Görüntünün olası içeriği: 1 kişi

Geldik yine bir ay boyunca okuduğum kitaplara. Hepsinin gün be gün yorumlarını instagram hesabımda paylaşıyorum, yandaki instagram ikonuna tıklarsanız direkt hesabıma gidebilirsiniz. Bir de klasik olduğu üzere tüm ay okuduğum kitapları topluca paylaşıyorum burada ve instagram hesabımda. 
Yine geç kaldım ama güç olmasın diyelim ;) ne yapalım. Aşağıda kısaca herbirinden bahsedeceğim. 
Sorularınız olursa yorum kısmına alayın efenim ;)
Fotoğraf açıklaması yok.

KERİME / BAHADIR YENİŞEHİRLİOĞLU
TİMAŞ YAYINLARI

Arka Kapak

1932… Anadolu’da bir kasaba…


Ezanın Türkçe okunma kararının alındığı yılda başlıyor Kerime’nin hazin hikâyesi.
Kerime sessiz ve korkak…
Ağabey Mehmet… Yüreğini kavuran gizli günahlarının bedelini ödeyemeyeceği gerçeğinin altında eziliyor günbegün…
Ailenin küçük kızı Nezihe… Umutsuz bir aşkın peşinde felaketine sürüklenip gencecik hayatını bir adam uğruna karartıyor…
Ve çevresine müşfik, ailesine hayatı zindan eden Kerime’nin babası Kâtip Efendi…
Tek arzusu; mutlu olmak, gerçek aşkın varlığına inanmakken, annesinin ve mahallenin baskısıyla kendinden yaşça büyük, dul bir adamla evlenen Kerime, hayatın girdabında kayboluyor…
Kerime, yeni bir Yaprak Dökümü…

Kitaptan Alıntı

"Kendi ölümünü kabullenmişti ama kızının ölümünü seyretmek; bu çok acı, bu ölüm çok acı..."

Kitap Yorumu

Suyu içerken genzinizi yakıp bırakan bir tat ve sonrasında boğazınıza tıkanan bir yumrunun midenizi oturup size yaşattığı duyguların bir arada dökümü ..... Ah Kerime'ler hiç olmasa aslinda. Bir ailenin dramı ile beraber yaşandığı dönemin siyasi,politik,dini olayları da bir arada okuyucuya verilmiş. Yazarın hiç sohbetini dinleme fırsatı buldunuz mu ? Cevabınız hayırsa mutlaka bir zaman dilimi ayırmanızı salık veririm.Görüntünün olası içeriği: bitki ve açık hava

İKİ BAHÇE BİR PENCERE / SEVGİ CANSEVER
YİTİK ÜLKE YAYINLARI

Evlendikten sonra köyünden kalkıp İstanbul'a yerleşen Hatice'nin öyküsü bu. İbretlik o kadar çok yer var ki hikayesinde. Eşi İbrahim bir süre sonra kitapta hayalet yerini alıyor. Hatice tüm evinin,yaşamlarının ,çocuklarının sorumluluğunu neredeyse tek başına yükleniyor ama pes etmiyor ve kocasına olan sevgi ve bağlılığı devam ediyor yine de hikayenin ilerleyen bölümlerinde ,eskilerin bir lafı vardır evde erkeği bekçi olarak göreceksin diye , varlıkları yokmuş gibi dursa da öyle bir zaman gelir ki senin yükünü hafifletir baabında,nitekim öyle de oluyor. Bu arada çok genis bir kahraman sayısına sahip hikaye. Değistirmedikleri ev kalmıyor Hatice ve ailesinin. Tanıdığı insanlar ,komşuları ... Hikayenin kahramanları kadınlar oluyor. Erkekler bir adım geride  .Fotoğraf açıklaması yok.

