılar, doğal sayılar, karekök v.s. gibi matematiğe ait birçok terim var.

Bu arada bu kitabın sinema filmi de çekilmiş. Şimdi onu araştırıyorum ve en kısa zamanda izleyip buradan sizlerle de paylaşacağım.


KİTABIN KONUSU  VE İÇ KAPAK YAZISI , YORUMLAR

Japonya'nın en çok övgü toplayan yazarlarından Yoko Ogawa'dan içleri ısıtan, duygusal bir roman… Zeki bir matematikçi olan Profesör, yıllar önce ciddi bir trafik kazası geçirir. Bu yüzden kısa süreli belleği sadece son seksen dakikayı kaydedebilir. Profesör, ona bakmakla yükümlü genç bir bakıcı ve küçük oğlundan başka hiç kimseyle iletişim kuramamaktadır. Seksen dakikadan öncesini hatırlayamayan Profesör her sabah bakıcısıyla yeniden tanışır ve her seferinde aralarında naif bir ilişki filizlenir. 

Profesör kahvaltıda ne yediğini hatırlamıyor olsa da söz konusu matematiksel denklemler olduğunda beyni mucizevî bir şekilde çalışmaktadır. Bu denklemler Profesör'ün Kök ismini verdiği, bakıcının on yaşındaki oğlu ile kadına şiirsel ve korunaklı bir dünyanın kapılarını açmaktadır. Bu sıra dışı evde, üç kayıp ruh arasında soyut sayılardan daha da gizemli bir duygusal bağ kurulur.Sayıların sihirli dünyasının karakterlerin trajedileriyle kesiştiği bu roman, farklı bir tat sunmakla kalmayıp bizlere büyük yalnızlıkların büyük umutlara gebe dünyasından güzel ve dokunaklı bir parça sunuyor. 

"Son derece özgün. Çok sevimli. Bir o kadar da dokunaklı." 
-Paul Auster-

"Yoko Ogawa insan psikolojisinin en ince noktalarını, zarif ve dokunaklı anlatımıyla ifade ediyor." 
-Kenzaburö  Öe-

"Profesör ve Hizmetçi başından sonuna mükemmel bir roman… Kazuo Ishiguro ve Kenzabur? ?e'nin romanlarındaki sıcaklığı ve bağı, Haruki Murakami'nin mizahını bu kitapta bulabilirsiniz. Üç hayat, bir üçgenin köşeleri gibi birbirine bağlanıyor. "
-Susan Salter Reynolds-

"Ogawa'nın kurgusu, sizi olduğunuzdan daha eğlenceli gösteren bir ayna gibi… Alışılagelmiş cevapları eğip büküyor, sonra yan yana diziyor. Haruki Murakami gibi, bir kültürün hikâyesini hedef alıyor ve sonra bunu sizin zihninize kancalıyor. Halüsinasyon gibi, iğneli ve merak uyandıran anlatımı aklınıza takılıp kalacak. "
- The Washington Post Book World -

"Bu tatlı, melankolik roman mükemmel olmayanın özündeki güzelliği çekip çıkaran Japon estetiğini yansıtıyor…" 
-Amanda Heller-
(Tanıtım Bülteninden)KİTAPTAN ALINTI


“Matematik probleminin müzik gibi bir ritmi vardır. Eğer ritmi yakalayabilirsen problemin bütününü görmüş olur ve tuzaklardan kurtularak sonuca daha kolay ulaşabilirsin."Yoko Ogawa kimdir? *

Aslında Türkiye Japon Yazar Yoko Ogawa’nın adını ilk kez 2005’te vizyonda olan Türkçe adı Esrarengiz Sevgili  “The Ringfinger (Yüzük Parmağı)” adlı filmin  uyarlandığı romanla duydu.  Yoko Ogawa 1962 yılında Okayama’da doğdu. Waseda Universitesi Edebiyat Fakültesi’nden mezundur ama kitabı da okuyunca esas Yoko Ogawa’nın bir matematik dehası olduğunu anlayacaksınız. 1988’den beri yazmış olduğu 20’den fazla romanı 12 civarında hikayesi bulunmaktadır. Yazarın Japonya’da basılan birçok kitabı vardır bunlardan bazıları Japonca adlarının Türkçe karşılıklarıyla aşağıdaki gibidir :

Mükemmel Hastane Odası (1989), Çay Soğuk Olmayacak (1990), Hamile Takvimi (1991), Kenar Sevgisi (1991), Şeker Zamanlar(1991), Angelina(1993), Otel Iris (1996), Buz Kokusu (1998 ,bu kitap Profesör ve Hizmetçi’den hemen sonra Türkçe’ye çevirdiğim kitaptır dolayısıyla o da  2008’den beri okuyucularla buluşmayı  bekliyor) , Göz Kapağı (2001) , Profesörün Aşık olduğu Formül (2003,  Türkçesi2014 Pegasus Yayınevi, eser Japonca olarak sinemaya da uyarlanmıştır ) , Unutulup Bulunan Masallar (2006), Küçük Kuş (2012), Onlar Her zaman Herhangi Bir Yere (2013).

Yazar hakkında geniş bilgiye ulaşmak isterseniz →→→
  https://issuu.com/japonsinemasi/docs/japon_sinema_e-dergisi_say___7    

  linkine tıklayarak e-dergi den okuyabilirsiniz.
*Yazar hakkındaki bilgi yesilgazete.org’ tan alınmıştır.

haYELDAmlası

14 Yorumlar

 1. Çok ilginç bir kitap. Filmini bulup umarım izleyebilirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de sıcağı sıcağına izlemek istiyorum karşılaştırma yapabilmek açısından ;)

   Sil
 2. Film yorumlarını da merakla bekliyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. haftasonu izledim ama henüz yorum giremedim :)

   Sil
 3. Yazıyı okuyunca daha da merak ettim şu an kitabı ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Karar verirsen önce kitabını oku sonra filmi izle ,haftasonu izledim yorum gireceğim en kısa zamanda :)

   Sil
 4. Matematiği çok severim bu kadar güzel yanı varsa kitabın kesinlikle not ediyorum cok tesekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben matematiği sevmediğim halde okurken kanım ısındı diyebilirim :)

   Sil
 5. Ilginc bir konu not alayim. Tesekkürler paylasim icin 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Anlatım da akıcı zaman zaman kısa süreli durağan yerler olsa da ben severek okudum :)

   Sil
 6. heey saool, bilmiyodum bunuuu, evet filmi de varmış, hakase no aishita sushiki adııı, 2006 filmisiii :)

  https://www.politikfilm.org/film/131-hakase-no-aishita-sshiki-2006-filmi-izle.html

  bak film burdaaaa, izlicem ben daaaa holeeey. son iki yazın süferdiiiii ayoool :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet var haftasonu ben izledim ama henüz yorum girmedim seviyorum ben uzakdoğu insanının sakin, naif hallerini :)

   Sil
  2. ben daaa. zen düşüncesi özellikle. vee şunu izleseneee, noluur, derler yaa, hayatımın filmi işteğğğğ :) kim ki duk-mevsimler :)

   Sil
 7. Matematikten hiç hoşlanmıyorum ama kitabı okuyacağım çok ilginç bir konusu var tanıtım yazısı için teşekkürler :)

  YanıtlaSil