Bu sene de birkaç ay öncesinden heyecanla beklemeye başladığım , geri sayımı başlattığım bir etkinlikti CNR Kitap Fuarı. Açılışının ikinci günü 10 Mart tarihinde gittim. Pazar günü olmasına rağmen çok tenhaydı. Önceki senelerle karşılaştırınca bir hayli hayalkırıklığına uğradım. Hafta içi gibi sakindi koridorlar. 6 ve 7. Hall'de açılmıştı bu sene, fuar ve yayınevi katılım sayısı beklenenden azdı. Gözlerim birçok yayınevini aradı Altın Kitaplar, Yitik Ülke, Can Yayınları, Kanes Yayınları, Epsilon Yayınları, İnkılap Kitabevi, Remzi Kitabevi.... ilk anda aklıma gelenler bunlar ama yoktular.  

Sanki ilk yılı gibi geldi o denli özensiz ve hazırlıksızdılar. Mesela ikinci günü olmasına rağmen etkinliklerin gün ve saatleri ile yayınevlerinin konumlarını gösteren broşür basılmamıştı. Yetkili kimse bulamadım doğru dürüst bilgi almak için. Sadece hall girişlerinde bir de ilk kapı girişinde yazılmış, fotoğrafını çekmem söylendi, o kadarını ben de akıl edebiliyorken gereksiz bir öneriydi bana göre. Ben broşürü elime alıp öncelikle gezmeye başlamadan önce otururum bir kenarda , hangi yayınevine uğrayacağım, nereden başlayacağım, çizer boyar bir plan çıkarır sonra başlarım gezmeye. Tabii hal böyle olunca zevk vermedi.

İkincisi ise bu sene 6 yıl sonra ilk defa girişleri ücretli yapmış olmaları. Buna çok şaşırdım mesela. 5 TL. online bilet alırsanız 4 TL. Şimdi ne alaka? Giden zaten mutlaka kitap almaya gidiyor eli boş çıkacak değil ya. Sırf bu nedenle TÜYAP'a kızarken , her yerde bu uygulamanın kaldırılmasını yazarken şimdi CNR da dahil oldu. Normalde 3-4 kere giderdim kapanmadan ama bu sene öyle olmayacak anlaşılan. 

Kitaplar da aman aman indirimler yok. Ama kimi standlarda 5 - 10 TL. ye kitap ta bulabiliyorsunuz elbette ama size hitap eder mi ,sırf ucuz diye de kitap almak bana göre israf. 

Sahaflar azdı ,personel yetersiz. Sorduklarıma cevap alamazken ben aradığımı kendim buluyor ya da bulamıyordum. 

Ama en güzeli aslen pazar günü kalkıp oraya gitmemin nedeni Psikolog Adalet Bağdu'nun söyleşisine katılmak içindi. Çok keyifli bir saat geçti ve anlamadım ne zaman başladı ne zaman bitti. 
Kitabını da alıp imzalattım. Ve yeni çıkacak kitabını da dört gözle bekliyorum. Psikoloji konulu yazılar çok ilgimi çeker. Özellikle gerçek hayattan kesitler taşıyorsa ve psikoterapi öykülerinden oluşuyorsa elbette buradaki kimlikler değiştirilerek veriliyor. Sizin de ilgi alanınıza giriyorsa yazarın kitaplarına AKİS yayınlarından ulaşabilirsiniz. 
Ve instagram hesaplarından da takip edebilirsiniz 👉 @adaletbagdu


Eveeet neler aldım geçelim mi kitaplara , elbette geniş yorumları kitapları  okudukça bloga yazacağım. 😉
18 Mart Çanakkale Ünv. öğrencileri çok güzel bir proje içindeler. Doğa ve çevre bilincini oluşturmak adına adınıza bir fidan dikiyorlar, gönlünüzden kopan bir bağış karşılığında . ben de oğlumun adına tercih ettim. Dikili bir ağacı olsun bu hayatta diye ve her nefes alışımızda bunu hissedebilelim diye. 
Daha geniş ayrıntı için vereceğim linki inceleyebilirsiniz 👉https://www.yesilgelecekplatformu.org/
Belgemizi de aldık ve iki küçük tohumu da saksımıza ektik 😉


İşte beni CNR a götüren kitap . Psikolog Adalet Bağdu'nun KUŞAKLAR MÜZESİ başucu kitabım olacağa benzer . İlk sayfalara göz attım bile çoktan.Akis Kitapla aynı standta bulunuyordu AZ Kitap . Ve görmüş olduğunuz kitabın yazarı da Rahim Türk bizi çok güzel sohbetiyle karşıladı. Üçüncü Dünya Savaşı adlı romanı, bir kurgu romanı. Herkes dünyaya dair kitaplar, filmler ortaya koyarken kurgusal olarak savaşlara dair ben de yazayım demiş meraktan aldım bakalım nasıl olacak ? Bu kitabı da oğlumun adına imzalattım. O da bir-iki seneye kadar okur.  


