NİSAN ayını da geride bıraktık ve ben bir aya iki tane çok güzel gezi sığdırdım. Onları da en kısa zamanda yazmak istiyorum ama biraz teknoloji anlamında özürlü olduğum için fotoğrafları cep telefonundan bilgisayara aktarmak sıkıntı o barajı bir aşayım inşaallah neler gelecek neler :)

Nisan ayında leyleği havada gören hayeldamlası 5 tane kitap okumuuuuş ama hepsini çok sevmiş hahaha masal moduna geçtim bu arada ;) Sizlere tek tek aktarmaya çalışacağım :)

Bu arada Kapadokyayı çok beğendim Nisanın son haftası tur programımızdı oradan aldığım hatıra kalemliğimi de hemen bir kareye sığdırayım dedim. 


NİSAN AYINDA OKUDUĞUM KİTAPLAR 


TURGUT İLE TOMRİS  / SIDDIK AKBAYIR  / HAYY KİTAP

"Bir bozuk saattir yüreğim hep sende durur."
Kayahan şarkısında ne diyor 👉 Bizimkisi küçük bir aşk hikayesi....
.
Ama onlar yani Turgut ve Tomris küçük gibi gözükse de dev bir AŞK'a sahipler ....
.
Birbirlerinin ilk aşkları değiller belki ama SON'ları olmuşlar ....
.
Ve bu AŞK'tan bize çok güzel dizeler bırakmışlar ,her şeyin çok hızlı tüketildiği şu anki toplumumuzda o satırlar öyle kıymetli ki 💜 .
Yazar kitapta her ikisine de ayrı bölümler vererek anlatmış hayatlarını uzun uzadıya değil kısaca ama vurucu noktalarıyla. Kitapta illüstrasyon ile de kısaca resmedilmiş küçük anlatılarla. İyi ki alıp okumuşum dediğim bir kitap oldu. CNR kitap fuarından Tomris Uyar'in kitaplarını almaya giderken önünden geçtiğim Hayy Kitap standında tesadüfen rastlamıştım ve iyi ki okumuşum dedim. Kelimelerin tutkunu olan insanların yakın dostları kendileri gibi olur değil mi 👌 Cemal Süreya desem Edip Cansever desem 💙 Şiirle aşkla harmanlanmış bir o kadar dibe de vurdukları yaşamları desem . Sevenlerinin mutlaka okumaları gereken bir kitap diyorum. Bundan sonra sıra daha iyi anlayabilmek adına Tomris Uyar'ın öykü kitaplarını okumaya kalıyor . Kitapları kronolojik sıraya dizeyim ve başlayayım en kısa zamanda .
.


ELLİ KURUŞ ÇİKOLATA  /  ORHAN KEMAL  /  EVEREST YAYINLARI

Orhan Kemal'in tamamen doğal olan kaleminden ,gerçekçi hikayelerinden oluşan çocuk edebiyatında yerini bulan , on bir öykü kitabından sadece bir tanesi olan ve 8 öyküden oluşan hikaye kitabını okudum. Mutlaka oğluma da okutacağım önümüzdeki sene.

Cumhuriyet dönemi yazarlarından olan Orhan Kemal'in yoksulluk içinde geçen ve hayatla mücadele eden aileler ve en önemlisi umudun hep var olduğu çocuklar başrolde. Konuları oldukça dokunaklı bir şekilde ele almış ve dönemin sosyal yaşam manzaralarına değinmeden geçmemiş. O dönemlerde yaşamış veya yaşayan tanıdıkları olanlar da mutlaka kendilerinden bir şeyler bulacaktır.
.


DÜMENİ YARATICILIĞA KIRMAK / URSULA K.LE GUIN  / HEP KİTAP

Hiç sen güvenli denizde seyrederken fırtınaya yakalandın mı 
Alabora olmaktan kurtulup ,güvenli bir limana attıktan sonra kendini
Düşündün mü?
Neden diye ??? Çok düşündüm ben ve bıraktım artık ,neden?
Anladım ki artık cevabı yokmuş bazı soruların 
İşte bu da onlardan biriymiş
#yerginoz .
.
2018'de kaybettiğimiz çoğu kişinin bilimkurgunun sıkı bir yazarı bildiği Ursula K.Le Guin'in kaleme aldığı , genç yazarlara hikaye anlatıcılığının nasıl olması gerektiğini anlattığı,alıştırma ,denemelerin , değerlendirmelerin olduğu çok güzel bir kılavuz niteliğinde eseri. Yıllar önceki atölye çalışmalarından esinlenerek yazılan bu eserde "Doğru yerde doğru kelimeyi kullanarak bir ritim yakalamak mümkün mü ?" "Bakış açısında tutarlılık metni nasıl etkiler?" sorularına da yanıtlar bulacağınız ,ipuçları ve edebiyat eserlerinden verilen örneklerle size çok güzel bir rota belirliyor.
BABAMIN KOKUSU  / ERAY EMRE EVREN  / SOLA UNİTAS YAYINLARI 