HOŞÇA KAL EKSPRESİ / DERLEME KİTAP
VALENS YAYINLARI

Sevgili kitapdostum hemdemim Civan Dağdelen'in de bir öyküsünün yer aldığı @valensyayinlari ndan çıkan derleme kitap HOŞÇA KAL elime ilk geçtiğinde Emre Aydın'ın Hoşçakal olacaklar sensiz olsun şarkısını mırıldandım. Size de öyle mi oldu  bilmiyorum. Ama vedalar hüzünlüdür gerçi dikkat ettim de kapak yazısı ayrı yazılmış vedadaki hüzünleri bir nebze olsun yumuşatır mi kalanlara hoşça kalmasını dilemek. Ara ara hikayeleri okumaya devam ediyorum. Tek seferde bitirilmeyecek bir kitap.


Görüntünün olası içeriği: kahve fincanı

ŞEYTAN AYRINTIDA GİZLİDİR / AHMET ÜMİT 
EVEREST YAYINLARI


Ahmet Ümit'in 13 tane polisiye öyküden oluşan kitabında yine İstanbul başrolde ve Türkiye'den suç manzaraları ,okurken sürekli alt beynimden geçen katili arayış ve başkomiserden önce bulma çabalarım, çoğunda amacına ulaştım. Başkomiser Nevzat beni ekibine alır mı acaba ?😊 önce komiser yardımcısı Ali'yi tarafıma çekmek gerek 😉 


Fotoğraf açıklaması yok.

EN İYİ DOSTUM SENSİN / PROJE KİTAP
SIFIR YAYINLARI

Sıfır Yayınlarından yine çok güzel bir proje kitap serisi . Bu defa En İyi Dostum Sensin. Onlar da bu hayatı yaşadığımız dünyayı bizlerle paylaşan sadece konuşarak düşüncelerini ifade edemeyen minik dostlarımız. Efendim ikisi de aynı kitap sadece kitap kapakları değişik Yine kitapdostlarım döktürmüş  Semacım 💙 Hurisercim çok severek okudum hikayelerinizi inanın korkmasam kedi bile alasım geldi 😍 ama köpeğe hayır demem 😉 evim yüreğim kadar geniş olacak olursa eh bir de bahçeli olursa tadından yenmez . Kedili olan oğluma köpekli olansa efenim tarafıma imzalandı 😊 

Yakında yeni bir proje kitapla buluşturacak bizleri yayınevi bu defa size bir sürpriz de ben yapabilirim. Takipte kalın 😉


Görüntünün olası içeriği: 1 kişi

TATARCIK / HALİDE EDİP ADIVAR
CAN YAYINLARI 


Mart ayının Türk Klasiği Okuyoruz etkinliğinin  kitabıydı Halide Edip Adıvar'ın Tatarcık adlı kitabı. Cumhuriyetin ilk yıllarında geçen bir hikayesi var. Başkahraman Lale nam-ı diğer TATARCIK . Kaptan Osman ve Lalezar hanımın tek çocukları. Maşaallah cevval mi cevval. O dönemde bir kızın tek başına yapması beklenmeyen her türlü işin üstesinden geliyor. Boğazın Karadeniz'e bakan Poyraz Köyünde geçiyor. Fakir ama kendi yağında kavrulan insanlar. Dönemin duygusunu çok güzel aktaran Adıvar klasiği 👍 Geç olsun güç olmasın dedim bu kitapla duygularımı ilettim efendim 😉 mutlaka okunası .


Görüntünün olası içeriği: bitki, açık hava ve doğa

DÜŞME KORKUSU / ADALET AĞAOĞLU
EVEREST YAYINLARI


Adalet Ağaoğlu'ndan bir öykü kitabı "Düşme Korkusu" Kitap 6 hikayeden oluşuyor. Hepsinde ana tema "Düşme" ve "Korku" üzerine şekillenmiş . 
Burada aklımıza gelen somut kavramdan ziyade yazarın söyleşilerinde de belirttiği gibi düşmenin çeşitlemeleri üzerine hikayelerini şekillendirmiş. Gözden düşmek ,kalpten düşmek ,saygınlığını kaybetmek. Yani manevi anlamda düşmeye vurgu yapılmış hikâyelerinde. Keyifle okunacak bir öykü kitabı.