Bu çok özel çifte dair kitabı görünce almadan edemedim. Turgut Uyar'ın şiirlerini çok severim. Eşi Tomris Uyar'ın ise son dönemde öykücülüğü üzerine yazılan yazıları okuduktan sonra bu fuardan almaya karar vermişken öncesinde bu kitabın önüme çıkması tesadüf değildir diye düşünüp aldım hemen. Yazar her iki edebiyatçıya da geniş birer bölüm vererek anlatmış.  


Ve bu güzellikler de Tomris Uyar'ın öykü kitapları. Yapı Kredi Yayınları standında sizleri bekliyor.


Son dönemde ilgimi çeken bir başka konu , kronik rahatsızlığımdan dolayı düzenlemeye çalıştığım beslenme şekli ile alakalı ,bana faydalı olacak bilgileirn olduğuna inandığım  Fitoterapi Uzm.Dr. Ümit Aktaş'ın Mutluluk Kürleri 2 adlı kitabı. Birinciyi geçen sene fuardan almıştım. Bu kitabı da çıkar çıkmaz bekletmeden almak istedim. TV'de söyleşilerine denk geldiğim zaman hiç kaçırmıyorum. HAYELDAMLASI KİTAPLIĞI

36 Yorumlar

 1. Ne güzel kitaplar seçmişsin. Keyifli okumalar dilerim. Daha önce Adalet Bağdu'yu okumamıştım. İlgimi çekti. Fuarla ilgili tespitlerin düşündürücü olmuş. Emeğine, yüreğine sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Ben de Adalet hanım ile ilk defa bu fuar sayesinde tanıstım ,sohbeti de çok hoş. İyi ki tanıdım dediğim insanlardan oldu.

   Sil
 2. oooo maşallah maşallah yaa gidemedim beeeen :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çok fazla bir şey kaybetmedin, üzülme ;) ben çoğu kitabı almadım çünkü istediğim yayınevlerinin çoğu yoktu ya da istediğim yazarların kitapları. O nedenle internetten alacağım kalanları daha uyguna geliyor hatta .

   Sil
 3. Keyifli okumalar Yeldacım çok güzel kitaplar seçmişsin 😊 fuarda bir takım sorunlar olması hoş olmamış inşallah tekrar olmaz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Seneye bakacağız artık ama tadı tuzu pek yoktu önceki yıllara göre

   Sil
 4. Ne güzel kitaplar almissin canim. Keyifle oku 😊

  YanıtlaSil
 5. O ilgisizlik İzmir fuarlarında da oluyor. Sanırım genel bir şey. Halbuki amaca uygun insanlar seçilse ne güzel olurdu. Adı üstünde 'kitap fuarı.' Neyse, çok güzel kitaplar almışsınız. Tomris Uyar kitaplarını ben de merak ediyorum. İyi okumalar dilerim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle :) Ben de deneyim olsun diye iki sene önce Tüyap fuarında görev aldım ama konusmaktan çenem ağrıyordu akşamları :)))

   Sil
 6. Kitaplarla ilgili etkinlikleri çok seviyorum. Çok teşekkürler bu güzel yazı için.

  YanıtlaSil
 7. Bu aradan sizi bloguma da beklerim Yelda Hanım.

  YanıtlaSil
 8. Ümit Aktaş'ın kitabını özellikle merak ediyorum.Okuduğunuzda yorumlarsanız,mutlu olurum :)

  YanıtlaSil
 9. Kitap fuarlarını severim oranın havasını solumak bile güzel ama hem girişin ücretli olması hem de aman aman bir indirim olmaması yüzünden cazibesini kaybetti benim için..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hem de çoğu yayınevi yoktu bu sene internetten almak daha uygundu karşılaştırdığımda

   Sil
  2. İşin mali kısmında haklısın.Fuara gidiş dönüş,giriş,indirimsiz kitaplar derken ..benim için de online alışveriş daha cazibeli şu sıralar..

   Sil
 10. mutluluk kürleri kitabını merak ediyorum bende denk gelirsem alacağım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beslenme üzerine rehber bir kitap ikincisi bu birinci kitap ta var. üstelik tarif kısmı da var

   Sil
 11. Harika Kitaplar seçmişsin. Mutluluk kürlerini merak ettim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim detaylı inceleyip paylaşacağım

   Sil
 12. Harikasın . Kitaplar ayrı bir dünya benim için de. Fuardan aldığın kitapları güle güle oku canım 🤗

  YanıtlaSil
 13. Dikili ağaç projesi çok güzelmiş, güzel kitapları da keyifle okuyun :)

  YanıtlaSil
 14. Bazi yayinevlerinin olmamasina uzuldum burdada acilan fuarlara gittimmi yok cogu ne kotu ama gayet kaliteli cevirilerle kitap basan yayinevleridir aslinda:((

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de çok üzüldüm ve internetten almak daha mantıklı geliyor bana

   Sil
 15. Ben de çok üzüldüm her sene 3-4 kere giderdim ama bu sene bir kez gittim :(

  YanıtlaSil
 16. iyi geceleer, geçerken bi uğradıım :)

  YanıtlaSil
 17. Ne güzel,bol bol fuar olsun kitaplar okunsun 😊

  YanıtlaSil