#arkakapak
Bir süre saçının kokusunu içine çekmemek için dirense de başaramadı. Derin bir nefes aldı. Kaç gündür banyo yapmamış olmasına rağmen saçları harika kokuyordu. Bundan daha güzel ne kokabilirdi? Biraz düşündü, anımsayamadı. Annesi… “Annem de güzel kokardı ama bu başka…” diye içinden geçirdi. Hem annesini istediği zaman görüp koklayabilirdi. Bu öyle bir şey değildi. Bu kokuyu belki de ömrünün sonuna kadar duymayacaktı. Ağır ağır verdiği nefesin yerine son defa derin bir soluk aldı. Kokuyu zihnine hapsetmek istiyordu. Bir daha hiç duymayacakmış gibi son defa… “Babamın kokusu gibi…” diye geçirdi içinden. “Babamın kokusu…”
.
.
Yine BABA kelimesini görüp te dayanamayıp aldığım kitaplardan. Bu defa pişman olmadım. Farklı hikayelerin zamanla aldığı biçimleri ,birleştikleri noktaları dramatik bir sonla bitiren yazar tam da benim sevdiğim bir SON stil yapmış. Aile,dram,özellikle baba-kiz veya baba-oğul ilişkileri ,az biraz da racon olsun derseniz keyifli bir okumalık olabilir.
.KÜN  /  SEZGİN KAYMAZ  /  İLETİŞİM YAYINLARI 

Kün, yani ‘Ol’... Neleri neleri olduran bir roman, Kün. Ölülerin daha da ölebildiği -ya da tam ölemediği-, cami imamıyla ateistin birbirini ‘aydınlatabildiği’, köpeklerin (hem de Konya ağzıyla!) konuşabildiği, el kadar oğlanın kendisine el kaldıranı haşat ettiği bir âleme kapı aralıyor.
.
.
Okurkonuşur kitap  grubumuzla bu ay okuduk bu ilginç kitabı. Yazarla ilk tanışma kitabım. Farklı bir anlatım ve yazı tekniği . Şöyle ki en enteresan kısmı Konya şivesinin yazıya dökülmesi olmuş okurken haliyle şiveli okuyorsunuz ve çok eğleniyorsunuz. Aralarda hard türde küfürlü konuşmalar da mevcut ama göze batmıyor konu akışına öylesine uyum sağlıyor ki. Ölüler diyarından konuşmalar , ölenlerin belki de ölememesi,dirilerin yüzünden bir türlü rahata erememeleri, köpeklerin yine şiveli konuşmaları , din adamlarıyla ateist olanların birbirine nasıl fayda sağladıkları ve daha neler ... Okumadan anlaşılamayacak bir anlatı . Keyifle okumanızı dilerim.
HAYELDAMLASI KİTAPLIĞI 

12 Yorumlar

 1. Elli kuruş çikolatayı merak ettim.

  YanıtlaSil
 2. Harikasın. Nisan ayım boş geçti diyebilirim hiç okuyamadım. Ama Mayıs ayına bomba gibi başladım. Bir tanesi bitti bile. Babamın Kokusunu merak ettim okumalıyım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Baba çocuk ozellkle baba-kız ilişkilerinin anlatıldığı kitaplar ilgimi çeker. Rahmetli babam benim idolümdü ;)

   Sil
 3. Kapadokya ya gitmeyi cok istiyorum. Kalemlik ne güzelmiş canim, kitaplari da not alıyorum 😍

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gittiğim her yerden mutlaka magnet + hediyelik ne varsa alırım kendimi durduramıyorum :)))

   Sil
 4. Ben de leyleği havada gördüm de evden dışarı çıkamıyorum 😂😂😂 Mayıs ayı bereketli geçsin Yelda'm . Ben telefonda düzenleyip görselleri sonra yine telden bloga yüklüyorum. Daha kolay oluyor . Hatta jpg sıkıştırmayı da çoğu zaman telden yapıyorum .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ben niyeyse eski usul. İlla önve bilgisayara atacağım sonra posta ekleyeceğim :)) Mayıs ayı benim durgun geçiyor :(

   Sil
 5. Bu aya sadece Yeni Dünya'yı sığdırabildim :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Olsun sonuçta bir tane de olsa okuman önemli , hiç olmamasından iyidir ;) Bazen benimde durduğum zamanlar oluyor ama eksikliğini hissettiğim için arada kendimi dürtüyorum :)

   Sil
 6. Çok güzel kitaplar okunmuş tebrikler :)

  YanıtlaSil