Görüntünün olası içeriği: 1 kişi

ANNA KARENINA / TOLSTOY
ODA YAYINLARI 


19.yy Rus toplumunun yaşayış biçimi ,sosyal,siyasal çevre, halkın ruhsal dalgalanmaları, çarpıcı bir aşk ve dolayısıyla ihanetin de yer aldığı oldukça kalabalık bir kadroya sahip Tolstoy'un başyapıtlarından kabul edilen Anna Karenina yine çarpıcı bir sonla bitiyor ya da şaşırtıcı ya daaa beklenmedik mi demeliydim. Benim okuduğum kitap iki ciltti. İlk cildi biraz merakla okudum fakat ikinci cildin yarısına gelmemişken ağır seyreden kitabı okuyan arkadaşlardan spoiler alarak ve atlaya atlaya okuyarak bitirdim. Elbette ki bana hitap eden ve daha akıcı klasikler okuduğum için bana göre çok durağan seyreden bir eserdi.

Ne yapayım yani yalan mı söyleyeyim 😏


HAYELDAMLASI KİTAPLIĞI

26 Yorumlar

 1. Kerime yi çok merak ediyorum. İzmir kitap fuarı başladı haftasonu oradayım mutlaka alıp okuyacağım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tavsiye ederim , ben yazarın şimdiye kadar okuduğum kitaplarını beğenmişimdir

   Sil
 2. Bunları okumamıştım. Tanıtım için çok teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ben teşekkür ediyorum, umarım size hitap edenler olur aralarında :)

   Sil
 3. harika kitaplar harika tanıtım harika yorum ..bayıldım...çok teşekkürler...sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ben teşekkür ediyorum sevgiler benden efenim :)

   Sil
 4. Düşme Korkusu ile ilgili daha önce birkaç yazıya denk gelmiştim, o zaman da ilgimi çekmişti. Sonra unutmuşum ama şimdi yine aklıma geldi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. öyküleri seversen alıp okunabilecek , hayat üzerine düşünmesini sağlayan güzel bir kitap ;)

   Sil
 5. Anna Karenina'yı keşke daha iyi bir çeviriden okusaydınız. Anna Karenina, Yıllar önce okuduğum yine okuduğum bir kitap. Her kitap herkeste aynı duyguyu uyandırmıyor işte. Hatta, 20 li yaşında okunan bir kitap aynı insanın 40 yaşında çok farklı etkiler bırakıyor. Beğenilmeyen bir kitap baş ucu kitabı haline gelebiliyor. Düşme Korkusu ise yakın zamanda okumayı düşündüğüm bir kitap.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle size katılıyorum düşüncelerinize. Düşünmedim değil bu defa aradan biraz zaman geçince tabi İş Bankası Yayınlarının Hasan Ali Yücel dizisinden alıp okumayı planlıyorum :)

   Sil
 6. Çok güzel bir seçkiydi. Bir ayda güzel iş çıkartmışsın. Tebrik ediyorum. Emeğine, okuyan gözlerine sağlık

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim canım :) siz isteyin ben okurum ;)

   Sil
 7. Tebrikler çok güzel kitaplar okunmuş :)

  YanıtlaSil
 8. Ne kadar guzel kitaplar okumussun canim💖

  YanıtlaSil
 9. Yanıtlar
  1. Yazarın çok güzel anlatımı var başlayınca akıp gidiyor hikaye Lerzancım

   Sil
 10. Ahmet Ümit en sevdigim yazarlardan, bu kitabını okumadım, Başkomser Nevzat ve ekibini çok seviyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Polisiye öykü olarak anlatılınca hemen bitiyor bir romanın yerini tutmaz ama okutuyor yani Ahmet Ümit :)

   Sil
 11. Tavsiye ettiğin kitaplar benim için çok değerli Yeldacım . Çok teşekkürler kitap önerilerin için. Süprizini merakla bekliyoruz 🤗

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim canım . Meltemcim görüşleriniz benim için çok değerli ;) Çıksın çok az kaldı instagramdan ve buradan duyuracağım inşaallah. Anneler gününe yetişir diye ümit ediyorum ;)

   Sil
 12. Sanırım yanlış yazdım ama göndermiş bulundrum ☺️ Sürprizini merakla bekliyoruz canım 🤗

  YanıtlaSil
 13. Çok güzel kitaplar bitmiş harikasın :)

  YanıtlaSil